Új források vállalkozása felfuttatására

Hol vannak a befektetők, és mi az, ami vonzza őket? Milyen tevékenységek népszerűek a körükben? Mit kell tennünk, hogy tetsszünk nekik? És mit kínálnak ők? A Piac&Profit Kkv Akadémiáján különböző területek képviselői számoltak be a lehetőségekről.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Akár két hónapon belül két új befektetési termék is elindulhat a Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Zrt. (KvfP) égisze alatt, hangzott el a Piac&Profit Kkv Akadémiáján . A Trend és az Inno alacsonyabb biztosítéki követelmény és magasabb hozamelvárás mellett kínál fejlesztési tőkét kis- és középvállalatoknak, akár induló, akár kisebb cégeknek is. Az MFB Zrt. cégcsoporthoz tartozó Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Zrt. (KvfP) önerő nélkül biztosít fejlesztési tőkét kis- és középvállalatoknak. – A Trend és az Inno a kockázatitőke-befektetési konstrukciók irányába mutatnak, és várhatóan azok számára is elérhető forrást jelentenek majd, amely cégek eddig nem tudták igénybe venni a KvfP tőkebefektetési konstrukcióját. Már csak a végső döntésre várunk, hogy elérhetőek legyenek az újdonságok – mondta el Jávor László vezérigazgató, a Piac&Profit Befektetőkereső rendezvényén.

Mindkét új befektetés megvalósítható ázsiós tőkeemeléssel, vagyis a korábbiaktól eltérő módon nincs szükség a vállalkozás jegyzett tőkéjének megemelésére ahhoz, hogy a szükséges mértékű tőkebevonás megtörténhessen. Korábban a pénzintézet kizárólag a finanszírozott cég jegyzett tőkéjébe szállt be. Ennek értelmében ahhoz, hogy egy 10 millió forintos tőkebefektetés létrejöhessen, a tőkét bevonó vállalkozásnak minimum 20-30 millió forintos jegyzett tőkével kellett rendelkeznie.

A magas biztosítéki igény – a tőke és az egyéves hozam összegének 25–100 százaléka – szintén korlátozta a cégek körét, amelyek számára szóba jöhetett a konstrukció.

Átláthatóság nélkül nem lesz befektetés
Megfelelően alátámasztott üzleti terv nélkül szinte lehetetlen befektetőt találni a vállalkozásunkba. A átláthatóság, a transzparencia kialakítása ezért elengedhetetlen egy forrásbevonásra készülő cég számára.
A befektetők elsősorban azért jönnek Magyarországra, mert a piacok itt még nem minden szegmensben olyan fejlettek, mint tőlünk nyugatabbra, így magasabb hozamot érhetnek el, mint máshol. „Azonban pontosan tudni akarják, hogy mibe is fektetnek, ezért az átláthatóság elengedhetetlen feltétel a befektető kereséshez” – mondta Mádi Szabó Zoltán, a KPMG szenior auditmenedzsere a rendezvényen.
A Befektetőkereső konferencián a szakember hangsúlyozta: a legfontosabb ok, amiért általában nem jön létre a befektetési tranzakció, az nem a források hiánya, hanem a kellő transzparenciáé. „Ha van termék, ha van csapat, ha van üzleti modell, akkora következő kérdés mindig az, hogy ezek mivel vannak alátámasztva” – mondta Mádi Szabó, aki szerint egy üzleti terv esetén nem hogy a távolabbi terveiket, hanem a jelenlegi pénzügyi helyzetüket sem tudják alátámasztani. „Ha kérünk egy beszámolót, akkor sumákolni kezdenek, hogy szabin van a könyvelő, meg elvesztek az iratok, a végén meg kiderül, hogy az adószámuk felfüggesztve, mert az elmúlt években nem nyújtottak be pénzügyi jelentést. Ettől azonnal elmenekül egy befektető” – hangsúlyozta a KPMG szakértője.
A transzparencia egyrészt információ közvetítést, másrészt összehasonlíthatóságot is jelent. Nem elég hozzáférést biztosítani ugyanis minden tranzakcióhoz egy könyvvizsgálónak, hanem az adatokat össze is kell lehessen hasonlítani a különböző periódusokban illetve hasonló cégek adataival. „Ezért fontos, hogy a nemzetközi sztenderdeknek is megfelelő beszámolókat (pl. IFRS) készítsünk.” – mondta Mádi-Szabó László.
Kidolgozás alatt: Trend

