Részvényre alapozva

A nyugdíj-előtakarékossági számla, a nyugellátás negyedik pillérének bevezetése sok ellenérzést hozott felszínre szakmai körökben, több oldalról is támadás érte a szűk fél év alatt összehozott terméket. A lakosság azonban nem hallatta hangját, s kiderült: az ország nagy többségének fogalma sincs arról, miről is van szó tulajdonképpen.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Gyakorlatilag öt hónap alatt verekedték keresztül a tőkepiac szereplői a negyedik pillérről szóló elképzeléseiket a jogalkotás rögös útvesztőin: a július 20-án megfogalmazott igényükre december végén meg is érkezett a válasz, mégpedig a parlament által elfogadott törvény formájában, ami január elsején életbe is lépett. A lobbi élén mindvégig a Budapesti Értéktőzsde elnöke, Szalay-Berzeviczy Attila állt, aki többek közt ennek a megtakarítási formának a bevezetésével kívánta felpörgetni a börze forgalmát.

A legújabb pillérbe tett és ott forgó összegeket ugyanis a tulajdonos csak a nyugdíjba vonulásakor veheti fel, ami igazán kedvező az olyan hosszú távú befektetési formák elterjedése szempontjából, mint amilyen a részvény vagy a részvényalap. S bár a kezdetekkor még a teljes tőkepiac - így a biztosítótársaságok is - részt vett a törvény előkészítésében, a végső változat szerint csak bankok és brókercégek vezethetnek nyugdíj-előtakarékossági számlát (nyesz). A szolgáltatók köre egyelőre szűk, lapzártánkkor mindössze két bank, a HVB - ahol a tőzsdeelnök igazgatói posztot tölt be - és a K&H ad lehetőséget nyesz nyitására.

Mitől más a negyedik?

Az időskori ellátás első pillére az állami nyugdíj, a második a kötelezően fizetendő, ám örökölhető magán-nyugdíjpénztári megtakarítás. A harmadik körébe tartozik az öngondoskodás minden formája az önkéntes nyugdíjpénztártól a biztosításokon át a most bevezetett nyugdíjszámláig, mivel azonban a biztosításokat nem szokás a nyugdíjrendszer részének tekinteni, ezért végül az önkéntes pénztárokon ragadt rajta a harmadik pillér elnevezés. A negyedik pillér számtalan hasonlóságot mutat a harmadikkal: önkéntesen vállalt, hosszú távú, rendszeres befizetésen alapuló öngondoskodás, itt is jár adókedvezmény a befizetések után, és ezek a megtakarítások is örökölhetők.

A különbségek azonban jól példázzák, miért is egy teljesen különálló formáról van szó. A negyedik pillér keretein belül ugyanis - szemben a harmadikkal - a tulajdonos precízen meghatározhatja, hogy az adott lehetőségeken belül - állampapír, befektetési jegy, részvény, illetve készpénz - milyen eszközbe szeretné tenni a pénzét. Ráadásul a jogszabály szerint a nyeszen minden tőkebefizetés utáni vásárlási tranzakció díjmentes, csak a további tranzakciókért számíthatnak fel díjat a pénzintézetek. A törvény a számlavezetési díj maximumát az éves befektetési állomány egy százalékában szabja meg, ám egy minimum kétezer forintos díjat is előír. Nyugdíj-előtakarékossági számlát pedig már ötezer forintos befizetéssel lehet nyitni.

#page#

A sok kedvezmény ára a befektetők szempontjából a hosszú lejárati idő: a harmadik pillér legalább tízéves futamidejében szemben a nyesz csak a nyugdíjba vonuláskor - illetve a tulajdonos esetleges halálkor - törhető fel, vagyis egy pályakezdő esetében akár negyven évig is gyűlhet a pénz a számlán. A konstrukció kialakításából adódóan pedig három évnél rövidebb időtartamra nem éri meg nyugdíj-előtakarékossági számlát nyitni, igaz, a befizetések a nyugdíjkorhatáron túli foglalkoztatás esetén is folytatódhatnak.

Megint kimaradtak

A konstrukció legnagyobb előnyének titulált adókedvezmény az egyik legnagyobb hátránya is, hiszen pont azok nem tudják igénybe venni, akiknek a legnagyobb szükségük lenne rá. A negyedik pillér esetén ugyanis a számlára befizetett összeg 30 százaléka - legfeljebb azonban évi 100 ezer forint - az adóból levonható kedvezményként visszacsorog, pont úgy, mint az önkéntes pénztárak esetében. Az pedig, aki a két számláján legalább évi 330-330 ezer forintot megtakarít, évente 200 ezer forint adó-visszatérítést élvezhet.

Magyarországon jelenleg mintegy 800-900 ezer fő van minimálbérre bejelentve, többségük kényszervállalkozó, és ennél többet keres. A kormányok minden eddigi kísérlete a munkapiac "kifehérítésére" kudarcot vallott, nem sikerült olyan rendszert létrehozni, ahol mind a munkaadónak, mind a munkavállalónak megérné valódi munkaviszonyt létesíteni. Csakhogy a minimálbér munkavállalói oldalról adómentes, így nem lehet adó-visszatérítést igényelni. Így éppen azok maradnak hoppon, akik az első két pillérbe is az átlagnál jóval kevesebbet fizetnek be.

Teljes cikk a Piac és Profit februári számában.

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo