Szabad a sztráda!

Bár a Nemzeti Fejlesztési Terv 2004-2006-ra rendelkezésre álló keretének nagy része már elfogyott, azért informatikai fejlesztésre még mindig van pénz, főleg a kis- és középvállalatok részére.

Úgy tűnik, az informatikai fejlesztések, illetve a hozzájuk kapcsolódó GVOP-pályázatokban rejlő lehetőségek jobban felcsigázták a hazai önkormányzatok fantáziáját, mint az üzleti szféráét. Legalábbis erre lehet következtetni a legkedveltebb hazai operatív program 4. prioritásának számadataiból. Az e-közigazgatás fejlesztésére kiírt két pályázati keret ugyanis még 2004-ben kimerült a helyhatóságok fokozott érdeklődésének köszönhetően, míg egyes ablakokat kénytelen volt meghosszabbítani a GVOP Irányító Hatósága (IH), mivel mind ez idáig nem sikerült gazdát lelni a félretett pénzösszegeknek.

Gyenge láncszemek

A strukturális alapokból származó támogatási keretek felhasználása nemzeti érdek, mint arra az irányító hatóságok vezetői, a szakmai szervezetek és a gazdasági szakemberek egyaránt felhívták a figyelmet. Ha mégsem sikerül gazdát találni az uniós pénzeknek, akkor azok visszafolynak az alapba, vagyis "elvesznek", legalábbis az ország számára. A GVOP IH vezetői azonban régóta mondják, hogy a nem megfelelő minőségű pályázatok nem nyernek támogatást, így nem csoda, hogy az önkormányzati keret kimerülése után másfél évvel még mindig várják a támogatásra érdemes pályázatokat a magánszférából.

A GVOP 4.3.-as, az "E-közigazgatás fejlesztése" című pályázat két kiírására 2004-ben rövid idő alatt 97 pályázat érkezett, közülük 46-ot fogadott el az IH, s ezek ki is merítették a keretet. Ezzel szemben a 4.1.-es prioritásra március elejéig beérkezett 862 pályázat alig egynegyedét találta elfogadhatónak a döntőbizottság, így a csaknem 15 milliárd forintnyi igényből is csak mintegy 3,5 milliárd talált eddig gazdára.

Ennek köszönhetően meghosszabbították a kis- és középvállalkozások (kkv) számára a GVOP információs társadalom és gazdaság fejlesztésére kiírt pályázatainak beadási határidőit: azokat az IH döntése értelmében határozatlan ideig, a források kimerüléséig tolták ki.

A beadási határidő meghosszabbítása a GVOP-2005-4.1.1., GVOP-2005-4.1.2., GVOP-2005-4.2.1., GVOP-2005-4.2.2. és a GVOP-2005-4.4.1. számú pályázatokat érinti.

Hatékonyság és együttműködés

#page#

A GVOP-2005-4.1.1. "Vállalaton belüli elektronikus üzleti rendszerek" kiírás keretei közt három különféle cél is szerepel. Az első integrált üzleti rendszerek bevezetésének, korszerűsítésének, illetve bővítésének a támogatása, amellyel növelhető a hatékonyság, és csökkenthetők a működési költségek a vállalkozások belső üzleti, ügyviteli folyamataiban. A vezetői döntéstámogató, illetve üzletiintelligencia-rendszerek bevezetésének segítésével a döntéshozatali folyamatok felgyorsulása révén javítható a termelékenység, áttekinthetőbbé válnak az ajánlattételi, szerződéskötési és teljesítési határidők, a működési költségek, a vezetés pedig naprakészebbé válhat a cég mindennapos ügyvitelének terén.

A harmadik a munkafolyamat-irányítási, elektronikus iratkezelési rendszerek bevezetésének támogatása, itt a cél a vállalati belső menedzsment- és adminisztratív folyamatok felgyorsulásának, átláthatóbbá válásának az elősegítése, a működési költségek, teljesítési határidők csökkentése, s ezzel a termelékenység javítása, továbbá, a dokumentációhoz felhasznált papírmennyiség - így a környezetre gyakorolt káros hatások - mérséklése.

A lehívható legmagasabb pályázati összeg az első cél esetében 50 millió, a második kettő esetében 20 millió forint.

A GVOP-2005-4.1.2. "Üzleti partnerek közötti e-kapcsolat fejlesztése" című pályázat eddig népszerűtlennek bizonyult a vállalatok körében, a rendelkezésre álló több mint kétmilliárd forintos keret alig egynegyedét kötötték le. A kiírás négy célja elsősorban az elektronikus piacterek létrehozását, illetve az azokhoz való csatlakozás feltételeinek megteremtését támogatja. Ezenkívül lehetőség van olyan internetes interaktív rendszer létrehozásának anyagi támogatására is, amelyek révén a pályázó elektronikusan értékesítheti a termékeit, szolgáltatásait, és az ügyfeleinek on-line ügyfélszolgálati szolgáltatást nyújthat. A legnagyobb problémát a vállalatok közti szoros együttműködésre alapozó negyedik cél szokta jelenteni a magányos farkasként tevékenykedő hazai cégek számára, ez ugyanis olyan vállalatközi elektronikus üzletviteli rendszer kialakításához nyújt segítséget, amellyel fejleszthetők a kkv-k egymás közti és/vagy a nagyvállalatokkal folytatott rendszeres kereskedelmi tevékenységének elektronikus megoldásai.


forrás: IT Kht.

Teljes cikk a Piac és Profit márciusi számában.

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo