A Mazars Metrum a jelzálogpiaci EU harmonizáció, az Egyesült Államokbeli másodlagos jelzálogpiaci válság és a nemrég jóváhagyott 2008-as adóváltozások együttes hatásának magyarországi vonatkozásait vizsgálva úgy látja, hogy mindezek három kiemelt ponton érinthetik az ingatlanpiacot: a ténylegesen megkötött ingatlanügyletek száma csökkenhet, a kockázatkedvelő magántőke társaságok és alapok, illetve a tapasztalt pénzügyi és adótanácsadók szerepe erősödni fog.
Az Egyesült Államokbeli másodlagos jelzálogpiaci válság negatív pénzpiaci hulláma - több tekintélyes nemzetközi pénzügyi szakértő szerint is - eléri, vagy már el is érte Európát, ezért az európai pénzpiaci források szűkülése és drágulása várható. Ezt erősíti a most készülő jelzálogpiaci EU harmonizáció is, mellyel az EU belső piaci biztosa szerint már 2008 januárjában számolhatunk, és amely szerint uniós direktíva fogja szabályozni, illetve egységesíteni a hitelkihelyezések feltételeit, - megelőzendő egy újabb hasonló globális pénzpiaci válságot. A harmonizáció eredményeként ugyanakkor további következményekkel szükséges számolni.
Ezek az intézkedések az európai banki finanszírozási feltételek szigorodásához vezethetnek. Szakértők szerint pedig mindez azon országok gazdaságát fogja lelassítani, ahol a nagy finanszírozás igényű építőipar és az ingatlanpiaci tranzakciók a gazdaság húzóerejének számítanak.
A Mazars Metrum várakozásai szerint lesznek olyan EU-s országok, akik kifogással élnek majd a liberális hitelelbírálást akadályozó, versenyt gátló intézkedéssel szemben, így például a fejlett banki szektorral rendelkező Egyesült Királyság, illetve az EFTA tagállam Svájc, amely kétoldalú megállapodásokon keresztül eddig is beépítette jogrendjébe az uniós irányelveket.
A készülő jelzálogpiaci EU harmonizáció magyarországi hatásai
A Mazars Metrum együtt vizsgálta a várható jelzálogpiaci EU harmonizáció magyarországi vonatkozásait, illetve a magyar parlament által nemrég jóváhagyott 2008-as adóváltozásokat, amelyek különböző - az ingatlanpiac szempontjából negatív hatású - áfa, illeték, és személyi jövedelemadó jogszabályváltozásokat hoztak.
Az elemzés alapján három irányadó következtetés vonható le:
- Egyrészt a banki finanszírozású tranzakciók feltételeinek szigorodása miatt a magyarországi ingatlanügyletekben a ténylegesen megkötött ingatlanügyletek számának csökkenése várható.
- Másrészt a kockázatkedvelő magántőke társaságok és alapok szerepének erősödése feltételezhetően ellentételezni fogja a hitelintézetek konzervatívabb hitelkihelyezését.
- Harmadrészt pedig az ingatlanügyletekben a tapasztalt pénzügyi és adótanácsadók szerepe és fontossága még az eddigieknél kiemeltebb lesz, ugyanis az ingatlantranzakciók pontosabb pénzügyi-adózási megtervezése elengedhetetlen lesz a banki hitelkihelyezések feltételeinek szigorítása miatt. Az ingatlanbefektetők számára a kifinomult adózási és pénzügyi tervezés a befektetések induló fázisában, valamint a különböző kiszállási (ún. exit) stratégiák pontos megtervezésében kap kiemelt jelentőséget. Ugyanakkor a banki finanszírozású ingatlanfejlesztési projektek számára a beruházás időszakában megtervezett pénzáram a megváltozott áfa szabályok miatt kap az eddigieknél nagyobb hangsúlyt.