A devizahiteles mentőcsomag fékezi az ingatlanpiacot

Idén csupa pozitív adat érkezik az ingatlanpiacról, így 2014 a válságot követő legjobb év lehet. Még úgy is, hogy közben van egy komoly hátráltató tényező. Amíg a válságot követő 5 év ingatlanpiacát a vásárlók hiánya jellemezte, úgy idén éppen az eladókból van kevés.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Az egész országban érezhető, hogy visszatért a családok bizalma, és egyre többen vágnak ingatlanvásárlásba. A Duna House ingatlanközvetítő hálózat tapasztalatai szerint ugyan mindenki fog találni ingatlant, aki kitartóan keres, az elmúlt évek kínálatához képest mégis nehezebb a feladat, mint az indokolható lenne. Ennek oka pedig az eladói oldal egy részének kivárása, illetve visszalépése. A devizahitellel terhelt tulajdonosok bizonyos hányada szívesen megválna ingatlanjától, ha ebből jól tudna kijönni. Jó példa erre 2011-2012. év fordulója, amikor rögzített árfolyamon lehetett végtörleszteni és ezzel a lehetőséggel sokan is éltek.

Hirtelen megduplázódott az ingatlaneladások száma, hiszen sokan kikerültek abból a csapdából, miszerint a hitelösszeg magasabb a lakás piaci áránál. Egyszerű példa: egy 2007-ben 10 millióért, 20% önrésszel vásárolt lakás ára (budapesti áreséssel számolva) most nagyjából 9,3 millió Ft-ért adható el, miközben a 8 milliós hitel most közel 11 milliósra nőtt. Nyilván még a jól fizető tulajdonosok is legfeljebb a bank jóindulatával tudnak úgy kiszállni a hitelből, hogy ne vigyenek magukkal tartozást.

Sokan vannak viszont, akik valahol a határon vannak, vagyis a lakáseladás jelentősen enyhítene a szorításon, vagy meg is szűntetné azt. A kormány által ígért mentőcsomag ezeket a potenciális eladókat tette parkolópályára. Joggal várják ugyanis, hogy a forintosítással enyhülhet a tőketartozás és még kedvezőbb feltételekkel lehet majd lakáseladással lezárni a hitelszerződést. Az előző példából kiindulva – amennyiben az átszámítás kedvezően alakul – a 11 milliós tartozás akár lemehet épp az ingatlan jelenkori piaci árszintjére is. Ez akkor következhet be, ha fix, alacsonyabb árfolyamon forintosítanák a devizahiteleket, de egyelőre ez sem biztos.

A kivárás mellett - ugyanennek az intézkedésnek a lehetséges hatásaival számolva – az eladástól való visszalépés is jellemző lett. Egyes számítások szerint a törlesztőrészletek akár 30%-ot megközelítő nagyságrenddel is csökkenhetnek, ami sokaknak épp az a határ, amely a kényszerű értékesítéstől visszalépésre bátorítja a tulajdonost.

Pedig a mentőcsomagról egyelőre keveset tudni. Ha idén a parlament elfogadja az idevonatkozó programot, abból legkorábban jövő tavasszal, de hitelkiváltási banki verseny esetén, egyes elemzők szerint akár egy év múlva lehet valós, ügyfelek számára is érezhető hatása.

Fellendülőben az ingatlanhitelezési piac
Az ingatlanbefektetések volumene növekedett az előző évhez képest, és ezekhez a tranzakciókhoz a hitelek is egyre inkább elérhetők, azonban ez főként néhány nyugat-európai országra igaz. A magyar bankárok a magyar piac egészét tekintve optimistábbak lettek, de saját bankjuk portfóliójával kapcsolatban inkább zsugorodásra, mint növekedésre számítanak.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo