Magyarország 3,25 milliárd dollár értékben bocsátott ki devizakötvényt öt- és tízéves lejárattal. Előbbiből 1,25 milliárd dollárnyi kelt el 335 bázispont prémiummal a megfelelő amerikai benchmark kötvény felett, 10 bázisponttal kisebb prémiummal az eredeti 345 bázispontnál. Tízéves lejáratú kötvényt 2 milliárd dollár értékben bocsátott ki Magyarország 345 bázispont prémiummal a megfelelő amerikai benchmark kötvény hozama felett, szintén 10 bázisponttal alacsonyabb prémiummal az eredeti szint alatt.
Az előzetesen vártnál kedvezőbb hozam
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) Zrt. kedden közölte, hogy mandátumot adott a BNP Paribas, a Citigroup, a Deutsche Bank és a Goldman Sachs pénzintézeteknek egy amerikai dollárban denominált benchmark kötvény kibocsátás megszervezésére Magyarország számára.
A hír, hogy Magyarország dollárkötvény-kibocsátási szándékot jelentett be az amerikai értékpapír felügyeletnek (SEC) hétfőn, közép-európai idő szerint kedd hajnalban került nyilvánosságra. A piacok számítottak a kötvénykibocsátásra, az elmúlt néhány hétben az Egyesült Államokban és Európában tartott magyar befektetői roadshow után.
Jelentős külföldi részvétel a magyar kötvénypiacon
A jelenlegi rendkívül kedvező piaci kondíciók egyik fő tényezője vételi oldalról tekintve az igen erőteljes befektetői kereslet a magasabb hozamot ígérő adósságpiaci eszközök iránt nyilatkozta az MTI-nek Nicholas Spiro. A Spiro Sovereign Strategy, szuverén adóskockázat-értékelésre szakosodott londoni elemzőház alapító vezérigazgatója szerint a másik fő tényező az, hogy az IMF-tárgyalásokkal kapcsolatos nemzetközi tőkepiaci érzékenység már jóval a keddi dollárkötvény-kibocsátás előtt igen komoly mértékben csökkent. Ezt mutatta, hogy Magyarország jelentős mennyiségű forrást tudott bevonni a forintpiaci állampapír-kibocsátásokkal is, és a hazai kötvénypiacon kialakult külföldi tulajdonosi arány a legmagasabbak között van a globális felzárkózó térségen belül.
Töretlen vonzerőt jelentenek a rendkívül magas hozamok
Magyarország, csakúgy, mint az euróövezeti országok közül Spanyolország és Olaszország, "a kockázatvállalási hajlandóság hullámát lovagolja meg", és nyilvánvaló, hogy Magyarország esetében külön vonzerőt jelentenek a térségen belül a többi közép- és kelet-európai gazdasághoz mérve "nagyon magas" kötvényhozamok. Az európai szuverén kockázatot ugyanakkor alulárazzák, és ez nem Magyarország-specifikus jelenség; ugyanez történik Spanyolországban, Olaszországban, sőt Franciaországban is.
Magyarország esetében azonban az esetleges külső tőkepiaci hangulati váltás szempontjából nagyon fontos odafigyelni az amerikai adósságpiacra, ugyanis ha az amerikai piaci kamatok jelentős emelkedésnek indulnának, az kedvezőtlen hatással lehet a hozamelőny-keresési - és ezzel összefüggésben a kockázatvállalási - hajlandóságra. Jelenleg mindazonáltal nincs jele annak, hogy az amerikai kötvényhozamok emelkedése eszkalálódna. Az amerikai hozamok emelkednek ugyan, de nem mutatkozik eladási hullám az amerikai állampapírpiacon - hangsúlyozta Nicholas Spiro.
Esett a csődkockázat
Kedvezően befolyásolta a kibocsátás a magyar államadósság-törlesztési kockázatra köthető piaci biztosítási csereügyletek (CDS) árazását.