Két hónappal ezelőtt jelentette be az Évgyűrűk, hogy átfogó, minden korábbinál kiterjedtebb tanulmány alapján modellt készít az egyes polgárok várható nyugdíjának - szociológiai és gazdasági, időben változó tényezőket is figyelembe vevő - meghatározására. A korábban publikált, a TÁRKI-val közösen készített és az Évgyűrűk honlapján is megtalálható (www.evgyuruk.hu) a magánnyugdíjpénztárból származó járadék becslés a kiegészült a TB-től várható nyugdíj előrejelzésével is.
A számítási módszertan a korábbiaktól eltérően figyelembe veszi az egyes társadalmi csoportok eltérő jövedelempályáját és foglalkoztatási valószínűségét a nyugdíjig hátralévő időszakban. Eddig alapvetően csak a makrogazdasági szinten várható folyamatokból jeleztek előre kor, nem, iskolai végzettség, jelenlegi foglalkozás, és a tényleges foglalkoztatási/inaktivitási periódusok hatását nem számszerűsítve.
Előnyben a diplomások
Az elmúlt két hónap során a matematikai modellezés kiegészült az Évgyűrűk tagságának körében elvégzett reprezentatív statisztikai felméréssel, mely az egyes társadalmi rétegek jövedelempályájának pontosabb meghatározására irányult. A megkérdezés tapasztalatai szerint mind a pályakezdők, mind a nem pályakezdők esetében valamivel több, mint egyharmad azok aránya, akiknek munkába állásuk óta volt inaktív, vagy munkanélküli periódusuk, mellyel már a modell is számol.
Két konkrét példát kiemelve a magánpénztári és a TB nyugdíjjáradék összegét tekintve; egy 27 éves, ma 110 ezer forintos bruttó bérrel rendelkező kőműves szakmunkás először folyósított nyugdíja 237 ezer forint lesz (2007-es jelenértéken számolva) 2042-ben. Ezzel szemben egy azonos korú, pénzügyi szférában dolgozó, diplomás nő jelenlegi 220 ezer forintos bruttó bére alapján első folyósított nyugdíjként 624 ezer forintra számíthat (szintén mai értéken) 2042-ben. (Két éven belül minden magánnyugdíjpénztár köteles lesz három, kockázatában jelentősen eltérő portfóliót kínálni ügyfeleinek.)