Rövid, szűkszavú közleményt juttatott el lapunkhoz is az MKB. A hitelintézet - melyet nemrégiben konzorcium megszervezésére kért fel a gazdasági miniszter a Transelektro finanszírozási problémáinak megoldására, a válságmenedzselés megszervezésének előkészítésére - arról adott információt, hogy a cégcsoport likviditási gondjainak áthidalására és a nagy értékű, mind belföldi, mind export megrendeléseinek teljesíthetősége érdekében az MFB és az MKB Bank megszervezte a konzorciumot. Ennek megfelelően kilenc bankból - a Commerzbank Rt.-ből, az Eximbank Zrt.-ből, a K&H Bank Rt.-ből, a KDB Bank Rt.-ből, OTP Bank Rt.-ből, a Raiffeisen Bank Rt.-ből, az IC Bank Rt.-ből, az MFB Rt.-ből és az MKB Bank Rt.-ből - áll a konzorcium, mely tevékenységének alapelveit kidolgozták a szakemberek.
A szerződéses feltételek kialakítása folyamatban van. A konzorciumi partnerek célja - az állami szerepvállalás melletti pénzügyi stabilizáció megteremtésén túl - a cégcsoport reorganizációjának szakértők bevonásával történő megvalósítása. A jelenlegi legsürgetőbb feladat a felhalmozódott jelentős szállító állomány rendezése a további termelés biztosítása érdekében, amely a friss pénzek cégcsoportba történő juttatásán felül az APEH tartozások átütemezésével, és a finanszírozó bankok által biztosított hiteltörlesztési moratóriummal biztosítható.
A gazdasági tárca vezetője még január elején kezdeményezte a válságmenedzselés elindítását, s egyben olyan megoldást keresett az állam, amilyen megfelel az Európai Unió normáinak. Az EU lehetőséget ad egy megmentési és szerkezet-átalakítási program végrehajtására. A januári állapotok szerint a Transelektro csoportnak 50 milliárd forint körüli élő rendelésállománya volt. Ugyanebben az időben a vállalat teljes külső hitel- és tőkeállománya körülbelül 47 milliárd forintot tett ki, ebből 22 milliárd forint - felerészt exporthitel formájú - állami pénz volt.
Januárban foglaltak állást úgy az állam és a bankok képviselői, hogy az Eximbanktól egymilliárd forintnyi friss likviditás szükséges azonnal, illetve körülbelül 5 milliárdra záros határidőn belül. A cégcsoport élére már akkor válságmenedzsment kinevezését tartották indokoltnak a bankok, illetve a holding reorganizációjának finanszírozása érdekében azt, hogy az eredeti tulajdonosok például a birtokukban lévő ingatlanportfolió terhére kötelezettségvállalással is részeseivé váljnak a pénzügyi megoldásnak.
Az elmúlt napok híradásaiból már tudni lehet, hogy a Transelektro élére kinevezendő válságmenedzser - elnök-vezérigazgatóként - Hónig Péter lesz, aki pillanatnyilag a Malév elnök, nemrégiben pedig a Dunaferrnél is betöltötte ugyanezt a tisztséget.