Mit tegyünk pénzszűkében?

A válság hatására a kereskedelmi bankok szerte a világban nehéz helyzetbe kerültek forrásaik jelentős mértékű beszűkülése miatt. A tőke drágulása mellett a kockázati kitettség emelkedése és a magas jegybanki alapkamat is hozzájárult ahhoz, hogy az itthoni pénzintézetek többsége a saját termékek helyett az állami támogatással nyújtott hitelprogramokra helyezi a hangsúlyt. Egyes vélemények szerint a kis- és középvállalkozásokat illetően a válság akár jótékonyan is hathat a bankok versenyére.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kilábaláshoz elengedhetetlen a gazdasági szféra forrásainak bővítése, ami alapvetően a bankok feladata. A pénzintézetek azonban a piacokról viszonylag kevés és drága forráshoz jutnak, a forrásköltség okán pedig drágultak hiteltermékeik. A többletterhet a vállalkozások nem tudják megfizetni, különösen, hogy a cégek piacaik és így bevételeik zsugorodásával küzdenek. Jelen pillanatban a finanszírozási források bővítésének eszközévé az államilag támogatott refinanszírozott hitelek váltak.

Óvatosabbak lettek

A kereskedelmi bankok és a takarékszövetkezetek az elmúlt hónapokban egyértelműen a refinanszírozású hitelkihelyezéseket részesítették előnyben. Üzletpolitikájuk változását tükrözi például, hogy a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. kedvezményes kamatozású és hosszú lejáratú hiteltermékei iránt 2007 vége óta folyamatosan bővül a kereslet. Az államilag támogatott termékek köre tavaly év végén a JEREMIE alapok és az Új Magyarország fejlesztési hitelprogram kombinációjával is kiegészült. A támogatott források alapvetően fejlesztéshez, beruházáshoz kapcsolódnak, kapcsolódhatnak.

- A gazdaságélénkítés a gazdasági szféra forrásainak bővítésére épít, ennek megfelelően a bankok szerepe előtérbe kerül. Természetesen a kialakult gazdasági helyzetben a bankok óvatosabb finanszírozási politikát folytatnak. Nehezebb megítélniük a hitelt igénylő kis- és középvállalatok piaci pozícióját, pénzügyi stabilitását, ennek ellensúlyozása érdekében viszont nagyobb súlyt kaphatnak a hitel fedezetei, különös tekintettel a likvid biztosítékokra. A hazai gazdasági szféra részét képezik a kezességvállaló intézmények, amelyekre a korábbinál nagyobb mértékben kell támaszkodni - válaszolta lapunk kérdésére az MKB Bank marketing- és kommunikációs igazgatósága.

A vállalkozások nem csak a nagyobb volumenű fejlesztéseikhez keresnek forrásokat. Az OTP Bank tapasztalatai szerint pedig a kisvállalkozások sokkal óvatosabbak lettek.

- Ez nem elsősorban a kérelmek számának drasztikus csökkenésében, hanem azok megoszlásának változásában érhető tetten. Jelentősen visszaesett az éven túli fejlesztési célú, fedezett hitelek részaránya, miközben emelkedett az igény az éven belüli forgóeszköz-finanszírozásra. A vállalkozások a bizonytalan helyzetben elhalasztják a fejlesztéseiket, és a rövid lejáratú, szabad felhasználású konstrukciókat, így a folyószámlahitelt részesítik előnyben. A megnőtt igényre ugyancsak magyarázat, hogy a követeléseik lassú teljesülésével vagy esetleg értékesítési nehézségekkel szembesülő cégek első lépésben folyószámla- és forgóeszközhitelekkel szándékoznak áthidalni a jelenlegi időszakot - magyarázza Kálmán László, az OTP Bank Mikro- és Kisvállalati Főosztályának igazgatója.

Felértékelődik a szaktudás

A bankokra általánosságban igaz, hogy könnyebben adnak hitelt azoknak az ügyfeleknek, amelyek pénzforgalmi szolgáltatásokat is igénybe vesznek, illetve megtakarításokat is elhelyeznek az adott pénzintézetnél. Mint lapunk megtudta, mikro- és kisvállalati körben például OTP Bank prioritásként kezeli a korábban hitelt felvett és esetlegesen fizetési nehézségekkel szembesülő ügyfelek helyzetének javítását. Ennek lehetséges módja a prolongáció, valamint a folyószámlahitelek és hitelkártyák esetleges kiváltása egy havi törlesztésű, úgynevezett tartozásrendező konstrukcióval.

Az MKB Bank szakértői úgy vélik, most elsősorban a hazai gazdasági helyzet stabilizálására kell fokuszálni, a bankoknak pedig újra kell pozícionálniuk kiajánlott szolgáltatásaikat, teljes körű termékpalettára törekedve, némileg elmozdulva az eddigi, jellemzően hitelorientált pályáról.

Skonda Mária, a Volksbank Magyarország igazgatóságának tagja, a bank elnökhelyettese szerint a hazai kereskedelmi bankok többsége klasszikus vállalati banki tevékenységet folytatott, és csak kevés pénzintézet összpontosított kifejezetten a kis- és középvállalatokra. Ez az ügyfélkör ugyanis más megközelítést, speciális tudást igényel.

- Az elkövetkező hónapokban azok a bankok kerülhetnek előnyösebb pozícióba, amelyek rendelkeznek az ehhez szükséges humánerőforrással. A kkv-k bankárának lenni tulajdonképpen szinte személyes tanácsadást jelent. Mostanáig a bankok a volumennövekedés érdekében célozták meg ezt a kört, ebben a helyzetben azonban a minőségi ügyfelek megszerzése lesz a cél. Ezt a versenyt pedig az nyeri, aki gyorsabban, rugalmasabban fogja tudni kiszolgálni ügyfeleit.

Teljes cikk a Piac és Profit magazin januári-februári számában.

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo