"Néha túl szigorúak vagyunk önmagunkhoz"

A pályázati pénzek 30 százalékát már kifizették, az unió által felajánlott összeg 100 százalékát lekötötte az ország, készül a Második Nemzeti Fejlesztési Terv, amely kialakításában a vállalkozások lobbiszervezetei is részt vesznek. Az elmúlt három évben elég tapasztalat halmozódott fel, hogy a következő időszakban a pályázók és az irányító szervezetek sokkal könnyebben vegyék az akadályokat. Az Echo TV-ben erről beszélgetett a Joint Venture Szövetség és a Magyar Pályázatkészítő Iroda ügyvezetője.

Piac és Profit az Echo TV-n
Minden szerdán 18:30-kor
ÜZLETKÖZPONT,
a kkv-k magazinja
Szili Márta szerint Magyarországnak szerencséje volt, hiszen az elmúlt három évben "kipróbálhatta" pályázati rendszerét. Jó, hogy a gyerekbetegségek ebben a ciklusban jöttek elő, hiszen 2007-től évente érkezik annyi forrás, mint az elmúlt három évben összesen. Az érdekképviseletek és a pályázatírók elég sok információt gyűjtöttek össze a rendszerlassító tényezőkről és a buktatókról, amelyeket a Joint Venture Szövetség ügyvezetője szerint mindenképpen el kell kerülni a következőkben.

Az már látható, hogy néha teljesen felesleges papírokat kellett összeszednie a pályázóknak, ha nem nyertek. Így például az igazolásokat be lehetne adni a pályázat pozitív elbírálása után vagy hasonló a helyzet az anyagi terhekkel, mint amilyen a bankgarancia - ennek egy beruházás lefolytatása során folyamatosan csökkennie kellene. A JVSZ szerint az sem szerencsés, hogy túlzottan szigorú kritériumrendszert állítanak fel a kis- és középvállatoknak. Nem érdemes ugyanis szigorúbb elbírálást alkalmaznia Magyarországnak, mint amilyeneket Brüsszel előír.

A hasonló problémák és nehézségek kiküszöbölésére egy többlépcsős egyeztetés folyik a minisztérium és az érdekképviseletek között.

Essősy Zsombor szerint az elmúlt három év sikeresnek tekinthető, ám nem azoknak akik pályázatát elutasították. Ezért lenne fontos a tapasztalatokból tanulni, hiszen például a szigorú szabályok miatt néha teljesen lehetetlen helyzetbe kerülnek a nyertes pályázók. Ilyen eset például, ha valamelyik cég a nyerés után négy évvel egy divízióját megszünteti, vagy alkalmazottakat küld el, a pályázat szempontjából indifferens, viszont az egész pályázati összeget vissza kell fizetnie.

Szili Márta egyetértett Essősyvel, szerinte is csökkennie kellene a bankgaranciának az idő múlásával vagy egy technológiai fejlesztés esetén nem a foglalkoztatotti létszám fenntartásához kellene kötni a pályázati összeg folyósítását. További tennivaló, hogy a pályázóknak látniuk kellene a pályázatuk útját, és mindenképpen alakulnia kellene egy fellebbviteli szervnek, ahol például adminisztrációs hibák esetén fordulni lehetne. Essősy a transzparencia és a bizalom megbicsaklására a HEFOP példáját hozta fel. Essősy szerint az irányító hatóság visszamenőlegesen módosította egy pályázat beadási határidejét és ezzel 560 pályázat lett elutasítva. Egy jogállamban ez nem történhet meg, hiszen ráadásul a beadási határidő előtt érkezett pályázatok között nem lehet sorrendet felállítani az beérkezések szerint. A tanulság Essősy szerint ebből az, hogy rendkívül fontos, hogy a pályázók ne csalódjanak a rendszerben.

2007-2013

Szili Márta reméli, hogy a következő időszak pályázati rendszerében sikerül közelebb vinni a pályáztatást a pályázókhoz. A II. Nemzeti Fejlesztési Terv lehetséges, hogy kis csúszásban van, hiszen jó lenne, ha az első kiírásokat már októberben/novemberben már olvashatjuk. Essősy szerint egy vállalkozásnak telephelyre/üzemcsarnokra, gépekre/berendezésre/raktárra, képzésre és informatikára van szüksége, így ezekre kell a prioritásokat kijelölni. A minisztérium egész jól áll a munkával a MIPA ügyvezetője szerint, amit viszont még nem lehet látni, a legfontosabb: a követelmények. Fontos lenne, hogy a rendszerben minél több lépcső elektronizált legyen, a kisebb pályázatokat normatívan és teljesen elektronizáltan lehetne beadni és monitorozni.

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo