Nyakunkon a recesszió?

Több éves mélypontjukra estek (magyar idő szerint) hétfő délutánra a világ nagy tőzsdéinek indexei. A német, hong kong-i vagy a brazil bőrze indexei 4-7 százalékot vesztett értékéből, a világ vezető pénzintézeteinek papírjai még ennél is többet zuhantak.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A befektetők nem hiszik, hogy az Egyesült Államok gazdasága hamar túljut a jelzáloghitel-piaci válságon és azt sejtik, hogy a folyamat megállíthatatlanul elsodorja Európát és Ázsiát is. A múlt héten, Bush által bejelentett stabilizációs csomag hatásosságában sem hisznek a befektetők, szerintük "kicsi és későn" jött a 150 milliárd dolláros adókönnyítésekkel és kormányzati intézkedésekkel megtámogatott csomag. (A korábbi, szóbeli beavatkozásoknak sem volt túl sok hatása...)

A magyar kamat maradt
A monetáris tanácsban a kamattartás mellett 25 bázispontos emelésre szóló javaslat került terítékre, de viszonylag egyértelmű döntés született a kamattartás mellett - mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke.

A testület rövid távú, napi folyamatokkal nem foglalkozik, így a mai pénzpiaci fejlemények elemzését sem végezte el - felelte egy kérdésre a jegybank elnöke, hozzátéve: látható, hogy a nemzetközi befektetők kockázatviselő hajlandósága mérséklődött a feltörekvő piacokon.

"Nekünk higgadtan kell elemeznünk a pénzügyi folyamatokat, miközben egyesek recesszióról, mások pánikról beszélnek" - jelentette ki Simor András, aki nyomatékosította: a tények nem támasztják alá a gazdasági recessziót jelző jóslatokat. "Tény, hogy folyamatban van a kockázati prémiumok átértékelődése" - szögezte le a jegybank elnöke.
A tőzsdeindexek világszerete esésnek indultak hétfőn: a Dow Jones Stoxx 600 Index (ami a 600 legnagyobb európai vállalat papírjait összesíti) 2001. szeptember 11-e óta a legnagyobb esését volt kénytelen elszenvedni, 6,5 százalékot esett a német Dax 4,5 százalékot, a londoni FTSE 5 százalékot, a japán Nikkei 3,8 százalékot, a francia CAC 6,3 százalékot csökkent. 

A feltörekvő piacok bőrzéi sem kerülték el az eladási hullámot: a Sao Paolo-i BVSP és a Hong Kong-i Hang Seng 5,4-5,5 százalékot, az indiai BSE 7,5 százalékot, a budapesti BUX 3 százalékot csökkent.

Pénzintézetek bajban

Európa negyedik legnagyobb pénzügyi csoportja, az Allianz értékének közel 10 százalékát vesztette el, de hasonló veszteséget szenvedett a BNP Paribas, Franciaország második számú bankja is. A Hong Kong-i tőzsde (2001. szeptembere óta a legnagyobb) esését pedig az a hír indította el, hogy a Bank of China (a nagy amerikai pénzintézetek után) 4,8 milliárd dollárt kénytelen leírni az amerikai jelzálogpiacon elkönyvelt veszteségei után.

A kínai bank értékének 4,7 százalékát vesztette el, de az amerikai bankpapírok gazdái sem örülhetnek: a JP Morgan és a Citicorp részvényei is 3 százalék felett csökkent Frankfurtban. (A magyarországi bankokat nem érinti a hitelkrízis.)

A gazdasági előrejelzések eddig azt is mutatták, hogy a könnyen folyósított hitelek bedőlése komolyabb hatással jár a világgazdaságra is: mind az amerikai, mind az európai gazdasági növekedés a tavalyi szint alatt marad az idén.

A forint kibírja?
Bár a forint ma folytatta az egy hete elkezdett gyengülését az euróval szemben, a Concorde szerint legfeljebb átmeneti jelleggel lehet jelentős leértékelődésre számítani. Nagyobb az esély azonban a dollárral szemben történő gyengülésre, ahol a dollár euróval szemben elszenvedett értékvesztésének korrekciója lesz a fő motiváció.

A forint gyengülése öt munkanap alatt nagyjából 2 százalékpont volt, amely szinte hajszálra megegyezik a cseh korona illetve a lengyel zloty euróval szembeni leértékelődésével. A leértékelődés Samu János, a Concorde makrogazdasági elemzője szerint elsősorban a nemzetközi pénzügyi piaci fejleményeket tükrözi, és sokkal inkább egy globális folyamat része, semmint országspecifikus.

A Concorde elemzése szerint a magyar fundamentumok szerencsére rengeteget javultak az elmúlt másfél-két évben: a költségvetés rendbetétele csökkentette a hazai befektetések kockázatosságát, és a folyó fizetési mérleg hiányának mérséklésén keresztül a forint stabilitását is növelte

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo