Piac kell, nem pénz!

Idén körülbelül ugyanannyival esett vissza a kkv-szektor hitelezése, mint a válság kitörését követő évben. Nincs forráshiány, állítják a bankok, de a rossz piaci kilátások miatt a kkv-k többsége nem hitelezhető. Ráadásul igény sincs a fejlesztési forrásokra, mert a hitelképes cégek piaca nem bővül. A kereslet szűkült, senki nem mer hosszú távú fejlesztésben gondolkodni. Pedig a kereskedelmi bankok ma már újból bővítenék a kkv-hitelezési üzletágat.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Idén az első három hónapban mindössze 491 milliárd forintnyi euro- és forinthitelt helyeztek ki a bankok a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint, ami kevesebb, mint a fele a 2007-es - egyébként kiugróan magas - több mint egymilliárd forintnak, de a 2010. első negyedévi hiteleknek is csupán a 65 százaléka. Legnagyobb mértékben a beruházási hitelek estek.

Szunnyadó kereslet

Sokan úgy vélték, idén már elindulnak a fejlesztések, hiszen számos iparág van, ahol nem halogatható évekig a modernizáció. Nem így történt. Bár az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) 2011-re 2,7 százalékos magyarországi gazdasági növekedést vár, jövőre pedig 2,8 százalékos pluszt jósoltak, a londoni intézet szerint ez elsődlegesen továbbra is az exportnak köszönhető. A gyenge belső kereslet pedig bizonytalanná teszi a kkv-kat. A cégek nem gondolkodnak fejlesztésben.

- Csak az exportőrök, illetve beszállítóik mutatóiban látszik némi javulás, de ezek a cégek is legfeljebb a 2008-as vagy az előtti árbevételi szinthez közelítenek, igény a kapacitásbővítésre tehát legfeljebb akkor jelentkezik, ha új technológiára van szükségük. Jó hír talán, hogy a válságban tönkrement versenytárs piacára most belépők körében is előfordult már fejlesztésihitel-igény. A rövid lejáratú forgóeszközhitelek iránt élénkül a kereslet, de vevőfinanszírozás esetén inkább a faktorra helyeződött a hangsúly - mondja Biczó Anikó, az Erste Bank kis- és középvállalati üzletágának az igazgatója.

Jön a kombihitel
Véleményezés alatt van az ÚSZT új pályázata, a kombinált hitel, amely talán segíthet a forráskihelyezésben, bár kétségek is felmerülnek. A program szerint először a bankok elvégzik a hitelbírálatot, így a közvetítőszervezet csak olyan pályázatokat fog befogadni, amelyek mögött hitelképes cégek állnak. A kkv-nek szóló konstrukcióban legfeljebb 200 millió forint igényelhető, és előleg nem jár. A vállalkozó egy lépésben pályázhat a beruházás értékének 25 százalékát fedező uniós támogatásra, 50 százalék hitelre és a hitelösszeg 80 százalékára fedezetet nyújtó viszontkezességre. A maradék 25 százalékot saját erőből kell biztosítania, bár a pályázat nem zárja ki, hogy a cég arra a részre is bankhitelt igényeljen. A konstrukció valószínűleg a legtöbb kereskedelmi banknál elérhető lesz, ám sem a cégek hitelképességén, sem a beruházási kedvén nem fog lendíteni. Piacélénkítő hatása abban az esetben lesz, ha egy amúgy tőkeerős, jó helyzetben lévő vállalkozás számára a 25 százalékos támogatás olyan vonzó, hogy mégis belevág a fejlesztésbe. A rossz helyzetben lévő cégeknek azonban ez sem mentőöv, mint ahogyan a bankoknak sem az a feladatuk, hogy a lejtőről bárkit visszahúzzanak.

Az igény hiányával magyarázza a gyenge statisztikát dr. Tamás Gábor, az UniCredit Bank vállalati üzletfejlesztésért felelős ügyvezető igazgatója is.

- Bár a hitelezési mutatók romlanak, a helyzet ma mégis nagyon más, mint két évvel ezelőtt volt. A bankrendszer az igényeket jóval meghaladó mértékben rendelkezik forrásokkal, keressük a kihelyezési lehetőségeket, de a kkv-k nagy része nem hitelképes. A pozitív perspektíváknak ma még csak az első jelei mutatkoznak, a fejlesztési tervek is egyelőre csak papíron formálódnak. A szegmens szereplőinek árbevétele többnyire csökkent, a piacai szűkültek, sok cég veszteségessé vált, a jövedelmezőség pedig hagyományosan alacsony maradt - sorolja a szakember, és hozzáteszi: a cégek többsége nem is mer fejlesztésben gondolkodni.

A pénzintézetek többsége a válság előtt, alatt és ma is finanszírozná azt a céget, amelyiknek rendben van a tevékenysége, megfelelő az adósminősítése, van jövőképe, és látja, hogy a pénzt, amit kért, miből fogja előteremteni, és visszafizetni. Az ördög azonban a részletekben rejlik: a válságot eddig túlélt kkv-k mutatói sem javultak igazán, a hitelezhető cégek száma körülbelül a felére zsugorodhatott.

- A 2009-es mérlegek alapján még finanszírozható vállalatok jelentős részéről is kiderülhet, hogy már nem azok- mondja az Erste munkatársa. - Jó hír, hogy az elmúl öt hónapban már nem romlottak a számok, de a belső fogyasztás stagnálása aggodalomra ad okot. Ha az elkövetkező évben sem lendül fel a hazai kereslet, a válságot túléltek közül is sokan kihullnak a rostán.

Cikkünk folytatását holnap olvashatják!

Véleményvezér

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo