A tartós befektetési számla (tbsz) 2010-es indulása óta egyértelműen népszerű a befektetők körében, köszönhetően annak, hogy a teljes, 5 éves futamidő esetén kamatadó-mentességet, 2013 óta pedig eho-mentességet is nyújt a megtakarítók számára. Mindez azt eredményezte, hogy a hazai befektetők elkezdtek hosszabb, 3-5 éves távon gondolkodni. A befektetési alapok futamideje ezért sok esetben éppen a tbsz-szel járó adókedvezményekhez igazodva lett kialakítva.
Mi a teendő a 2010-ben nyitott tbsz-ekkel?
„Az első tbsz tulajdonosok most komoly döntés előtt állnak, mivel 2015. december 31-én lejárnak az első ilyen számlák, így még az év végéig határozniuk kell az ezeken elhelyezett megtakarítások sorsáról. Dönthetnek úgy, hogy meghosszabbítják a szerződést, és továbbviszik a teljes összeget, amely így 2016. január 1-jétől egy új ötéves periódust kezd, megspórolva a gyűjtőévet. A folyamat azonban nem automatikus, így ehhez a tulajdonosok nyilatkozatára mindenképpen szükség lesz. Amennyiben a tulajdonosok nem nyilatkoznak a számla folytatásáról, úgy a 2010-es tbsz automatikusan lejár, és az eddig ott nyilvántartott pénz és értékpapírok december 31-ét követően átkerülnek normál értékpapírszámlára” – tájékoztatott Zobor Zsuzsanna, a K&H Alapkezelő vezérigazgatója.
Egyelőre abban még nincs egységes álláspont a szolgáltatók körében, hogy az ötéves ciklus végén lehetőség van-e a részleges kivételre. Ezzel kapcsolatban a jogszabályok pontosítása várható.
- Egy személy egy adott évben ugyanannál a szolgáltatónál csak egy számlát nyithat, de lehet több számlája több pénzintézetnél.
- Az első, a felhalmozási év alatt annyi pénzt fizethet be a számlájára, amennyit szeretne, ám ennek leteltével erre már nincs lehetőség.
- Ha az ügyfél három év után veszi ki a pénzét, mentesül a 6 százalékos eho alól, és kedvezményes, 10 százalékos kamatadót kell fizetnie.
- Öt év után mentesül a kamatadó-fizetési kötelezettség alól is.
- Évente egyszer új szolgáltatóhoz viheti át a számláját.
Természetesen, ha valaki idén már nyitott tbsz számlát, és azon gyűjti megtakarításait, akkor a nyilatkozattétel után a lejáró tbsz számláról az új tbsz-re kerül át a korábbi megtakarítás, tehát a két állomány összevonásra kerül. Fontos tudni, hogy akár lejár, akár meghosszabbításra kerül a tbsz, a számlán lévő értékpapírok új bekerülési árat kapnak.
Ha máshova vinnénk
Fontos tudni, hogy tavaly óta megszűnt a befektetők röghöz kötése, vagyis 2014-től átvihetők lettek a tartós befektetési számlák egyik pénzintézettől a másikhoz. Ettől kezdve nem szakítjuk meg akkor sem a többéves megtakarítási periódust, ha a számlán lévő pénzt évente egy alkalommal másik szolgáltatóhoz visszük át.
Nincs rövid időtartamra szóló befektetés, akkor inkább maradjunk a bankbetétnél! Ahhoz különösebb tudásra sincs szükség, és foglalkozni sem kell a befektetésünkkel.
A bankbetéthez ragaszkodók számára egyértelműen a hosszú, 3, vagy 5 éves futamidejű bankbetétek ajánlhatók - mondják a Bankmonitor szakértői. Maga a tbsz egyébként is egy hosszú távú gondolkodást igényel, a 3 és 5 éves bankbetétek pedig érzékelhetően magasabb kamatot fizetnek, mint az egy éves, vagy rövidebb futamidejű társaik.
Ha mégis váltanánk, akkor nyitni kell a már meglevő tbsz-számla évével azonos évjáratú tbsz-számlát a kiválasztott új szolgáltatónál, majd meg kell kérni a jelenlegit, hogy küldje el a tbsz-igazolást a választott új szolgáltatóhoz. Ez az igazolás megérkezésekor könyveli az áthordozott portfóliót az új tbsz-számlára.
Átutalás esetén az átadó befektetési szolgáltató igazolást ad a számlatulajdonosnak arról, hogy mikor és mennyi pénzt tett a tbsz-re a tulajdonos. Igazolást állít ki még az átutalt pénzről, pénzügyi eszközökről, az eltranszferált pénzügyi eszközök megszerzésére fordított összegekről és az átutalás napjáról. Ezzel nem törik meg az adókedvezmény elnyeréséhez szükséges időszak, vagyis a megtakarítás áthelyezése miatt sem adót, sem egészségügyi hozzájárulást nem kell fizetni.
A számlát áthelyezni viszont csak egy az egyben lehet, ráadásul bankonként eltérő díja is van a transzfernek (nagyságrendileg 1000 és 10.000 forint közötti összeg).