A BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 0,2 %-kal nőtt januárban, és a hónap végén 2532 milliárd forintot tett ki. A hónapban 3 új alap indult, 3 pedig megszűnt, egy alapkezelő által kezelt két alap pedig kikerült a BAMOSZ-ból, így január végén a BAMOSZ tagjai 410 alapot kezeltek. Az alapokból összesen 9,5 milliárd forint tőke távozott, a piaci teljesítmények viszont közel 20 milliárd forinttal növelték az alapok vagyonát.
"Az elmúlt hónapban enyhült a verseny a piacon, a banki kamatok elszívó hatása mérséklődött, az egymáshoz hasonló megtakarítási formákon elérhető hozamok közelítettek egymáshoz, ami kedvezően hatott a befektetési alapok vagyonára is."- hangsúlyozta Szalai Sándor, a BAMOSZ elnöke.
Új tőke, pozitív hozam
Az alapok összvagyonának 57 %-át kitevő nyilvános nyíltvégű értékpapíralapok száma nem változott, a 181 alap vagyona 2,4 %-kal nőtt januárban, a 15 milliárd forint új tőke mellett a vagyont növelte a piaci teljesítmények 18 milliárd forint feletti értéke is.
A zártkörű értékpapíralapok száma egy új garantált alappal nőtt, a 30 alap vagyona a hónapban 8,9 %-kal nőtt, csak a zártkörű garantált és származtatott alapok vagyona csökkent, míg leggyorsabban a zártkörű kötvényalap vagyona nőtt. A hónap végi 210 milliárd forintos vagyon az alapok összvagyonának 8 %-a.
A nyilvános, nyíltvégű pénzpiaci alapok száma egy újabb garantált alap likviditási alappá alakítása miatt 43-ra nőtt, az alapok vagyona januárban 3,1 %-kal nőtt, hó végi vagyonuk 905 milliárd forintot tett ki. A pénzpiaci alapok 12 milliárd forint friss tőkét vonzottak a hónap során, míg a hozamok további 15 milliárd forinttal növelték a vagyont. A kategória 74 %-át jelentő likviditási alapok vagyona 4,2 %-kal nőtt januárban, és 17 milliárd forint új tőke mellett a hozamok is több mint 10 milliárd forintot tettek ki. A hazai likviditási alapok mellett csak a dollár likviditási alapok tudtak új tőkét vonzani. Ugyanakkor a forint leértékelődése miatt a nem forintban kibocsátott alapok vagyona forintban jelentősen bővült, leggyorsabban így a dollár likviditási alapok vagyona nőtt.
Az 59 részvényalap vagyona 7,2 %-kal nőtt, a hónap végén 240 milliárd forintot tett ki. A hónapban 11,6 milliárd forint új tőkét vonzottak az alapok, míg az alapok teljesítménye közel 4,5 milliárd forinttal növelte a vagyont. A hónap során a tiszta részvény alapok vagyona csaknem 3 milliárd forint friss tőke és 2,8 milliárd forint hozam hatására 10 %-kal nőtt. A részvényalapok 74 %-át kitevő részvénytúlsúlyos alapok vagyona 6,2 %-kal nőtt, az alapokba 8,7 milliárd forint tőke érkezett, és az alapokon 1,7 milliárd forint hozam keletkezett. Leggyorsabban ismét a közép-kelet európai tiszta részvény alap vagyona nőtt.
Az ingatlanalapok száma egy alapkezelő BAMOSZ-tagságának megszűntével és egy zártkörű alap végelszámolásának lezárultával a hónap során kettővel csökkent. A 24 alap vagyona 9,6 %-kal csökkent, összvagyonuk a hónap végén 346 milliárd forint volt, ez az alapok összvagyonának 14 %-a. Az alapokból közel 26 milliárd forint tőkét vontak ki, az alapok vagyonát továbbá a megszűnt/BAMOSZ-körön kívülre került alapok több mint 4,2 milliárd forintos vagyona és 6,8 milliárd forint veszteség is csökkentette. Az ingatlan alapok vagyonának csökkenése az ingatlanok világpiaci leértékelődésének és az ingatlan befektetési jegyek visszaváltásának volt köszönhető. A novemberi befektetési jegy visszaváltási roham hatására az alapok többsége - élve a törvény adta lehetőséggel - a befektetők érdekének védelmében 90 napra felfüggesztette az alapok vagyonához való hozzáférést azért, hogy elkerülje a jelen piaci helyzetben alacsony forgalomképességű ingatlanok áron aluli értékesítését és lehetővé tegye az ingatlanok reális piaci értékelését.
A hazai ingatlan alapok alapjainak vagyona a hónapban 4,5 %-kal csökkent, vagyonuk mintegy 67 milliárd forintot tett ki. A hónapban 2 új nyilvános garantált alap indult, 2 a futamidő végével megszűnt, egyet pedig a futamidő végével likviditási alappá alakítottak, így januárban a 154 nyilvános garantált alap összvagyona 1,4 %-kal csökkent, 505 milliárd forintos hó végi vagyonuk az összvagyon 20 %-a. A 12,5 milliárd forint tőkekivonás nagyrészt a futamidő végére ért és átsorolt alapok hatása, ugyanakkor a piaci teljesítmények 5,4 milliárd forinttal növelték az alapok vagyonát. A 21 nyilvános származtatott alap vagyona 0,4 %-kal csökkent, január végén 35 milliárd forint volt. A hónap során 660 millió forintot vontak ki az alapokból, míg a hozamok 500 millió forinttal növelték a vagyont.
A 24 kötvényalap összvagyona 4,3 %-kal csökkent, és a hónap végén 152 milliárd forintot tett ki. A hónap során közel 5 milliárd forintot vontak ki a kötvényalapokból, és az alapok összességében 1,8 milliárd forint veszteséget is elszenvedtek. A kötvényalapok vagyonának 48 %-át jelentő rövid kötvényalapok vagyona 3,8 %-kal csökkent, közel 3 milliárd forint tőkekivonás és mintegy 80 millió forint hozam egyenlegeként. A hosszú kötvényalapok vagyona 4,7 %-kal csökkent, ami közel 2 milliárd forint tőkekivonás és 1,9 milliárd forint veszteség hatása. A hónap során csak a hazai alapokból történt tőkekivonás, ezek vagyona csökkent, míg leggyorsabban az egyéb nemzetközi hosszú kötvény alapok vagyona nőtt.