A döntés előtt álló Trend kondíciói többek számára tehetik elérhetővé a KvfP-forrást. A befektetés ebben az esetben is jegyzett tőke formájában valósul meg, és a fejlesztési pénzintézet a cégben kisebbségi tulajdonosként megjelenik. Ugyanakkor mód van ázsiós tőkeemelésre, és az elvárt biztosíték mértéke is csökken. A 20 és 100 millió forint közötti befektetést kínáló konstrukcióban a tőke és az egyéves hozama 25–50 százalékát kell felajánlani kockázati besorolástól függően. Mint a KvfP már futó termékénél, biztosítékként a projekt tárgya is szerepelhet. – Várakozásaink szerint ez növeli azoknak a cégeknek a körét, amelyek képesek lesznek élni a finanszírozással, hiszen a hazai kis- és középvállalatok szűkében vannak a felajánlható biztosítékoknak. Vagy a bankoktól felvett hitelek, vagy az EU pályázatok kapcsán már többnyire lekötötték mindazt, ami szóba jöhetne – mutatott rá előadásában Jávor László, és hozzátette: amennyiben a biztosíték elégséges, a tőkebevonáshoz nincs szükség készfizető kezességvállalásra.

Az alacsonyabb biztosíték ára azonban a magasabb hozamelvárás: az 5 éves futamidőre kínált Trend befektetés 12 havi Bubor + 5–10 százalékos hozamot vár el, míg a KvfP jelenlegi tőkebefektetési konstrukciója – ügyfélminősítéstől függően – Bubor + 0,25–5,5 százalékot irányoz elő, azaz átlag 10 százalék alatti hozam mellett ad fejlesztési forrást.

A Trend befektetés kiemelten preferált területei az eszközbeszerzés, technológiaváltás, telephely vásárlása lesznek.

Hamarosan indul az Inno

A vállalkozás felfuttatása a célja a leginkább a klasszikus kockázatitőke-finanszírozásra emlékeztető konstrukciónak, amely szintén jóváhagyás előtt áll. A 10–50 millió forint közötti befektetések ebben az esetben is megvalósulhatnak ázsiós tőkeemeléssel. A hozamelvárás 12 havi Bubor + 10–15 százalék és a kért biztosíték mértéke a tőke és az egyéves hozamának legfeljebb 15 százaléka, de akár nulla is lehet. A forrást a vállalkozás fordíthatja üzletrész kivásárlására vagy forgóeszköz-finanszírozásra. Az Inno befektetésből akár a fejlesztésre fordított mérnök-munkaórát is fizethetjük!

Szintén a kockázati tőke irányába mutat, hogy szemben a KvfP eddig kínált 5 éves futamidejű zárt végű tőkebefektetéseivel az Inno nyílt konstrukció: a tervezett 3–7 éves futamidőn belül az üzletrész közös értékesítésére kerül sor. A visszavásárlás a futamidő végén egy összegben és piaci alapon történik.

Akár induló vállalkozásoknak is

Az összesen hárommilliárd forintos fejlesztési tőkét kínáló társaság akár induló kft.-be vagy zrt.-be is befektet. Ebben az esetben a cégvezetők jó hírét vizsgálják. Akár 2-3 hónap alatt juthatunk forráshoz, önerő nélkül.

A KvfP nem szól bele a befektetett cégek működésébe, de kötelezően előírja a folyamatos adatszolgáltatást. A beérkező jelentéseket a befektetés elbírálásakor jóváhagyott üzleti tervvel hasonlítják össze. Baj akkor van, ha a tervezet és a megvalósuló valóság között 30 százalékos vagy annál nagyobb az eltérés. Ekkor számíthatunk egyeztetésekre, intézkedésre.

Mi fontos egy kockázati befektetőnek?
„Elsősorban maga a termék, amely azt is megmutatja, hogy a befektetési célpont milyen technológiával, szakemberekkel, problémamegoldó képességgel rendelkezik. Ez arra is példaként szolgálhat, hogy a vállalkozás hogyan képes reagálni a piaci változásokra” – hangsúlyozta előadásában Oszkó Péter. A szakember kiemelte, hogy további fontos kritérium a megbízható üzleti modell. „Bármilyen briliáns technológiai megoldást talál is ki valaki, ha nincs mögötte üzleti modell, akkor az egy befektető számára értelmezhetetlen” – hangsúlyozta. Egy kezdő ötletnél elegendő csak érezni az üzleti lehetőséget, de egy már létező cégnél már üzleti tervvel kell rendelkezni. A befektetők számára a legfontosabb kritérium ugyanakkor a csapat. „Bármi más megváltoztatható egy üzleti modellben, de a befektetés elsősorban az emberekbe történik, az alapcsapat ezért nem megváltoztatható. A befektetők ezért felmérik, hogy az adott csapat képes lesz-e megfelelni a kihívásoknak, a piaci változásoknak, kellően rugalmas és kellő szakértelemmel rendelkezik”.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo