A kamatvágás indoklásaként jelezték, hogy – bár szeptemberben gyorsult az infláció, s számottevően meghaladja a 3 százalékos inflációs célt, a Monetáris Tanács (MT) várakozásai szerint az ársokkok (nyersanyagárak emelkedése, adóemelések és adminisztratív intézkedések) kifutása után ez a hatás mérséklődik, a 3 százalékos inflációs cél 2014-ben érhető el. Mindezzel együtt kiemelték, hogy a foglalkoztatás bővülése, illetve a vállalatoknál jelentkező költségoldali inflációs nyomás mérséklése érdekében kiemelt fontosságú, hogy a bérek és ezen belül a minimálbérek jövő évi emelkedése összhangban álljon a gazdaság termelékenységének változásával.
A jövőbeli folyamatokat illetően a közlemény kitért arra, hogy a „javuló globális pénzügyi piaci környezet a kormányzat alacsony költségvetési hiány melletti erős elköteleződésével együtt a hazai pénzügyi eszközök felárát is tartósan mérsékelheti. A várható inflációs és pénzügyi piaci folyamatokat, valamint a tartósan gyenge keresletet figyelembe véve a jelenleginél alacsonyabb kamatszint indokolt. További kamatcsökkentésre akkor kerülhet sor, ha az elkövetkező hónapokban beérkező adatok alátámasztják a kedvező pénzügyi piaci folyamatok tartósságát és megerősítik, hogy a középtávú inflációs kilátások összhangban állnak a 3 százalékos céllal."
A piaci folyamatok és a Monetáris Tanács korábbi indoklásai (a gazdasági növekedés, illetve a belső kereslet gyengesége, a hitelezés támogatása) alapján a piaci szereplők kamatvágásra számítottak előzetesen. A nemzetközi befektetői hangulattól, az IMF/EU-hiteltárgyalásokkal kapcsolatos hírek, illetve az inflációs folyamatok alakulásától függően a kamatvágás folytatására számítanak az elemzők az év hátralévő részében is, bár vannak olyan vélemények, amelyek a folyamat lassulását vetítik előre.
Az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal történő megállapodást a kiadott dokumentum szerint a Monetáris Tanács — eddigi meggyőződését fenntartva — fontosnak ítéli.