Az elmúlt húsz év folyamatosan csökkenő tendenciái után 2011 óta ismét erőre kapni látszik a hazai dinnyetermesztés. 2013-ban 5600, idén már 6 ezer hektáron zajlik a termesztés. A dinnye ma több mint tízezer embernek biztosítja a megélhetését, mondta Antal Gyula, a zöldségfélék termékmenedzsere. A tavalyi 210 ezer tonnás termésmennyiségnél 5-10 százalékkal teremhet több zamatos dinnye, fele részben Békés megyében. Ezenkívül jelentősebb termesztés folyik még Szabolcs-Szatmár-Bereg és Baranya megyékben.
De úgy tűnik, hiába jó a magyar dinnye, ha akciós a külföldi.
Antal Gyula az előbbiekhez még hozzátette: a jól fejlett állományok egyelőre garantálják a kiváló minőséget és a termelő számára jövedelmet jelentő jó hozamokat. A szezon vége azonban még messze van, az állományok jelenlegi állapotukban a teljes termés kétharmadát mutatják, hiszen a növények folyamatosan virágoznak. Az alapok mindenesetre jók, a kiváló minőség jelenleg ott van a földeken. Az első magyar érett dinnyék már kóstolhatóak a terület egy részéről, az igazi nagy dinnyeszezon július 5-e után indul. Az export pedig július 10-e után indulhat, főként Németországba és Lengyelországba.
– A termelőknek nehézséget okoz az importdinnye, de szerencsére a magyar dinnye minden évben versenyképes az importtal szemben – mondta Csige László szakértő. – A versenytárs Észak-Olaszországban az elmúlt év kudarcai után 30 százalékkal kevesebb a termőfelület. Vélhetően onnan nem lesz túlkínálat. Görögországban a tavaszi hűvös időjárás okozott problémákat a minőségben és mennyiségben egyaránt. Veszélyt jelenthet ugyanakkor a gyengébb minőség dömpingáron történő piacra juttatása. Emellett fontos felhívni a figyelmet, hogy a több ezer kilométerről érkező árut sok esetben nem teljes érettségben szedik le. A magyarországi termés növényvédelmi és minőségi szempontból is sokkal biztonságosabb, megbízhatóbb.
Az ágazat viszonteladói felkészülten várják a magyar dinnye érkezését. A nagybani piac július 5-től nappali nyitva tartással, nagyobb árusítótérrel várja a magyar gyümölcsöt. Az ellenőrző hatóságok kiemelt figyelemmel követik az eseményeket, ellenőrzik a déli határforgalmat, kiszűrik a kétes eredetű árut. Három héten keresztül NÉBIH-ellenőrzések zajlanak a kiemelt dinnyetermő régiókban a nyomon követhetőség, eredetjelölés, számlaellenőrzés, az esetleges átcsomagolások miatt.