Mit tehetünk az ideális fűtés érdekében a már elkészült lakásunkban?
"Alapvető szabály, hogy igyekezzünk minden szoba hőmérsékletét külön-külön szabályozni" mondta el Végvári Gábor, az Elephant Holding műszaki vezetője," hiszen, míg a fürdőszobánkban akár 24 fokra is szükség lehet, a lakás előszobájában ritkán van szükség 15 C foknál magasabb hőmérsékletre. A lakószobákban javasolt ideális hőmérséklet általában 20-22 fok, ugyanakkor a konyhában legtöbbször elegendő a 18 C fok is. Éjszakai pihenésre a 18 C fok körüli hőmérséklet a legideálisabb, a dolgozószoba hőmérsékletét pedig a javasolt értékek szerint általában 19 fokra temperáljuk. Természetesen nincs általánosan érvényes, szigorúan követendő norma, hiszen minden családnak mások az igényei. A kulcsszó a szobákban mért hőmérséklet egyedi szabályozása, hiszen a fűtött szobák átlagos hőfokának csupán 1 fokos csökkentésével akár 6 százalék energiát is megtakaríthatunk. Nem kell tehát hidegebb lakásban élnünk, elég ha beszerzünk néhány hőmérőt és megismerkedünk a fűtőtestek szabályzócsapjaival" emelte ki az Elephant Holding szakembere.
A lakóparki szobák hőmérséklet beállítását legjobb, ha a fűtőtest szabályozó gombja segítségével végezzük. A hideg beálltával ellenőrizzük, hogy egyenletesen melegítenek-e a radiátorok, ha nem (előfordulhat, hogy a fűtőtest felső része hűvösebb), akkor légteleníteni kell. Ezt a radiátor felső részén található légtelenítő csappal, esetleg csavarral tehetjük meg.
Bár a szellőztetés fontos dolog, ügyeljünk arra, hogy "ne fűtsük az utcát", és a beáramló hideg levegő se hűtse le belső falainkat, bútorainkat, melyek ismételt felmelegítése sokba kerülhet. Ugyanakkor frissítsük fel a szoba levegőjét naponta többször akár kereszthuzattal (4-5 perc), vagy hosszabb ideig egy-egy nyílászáró 15-20 perces nyitva tartásával. Ügyeljünk arra, hogy a hőmérsékletet -kis ingadozással- egész nap tartsuk.
A rendszeres szellőztetés a helyiség levegőjének nedvességtartalma miatt is fontos, hiszen a fűtési tevékenység mindenképpen szárítja a levegőt. Szobáink levegőjének relatív nedvességtartalma legyen 40-70% között: ezt párologtató használatával, vagy egy nedves ruha fűtőtestre helyezésével érhetjük el.
Fűtési rendszerek
"Egy-egy épülettömbnek tehát saját kazánja van, a hő innen jut el a lakásokig. A kazánt általában a ház egy kevéssé kihasznált helyére telepítik, melyre a beszerelő cég garanciát vállal, és bizonyos juttatásért üzemelteti is azt. A kisebb társasházaknál elterjedt még az egyedi gázfűtés (cirkó), amely azonban a többszáz lakásos fejlesztések esetében nem alkalmazható, hiszen ennél a technológiánál minden egyes kazánhoz külön kéménykapcsolat kiépítése szükséges. A másik lehetőség a távfűtés, mely elsősorban azért nem jöhet szóba, mert az emberek többsége továbbra is a magas árakkal, a kiszolgáltatott fogyasztói helyzettel, valamint az égbe szökő rezsiköltségekről elhíresült panellakásokkal társítja ezt a fűtési rendszert, melynek használata komoly értékesítési hátrányba hozná a befektetőt" - tette hozzá Zelei.
Az újépítésű lakásokba költözők tehát korszerű tömbfűtésre számíthatnak és arra, hogy télen a hő benntartásáról, nyáron a hőség kirekesztéséről általában 30 cm átmérőjű külső téglafal és az erre kerülő kőzetgyapot paplan gondoskodik.
Amikor lakást vásárolunk főként nagy ablakok, terasz-ajtók esetén nem árt ellenőrízni az üvegfelületek k-értékét, amely a felhasznált üveg hőszigetelő képességét adja meg. Az ajánlott érték 1 és 1,5 között van, de a legtöbb fejlesztő, így az Elephant Holding is a skála kedvezőbb részén található 1,1 körüli k-értékkel jelölt üveget használ.
Költséghatékonyan
A szakemberek szerint a lakóparki lakásokban továbbra is a fűtőtestek használata - esetleg padlófűtéssel kombinálva - nyújtja a leginkább költséghatékony megoldást.
Bár a fal- és födémfűtési megoldások ideálisabb hőátadást biztosítanak (nem a levegőt melegítik, hanem sugározzák a hőt), az ilyen alternatív megoldások kialakítása költségesebb, és a nagyobb társasházak esetében nem is biztonságos. "A lakók gyakran megfeledkeznek a falfűtés csővezetékeiről és egyszerűen megfúrják azokat" - figyelmeztet Végvári Gábor.
Ugyanakkor a padlófűtés néhány helyiségben ideálisan alkalmazható, főleg az olyan szobákban, ahol jól tisztántartható hidegburkolatot használunk és ahol jellemzően nem tartózkodunk sokáig. Ilyen lehet például a fürdőszoba vagy az előszoba. Ugyanakkor a hálószobában egészségügyi okokból kifejezetten tiltják a padlófűtés használatát. "Ennek ellenére az újépítésű lakásokban kerámia padlólapok fűtése jó kiegészítője lehet a tradicionális fűtőtesteknek, de semmiképen nem nyújthat kizárólagos megoldást" - összegezte az Elephant Holding szakembere.