Akár két hónapon belül két új befektetési termék is elindulhat a Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Zrt. (KvfP) égisze alatt, hangzott el a Piac&Profit Kkv Akadémiáján . A Trend és az Inno alacsonyabb biztosítéki követelmény és magasabb hozamelvárás mellett kínál fejlesztési tőkét kis- és középvállalatoknak, akár induló, akár kisebb cégeknek is. Az MFB Zrt. cégcsoporthoz tartozó Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Zrt. (KvfP) önerő nélkül biztosít fejlesztési tőkét kis- és középvállalatoknak. – A Trend és az Inno a kockázatitőke-befektetési konstrukciók irányába mutatnak, és várhatóan azok számára is elérhető forrást jelentenek majd, amely cégek eddig nem tudták igénybe venni a KvfP tőkebefektetési konstrukcióját. Már csak a végső döntésre várunk, hogy elérhetőek legyenek az újdonságok – mondta el Jávor László vezérigazgató, a Piac&Profit Befektetőkereső rendezvényén.
Mindkét új befektetés megvalósítható ázsiós tőkeemeléssel, vagyis a korábbiaktól eltérő módon nincs szükség a vállalkozás jegyzett tőkéjének megemelésére ahhoz, hogy a szükséges mértékű tőkebevonás megtörténhessen. Korábban a pénzintézet kizárólag a finanszírozott cég jegyzett tőkéjébe szállt be. Ennek értelmében ahhoz, hogy egy 10 millió forintos tőkebefektetés létrejöhessen, a tőkét bevonó vállalkozásnak minimum 20-30 millió forintos jegyzett tőkével kellett rendelkeznie.
A magas biztosítéki igény – a tőke és az egyéves hozam összegének 25–100 százaléka – szintén korlátozta a cégek körét, amelyek számára szóba jöhetett a konstrukció.
A döntés előtt álló Trend kondíciói többek számára tehetik elérhetővé a KvfP-forrást. A befektetés ebben az esetben is jegyzett tőke formájában valósul meg, és a fejlesztési pénzintézet a cégben kisebbségi tulajdonosként megjelenik. Ugyanakkor mód van ázsiós tőkeemelésre, és az elvárt biztosíték mértéke is csökken. A 20 és 100 millió forint közötti befektetést kínáló konstrukcióban a tőke és az egyéves hozama 25–50 százalékát kell felajánlani kockázati besorolástól függően. Mint a KvfP már futó termékénél, biztosítékként a projekt tárgya is szerepelhet. – Várakozásaink szerint ez növeli azoknak a cégeknek a körét, amelyek képesek lesznek élni a finanszírozással, hiszen a hazai kis- és középvállalatok szűkében vannak a felajánlható biztosítékoknak. Vagy a bankoktól felvett hitelek, vagy az EU pályázatok kapcsán már többnyire lekötötték mindazt, ami szóba jöhetne – mutatott rá előadásában Jávor László, és hozzátette: amennyiben a biztosíték elégséges, a tőkebevonáshoz nincs szükség készfizető kezességvállalásra.
Az alacsonyabb biztosíték ára azonban a magasabb hozamelvárás: az 5 éves futamidőre kínált Trend befektetés 12 havi Bubor + 5–10 százalékos hozamot vár el, míg a KvfP jelenlegi tőkebefektetési konstrukciója – ügyfélminősítéstől függően – Bubor + 0,25–5,5 százalékot irányoz elő, azaz átlag 10 százalék alatti hozam mellett ad fejlesztési forrást.
A Trend befektetés kiemelten preferált területei az eszközbeszerzés, technológiaváltás, telephely vásárlása lesznek.
Hamarosan indul az Inno
A vállalkozás felfuttatása a célja a leginkább a klasszikus kockázatitőke-finanszírozásra emlékeztető konstrukciónak, amely szintén jóváhagyás előtt áll. A 10–50 millió forint közötti befektetések ebben az esetben is megvalósulhatnak ázsiós tőkeemeléssel. A hozamelvárás 12 havi Bubor + 10–15 százalék és a kért biztosíték mértéke a tőke és az egyéves hozamának legfeljebb 15 százaléka, de akár nulla is lehet. A forrást a vállalkozás fordíthatja üzletrész kivásárlására vagy forgóeszköz-finanszírozásra. Az Inno befektetésből akár a fejlesztésre fordított mérnök-munkaórát is fizethetjük!
Szintén a kockázati tőke irányába mutat, hogy szemben a KvfP eddig kínált 5 éves futamidejű zárt végű tőkebefektetéseivel az Inno nyílt konstrukció: a tervezett 3–7 éves futamidőn belül az üzletrész közös értékesítésére kerül sor. A visszavásárlás a futamidő végén egy összegben és piaci alapon történik.
Akár induló vállalkozásoknak is
Az összesen hárommilliárd forintos fejlesztési tőkét kínáló társaság akár induló kft.-be vagy zrt.-be is befektet. Ebben az esetben a cégvezetők jó hírét vizsgálják. Akár 2-3 hónap alatt juthatunk forráshoz, önerő nélkül.
A KvfP nem szól bele a befektetett cégek működésébe, de kötelezően előírja a folyamatos adatszolgáltatást. A beérkező jelentéseket a befektetés elbírálásakor jóváhagyott üzleti tervvel hasonlítják össze. Baj akkor van, ha a tervezet és a megvalósuló valóság között 30 százalékos vagy annál nagyobb az eltérés. Ekkor számíthatunk egyeztetésekre, intézkedésre.