Vonzóbbak a magyar cégek

A magyarországi cégekre irányuló felvásárlások összértéke az előző év hasonló időszakához képest 193 százalékkal, több mint 3,5 milliárd euróra nőtt 2011 első félévében - közölte a DLA Piper jogi iroda. Az Allen & Overy szerint pedig elsősorban a pénzügyi szolgáltatások, a telekommunikáció és a megújuló energia szektorokban kezd visszatérni a befektetői kedv.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ugyanezen időszakban a vállalati összeolvadás és felvásárlás (M&A) ügyletek száma jelentősen visszaesett: az idei év első hat hónapjában 75-re csökkent, ami 2010 első félévéhez képest több mint 30 százalékos visszaesést jelent. A csökkenés ellenére azonban nincs ok a pesszimizmusra, 2010 második félévéhez viszonyítva ugyanis már növekedésnek indult a magyar M&A piac - véli a DLA Piper.

Posztl András, a jogi iroda ügyvezető partnere a közlemény szerint a következő félévben az ügyletek számának növekedésére számít. Úgy látja: az állam valószínűleg aktív szerepet vállal majd az M&A piacon, ezzel növelve a nagyobb ügyletek számát. A kisebb ügyletek terjedésében pedig a Jeremie program játszhat továbbra is fontos szerepet - fűzte hozzá.

A magyar piacon a késleltetve érkező hatások miatt 2010 volt az M&A tranzakciók mélypontja. Az első félév nekilendülése ellenére az iparági szereplők szerint Magyarországon még legalább 2 év kell a válság előtti aktivitás eléréséhez.

A 40 százalékkal megnövekedett európai vállalatfelvásárlási tranzakciókból 2011 első felében a közép-kelet-európai régió részesedett legnagyobb arányban: a nagy értékű tranzakciók számának növekedése miatt itt az M&A ügyletek összértéke az előző év hasonló időszakához képest 77 százalékkal, 94 milliárd euróra nőtt. Az amerikai és nyugat-európai befektetőket a még mindig alacsony kelet-európai bérek és működési költségek vonzották a régióba, amely már kezd kilábalni a válságból - hangsúlyozta Posztl András.

Pénzügyi szolgáltatások, a telekommunikáció és a megújuló energia

„A vállalati fúziós és akvizíciós piacon 2011-ben - egyebek mellett - a hatékonyság kényszere által hajtott további növekedésre számítunk világszerte, azaz a várakozások szerint a vállalatok a szinergiák kiaknázása és a méretgazdaságosság növelése révén fokozni kívánják versenyképességüket"- mutat rá Lengyel Zoltán, az Allen & Overy budapesti irodájának vezető partnere. „Jellemző tendencia, hogy a válság során bajba jutott több vállalat - akár az őt konszolidáló állam nyomására - arra kényszerül, hogy túladjon a fő profiljába nem tartozó, vagy veszteséges leányvállalatain, üzletágain. Megfigyelhető továbbá, hogy a szakmai befektetők keresik a válságban meggyengült versenytársak felvásárlásának lehetőségeit, s a private equity befektetők aktivitása is kezd visszatérni az elmúlt évek kiváró politikája után."

„A vállalatfelvásárlási és fúziós piac Egyesült Államokban látható növekedése már régiónkban is érezhető. Kelet-Közép-Európában jelenleg a lengyel piac mutatja a legnagyobb aktivitást, ahova már a private equity is visszatért, de a többi országban is egy-egy nagyobb ügyértékű tranzakció mellett számos kisebb ügylet van folyamatban, így a régiós M&A-piac kezd magára találni" - emeli ki az Allen & Overy budapesti irodájának vezető partnere. Az IFLR brit pénzügyi jogi folyóirat által 'Az év ügyvédi irodája Magyarországon' díjjal jutalmazott iroda partnere hozzáteszi: „Elsősorban a pénzügyi szolgáltatások, a telekommunikáció és a megújuló energia szektorokban, de számos más iparágban is érezhetően kezd visszatérni a befektetői kedv."

 

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo