Négy százalékért megéri

A kis- és középvállalatok (kkv) tőkeigénye elsősorban a vállalkozás felfutásának időszakában, általában a cég megalakulását követő 2-3 évben jelentős. Ekkor a cég bár már szép reményekkel rendelkezik - hiszen túljutott a megalakulás nehézségein, sőt már "tesztelte" is piacát -, ám viszonylag csekély múlt áll mögötte, méreteiben pedig még roppant kicsi, ami pedig a jövedelmezőségét illeti, nos arról jobb, ha nem is beszélünk. Ésszerű keretek között ilyen feltételek mellett nem lenne módja egyetlen társaságnak sem arra, hogy a piacról tőkét szívjon saját vállalkozásába, hiszen a tőkekínálat elvárásainak a kkv-k egyetlen paraméterben sem tudnak megfelelni.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem áll mögöttük hosszabb cégtörténet, korábbi teljesítményük nem jelent semmiféle kapaszkodót. A növekedési kilátások az esetek többségében még csak beváltatlan ígéretek, s így bizony a befektetésen elérhető hozam is bizonytalan.

Vannak persze kivételek - Magyarországon az elmúlt hónapokban megalakult az "up" cégek klubja, amely a feltörekvő, dinamikusan induló hazai vállalkozások, a magyar gazdaság élvonala utánpótlásának érdekvédelmi és lobbi-szervezeteként szeretne működni. Ám az induló cégek zömének nagyon-nagyon távoli álom, hogy a tevékenység megkezdésének évében átlépjék a 100-250 millió forintos forgalmi határt, amellyel jó eséllyel kerülhetnének fel egy tőkebefektető étlapjára - vélekedik Zoltán Csaba, a Start Tőkegarancia Zrt. vezérigazgatója.

Forgóeszköz- vagy beruházás-finanszírozás?

Az elmúlt években ugyan a hazai pénzintézetek finanszírozási hajlandósága jelentős változáson ment keresztül - a korábbi elzárkózással szemben a bankok ma már hajlandónak mutatkoznak a kkv-k finanszírozására, ám a piacon e szegmens számára fellelhető hitelek döntő többsége nem lép túl a forgóeszköz-finanszírozás keretein, s így beruházások, a cég fejlődési alapjainak  megerősítésére a pénzintézetek által kínált vállalkozói gyorshitelek továbbra sem használhatóak fel. Jellemző példa, hogy az immár akár 25 milliós hitelkerettel - így elvben beruházás-finanszírozásra használható - Széchenyi-kártya programban csak az a vállalkozás kaphat 10 millió forintnál magasabb hitelösszeget, aki mögött már 1 éves Széchenyi-kártya múlt van. A klasszikus beruházási hitelek kapcsán a bankok továbbra is a korábbi kemény, számottevő önerőt és fedezet-állítást megkövetelő szabályrendszerben gondolkodnak, teljesen jogosan, hiszen nekik, mint hitelezőknek, betéteseik érdekében prudens és szigorú szabályokat kell követniük és nem válhatnak kvázi tőkebefektetőkké.

Megragadni az üzletet

Nem lebecsülendő tény az sem, hogy egy vállalkozás hiteloldali növekedése meglehetősen szűkös, a finanszírozási küszöbök az esetek döntő részében nem teszik lehetővé, hogy a felvázolt fejlődési pályát a cég bankkölcsön segítségével olyan ütemben fussa be, ahogy arra szabad tőke biztosítása mellett lehetősége lenne. Mind több kis- és középvállalat ismeri fel épp ezért, hogy a piaci lehetőségek gyors és hatékony kihasználásához olyan befektetőtársra van szüksége, amely "korlátlan" tőkekerettel segítheti hozzá a céget a piacszerzéshez.

A kockázati tőke befektetők tisztán piaci alapon az átlag feletti kockázatok miatt eddig csak elenyésző mértékben voltak aktívak ebben a vállalati körben, ám a nemzetközi példák azt mutatják, hogy a kkv-k sokkal könnyebben tudnak maguk számára a fejlesztésükhöz tőkéstársat bevonni, ha -  túl a vonzó hozamajánlaton - a befektetők el tudják kerülni a legrosszabbat, az igazi rémálmot: a befektetés teljes elvesztését, amennyiben a befektetést fogadó cég csődbe megy.

Vonzóbb célpontok

A Start Zrt. egyedi tőkegarancia termékének igénybevételével ezt a kockázatot porlaszthatja a tőkére vágyó kis- és középvállalkozás: az újonnan alakult pénzügyi szolgáltató társaság a pénzügyi befektető számára a befektetett tőke 50-80 százalékának visszafizetését garantálja 5 és legfeljebb 100 millió forintos értékhatárok között abban az esetben, ha az érintett kkv felszámolás, vagy végelszámolás alá kerül a garancia futamideje alatt. A potenciális befektetőtársat kereső kisvállalkozásnak azt kell mérlegelnie, megéri-e számára, hogy a garantált befektetési érték évi 1-4 százalékát garanciadíjként kifizeti azért, hogy a tőkekeresleti piacon könnyebben találjon befektetőtársat nagyratörő tervei finanszírozásához. A garanciadíj mértéke lényegében a bankok által felszámított fix költségekkel (értékbecslési díj, folyósítási-, rendelkezésre tartási jutalék) egyenértékű, ám lényegesen nagyobb tőkéhez és így lehetőséghez juttatja a vállalkozást - érvel Zoltán Csaba a konstrukció mellett. Ha egy üzleti és fejlesztési terv kimagasló hozammal kecsegtet, az előre szabályozott exit-lehetőségét kötelezően kikötő kockázati tőkebefektetés összességében az egyik legolcsóbb finanszírozási formává válhat, hiszen a cégérték növekedése messze meghaladhatja a hiteloldali bővülés nyújtotta lehetőségeket - vélekedik a szakember.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo