Piac kell, nem pénz!

Idén körülbelül ugyanannyival esett vissza a kkv-szektor hitelezése, mint a válság kitörését követő évben. Nincs forráshiány, állítják a bankok, de a rossz piaci kilátások miatt a kkv-k többsége nem hitelezhető. Ráadásul igény sincs a fejlesztési forrásokra, mert a hitelképes cégek piaca nem bővül. A kereslet szűkült, senki nem mer hosszú távú fejlesztésben gondolkodni. Pedig a kereskedelmi bankok ma már újból bővítenék a kkv-hitelezési üzletágat.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Idén az első három hónapban mindössze 491 milliárd forintnyi euro- és forinthitelt helyeztek ki a bankok a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint, ami kevesebb, mint a fele a 2007-es - egyébként kiugróan magas - több mint egymilliárd forintnak, de a 2010. első negyedévi hiteleknek is csupán a 65 százaléka. Legnagyobb mértékben a beruházási hitelek estek.

Szunnyadó kereslet

Sokan úgy vélték, idén már elindulnak a fejlesztések, hiszen számos iparág van, ahol nem halogatható évekig a modernizáció. Nem így történt. Bár az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) 2011-re 2,7 százalékos magyarországi gazdasági növekedést vár, jövőre pedig 2,8 százalékos pluszt jósoltak, a londoni intézet szerint ez elsődlegesen továbbra is az exportnak köszönhető. A gyenge belső kereslet pedig bizonytalanná teszi a kkv-kat. A cégek nem gondolkodnak fejlesztésben.

- Csak az exportőrök, illetve beszállítóik mutatóiban látszik némi javulás, de ezek a cégek is legfeljebb a 2008-as vagy az előtti árbevételi szinthez közelítenek, igény a kapacitásbővítésre tehát legfeljebb akkor jelentkezik, ha új technológiára van szükségük. Jó hír talán, hogy a válságban tönkrement versenytárs piacára most belépők körében is előfordult már fejlesztésihitel-igény. A rövid lejáratú forgóeszközhitelek iránt élénkül a kereslet, de vevőfinanszírozás esetén inkább a faktorra helyeződött a hangsúly - mondja Biczó Anikó, az Erste Bank kis- és középvállalati üzletágának az igazgatója.

Jön a kombihitel
Véleményezés alatt van az ÚSZT új pályázata, a kombinált hitel, amely talán segíthet a forráskihelyezésben, bár kétségek is felmerülnek. A program szerint először a bankok elvégzik a hitelbírálatot, így a közvetítőszervezet csak olyan pályázatokat fog befogadni, amelyek mögött hitelképes cégek állnak. A kkv-nek szóló konstrukcióban legfeljebb 200 millió forint igényelhető, és előleg nem jár. A vállalkozó egy lépésben pályázhat a beruházás értékének 25 százalékát fedező uniós támogatásra, 50 százalék hitelre és a hitelösszeg 80 százalékára fedezetet nyújtó viszontkezességre. A maradék 25 százalékot saját erőből kell biztosítania, bár a pályázat nem zárja ki, hogy a cég arra a részre is bankhitelt igényeljen. A konstrukció valószínűleg a legtöbb kereskedelmi banknál elérhető lesz, ám sem a cégek hitelképességén, sem a beruházási kedvén nem fog lendíteni. Piacélénkítő hatása abban az esetben lesz, ha egy amúgy tőkeerős, jó helyzetben lévő vállalkozás számára a 25 százalékos támogatás olyan vonzó, hogy mégis belevág a fejlesztésbe. A rossz helyzetben lévő cégeknek azonban ez sem mentőöv, mint ahogyan a bankoknak sem az a feladatuk, hogy a lejtőről bárkit visszahúzzanak.

Az igény hiányával magyarázza a gyenge statisztikát dr. Tamás Gábor, az UniCredit Bank vállalati üzletfejlesztésért felelős ügyvezető igazgatója is.

- Bár a hitelezési mutatók romlanak, a helyzet ma mégis nagyon más, mint két évvel ezelőtt volt. A bankrendszer az igényeket jóval meghaladó mértékben rendelkezik forrásokkal, keressük a kihelyezési lehetőségeket, de a kkv-k nagy része nem hitelképes. A pozitív perspektíváknak ma még csak az első jelei mutatkoznak, a fejlesztési tervek is egyelőre csak papíron formálódnak. A szegmens szereplőinek árbevétele többnyire csökkent, a piacai szűkültek, sok cég veszteségessé vált, a jövedelmezőség pedig hagyományosan alacsony maradt - sorolja a szakember, és hozzáteszi: a cégek többsége nem is mer fejlesztésben gondolkodni.

A pénzintézetek többsége a válság előtt, alatt és ma is finanszírozná azt a céget, amelyiknek rendben van a tevékenysége, megfelelő az adósminősítése, van jövőképe, és látja, hogy a pénzt, amit kért, miből fogja előteremteni, és visszafizetni. Az ördög azonban a részletekben rejlik: a válságot eddig túlélt kkv-k mutatói sem javultak igazán, a hitelezhető cégek száma körülbelül a felére zsugorodhatott.

- A 2009-es mérlegek alapján még finanszírozható vállalatok jelentős részéről is kiderülhet, hogy már nem azok- mondja az Erste munkatársa. - Jó hír, hogy az elmúl öt hónapban már nem romlottak a számok, de a belső fogyasztás stagnálása aggodalomra ad okot. Ha az elkövetkező évben sem lendül fel a hazai kereslet, a válságot túléltek közül is sokan kihullnak a rostán.

Cikkünk folytatását holnap olvashatják!

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo