Túlélésre és fogorvosra vesz fel hitelt a magyar

Az ország fele tartozik valamilyen pénzintézetnek, a lakosságnak mindössze a 23 százaléka nem vett fel sosem hitelt. A Cofidis Hitel Monitor legfrissebb felméréséből az is kiderül, hogy a kisebb kölcsönök iránti bizalom növekszik, ugyanakkor sokan azt sem tudják, mekkora hitelre vettek fel pénzt.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

 

"THM? Az mi?"
Bár a megkérdezettek 69 százaléka úgy véli, tavaly rosszabb anyagi helyzetbe került, 24 százalékuk vett már fel valamilyen hitelt az elmúlt egy évben is. Leggyakrabban áru- és folyószámlahitelt igényeltek az elmúlt év során 7-7 százalékban. Azok aránya, akik vettek fel hitelt az elmúlt 12 hónapban, valamivel magasabb a 30-39 évesek körében. Bár az év eleje általánosan passzív időszaknak tekinthető a vásárlási szempontból, az elmúlt 3 hónapban a lakosság 10 százaléka vett fel valamilyen hitelt. Leggyakrabban, az összes hitelfelvevő 3 százaléka hitelkártya által igénybe vehető hitelt. A személyi kölcsönt felvevők majdnem fele nem tudta megmondani, milyen THM mellett vette fel a hitelét. Azok, akik emlékeztek a mutatóra, átlagosan 29 százalékos THM mellett kaptak hitelt.

A magyarok közel háromnegyede vett már fel valaha hitelt és minden második magyar jelenleg is tartozik valamelyik pénzintézetnek - derült ki a Cofidis Hitel Monitor adataiból. Ugyan nem jelentősen, de folyamatosan nő azoknak a száma is, akik azért vesznek fel személyi hitelt, hogy meg tudjanak élni hó végén. A megkérdezett 18-69 éves lakosok 49 százaléka fedezni tudja ugyan a szükségleteit, de így a hónap végére fel is élik a jövedelmüket. Az alapvető dolgok megvásárlására a válaszadók 16 százalékának egyáltalán nem futja a fizetéséből, míg 31 százalék megengedhet magának egy-két extra kiadást, de félretenni nem tudnak. Mindössze 5 százalék azoknak az aránya, akik könnyedén ki tudnak jönni a havi jövedelmükből és még megtakarítani is tudnak.

Viszonylag új jelenség a hitel egészségügyi célokat szolgáló felvétele - közölte Holló Bence, a Cofidis Magyarországi Fióktelepének ügyvezető igazgatója. - Egyre többen vannak, akik műtétre, fogorvosra, vagy egyéb orvosi kezelésre szánják a felvett hitelösszeget. Az egészség valóban a legnagyobb kincs, és bizonyos esetekben idő sincsen arra, hogy a páciens összespórolja a pénzt. Az idő múlásával csak tovább romolhat a beteg egészségi állapota, emiatt pedig az eredeti orvosi kezelés összegének sokszorosa lehet a végösszeg, ha túl sokáig halogatják a beavatkozást.

A legelterjedtebb hiteltípus azonban továbbra is a lakáshitel: az emberek 37 százaléka vett már fel valaha lakáshitelt és minden ötödik magyar most is rendelkezik ilyen hitellel. Ugyancsak népszerűek az áruhitelek: ilyen konstrukciót a lakosság 35 százaléka vett már fel, jelenleg a magyarok 9 százaléka törleszt áruhitelt. Ennek értéke tavaly átlagosan 129 ezer forint volt, a többség azonban inkább kisebb összegért vásárolt hitelre. Legnagyobb arányban az elektronikai cikkekre vesznek fel hitelt, amit általában a férfiak részesítenek előnyben.

Sokan választják a személyi kölcsönt is. A magyarok 29 százaléka vett már fel valaha személyi kölcsönt és jelenleg is minden hetedik embernek van ilyen hitele. Ezeket legtöbben számlák fedezésére szánják (45%), de jelentős azoknak a száma is, akik más, meglévő hiteleiket szeretnék kiváltani belőle (36%), és valamivel kevesebben vannak azok, akik lakásfelújításra szánják a felvett összeget (21%).

Minden ötödik cég venne fel hitelt

„A hazai kkv-k számára elérhető finanszírozási lehetőségek közül továbbra is a banki hitelek a legfontosabbak, minden más forrást megelőzve. Tőkehiány esetén a vállalkozások mintegy harmada gondolkodik a hazai pénzügyi szektor által nyújtott hitelben, és minden ötödik vállalkozás terveiben szerepel idén vállalati hitel felvétele" - közölte áprilisban Németh László, a K&H Kkv marketing főosztály vezetője.

Habár a válság hatására az elmúlt három évben kétségtelenül szűkült a vállalkozásoknak nyújtott hitelállomány, továbbra is a hazai bankok által biztosított források a kkv-k legfontosabb finanszírozási eszközei, szükség esetén a vállalkozások mintegy harmada veszi fontolóra a hitelfelvételt. A K&H által akkor megkérdezett mintegy 700 cégvezető elmondása alapján ezt követően a pályázati források, valamint a tulajdonosi kölcsön játszanak jelentős szerepet a kkv-k finanszírozása szempontjából. Lízingben a cégek 15 százaléka gondolkodik, a társfinanszírozott hiteleket pedig a vállalkozások 10 százaléka veszi fontolóra finanszírozási lehetőségként. (A kínai központi vezetés egy 15 milliárd jüanos (531 milliárd forint) fejlesztési alappal, a hitelfelvételi lehetőségek kiszélesítésével, valamint az adókedvezmények meghosszabbításával segítene a belföldi kis és közepes vállalatokon.)

„A kkv-k hitelfelvételi szokásait tekintve a rövid lejáratú banki finanszírozású forgóeszköz hitelek a legnépszerűbbek. Egyre nagyobb mértékben veszik azonban igénybe az uniós forrású MFB hitelprogramokat is a vállalkozások, de mivel ezeket a konstrukciókat az Európai Unió támogatási rendszere határozza meg, ez esetenként szűk teret biztosít a termékek értékesítésében. Ez azt jelenti, hogy csak alacsony összegben igényelhetők, a de minimis támogatási kategória korlátai miatt. Az MNB-s finanszírozású termékek közül jelenleg a forgóeszköz, illetve a beruházási hitelprogramok a legnépszerűbbek" - tette hozzá a kkv szakértő.

Az MNB is segítene

A vállalati hitelezés támogatása érdekében 2012. április 3-tól vezeti be a már korábban meghirdetett kétéves hiteleszközt az MNB, ezzel párhuzamosan bővíti az általa fedezetként elfogadott értékpapírok körét, és átalakította a fedezetek befogadási mértékeit. (A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Zrt. a kormány tavaly decemberi határozata alapján kidolgozta az MFB Vállalkozásfinanszírozási Programot.)

Az MNB 2012. április 3-tól minden hónap első keddi munkanapján értékpapír-fedezet melletti, változó kamatozású, a futamidő alatt érvényes mindenkori jegybanki alapkamattal megegyező kamatköltségű, kétéves futamidejű hitelre szóló tendert hirdet, melyet az igénybevevők egy év után előtörleszthetnek. A tendereken azon hitelintézetek vehetnek részt, amelyek vállalják, hogy a hitel futamideje alatt a leírással és eladott problémás hitelekkel korrigált bruttó vállalatihitel-állományuk nem csökken a 2011. december végi érték alá.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo