Idén a tavalyinál magasabb keretösszeg áll rendelkezésre a területalapú támogatások kifizetéséhez, de a támogatási előlegek kifizetése is a megszokottnál jóval korábban, már október közepén megkezdődött. „A földmérethez kötődő uniós forrású támogatás kifizetése hagyományosan decemberben kezdődik, időnként átnyúlva akár a következő évre is. Így a mostani, októberi kifizetések jelentős segítséget nyújthatnak az agrárium számára és az aszálykárok enyhítésére is” – hangsúlyozta Tresó István, a K&H Agrárüzletág fejlesztési főosztály vezetője.
A területalapú támogatások – növényi kultúrától függően – a mezőgazdasági jövedelmek 40-60-80%-át is kitehetik, ezért a megszokottnál korábbi kifizetések nagymértékű likviditást biztosítanak az agrárcégek számára.
„Mivel a támogatást jellemzően már az év első félévben megfinanszírozzák a bankok, így az előlegek tényleges kifizetésének előbbre hozatala jókora kamatmegtakarítást jelenthet az agrárcégek számára, míg a bankszektor szempontjából leginkább az agrárvállalkozások pénzügyi stabilitásának erősítése miatt jelent előnyt. További pozitívum lehet, hogy ily módon a földbirtok tulajdonosok is hamarabb juthatnak a bérleti díjhoz. A jelenlegi, gyorsított rendszer tehát egy olyan pozitív láncreakciót indít el, amely minden szereplő számára kedvező lehet” – emelte ki a szakértő.
Az államtitkár kitért az aszálykárokra is, mint mondta, a nagy szárazság miatt 40 százalékkal kevesebb kukorica, és feleannyi szálas takarmány termett, mint korábban. A kormány számos intézkedést hozott, például új kárenyhítési rendszer bevezetéséről döntött az érintett gazdálkodók érdekében, emellett kezdeményezte Brüsszelben, hogy kiemelten foglalkozzanak az aszály következményeinek mérséklésével. A kezdeményezést 15 tagállam támogatta.
A területalapú támogatások kifizetésének előkészítésében közel 500 falugazdász és 200 kamarai tanácsadó vett részt, hogy az ügyfeleknek ne okozzon gondot a kérelmek benyújtása, s minden felmerülő kérdésükre választ kapjanak - mondta Palkovics Péter, az MVH elnöke. Közlése szerint legalább 20 féle jogcímen 176 ezren nyújtottak be kérelmet, közülük a korábbival azonos termékszerkezetben gazdálkodóknak felkínálták a tavalyi támogatást, amit egyetlen kattintással” jóvá is hagyhattak.