Mindjárt örülhetnek az első tbsz-esek

Hamarosan lejárnak az első tartós befektetési számlák (tbsz), a tulajdonosoknak év végéig dönteni kell az itt elhelyezett megtakarításokról. A számlák automatikusan lejárnak, valamit tehát mindenképp tenni kell. De akkor is gondolkodhatunk előnyösebb váltáson, ha még messze vagyunk a lejárattól.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A tartós befektetési számla (tbsz) 2010-es indulása óta egyértelműen népszerű a befektetők körében, köszönhetően annak, hogy a teljes, 5 éves futamidő esetén kamatadó-mentességet, 2013 óta pedig eho-mentességet is nyújt a megtakarítók számára. Mindez azt eredményezte, hogy a hazai befektetők elkezdtek hosszabb, 3-5 éves távon gondolkodni. A befektetési alapok futamideje ezért sok esetben éppen a tbsz-szel járó adókedvezményekhez igazodva lett kialakítva.

Kép:PP archív

Mi a teendő a 2010-ben nyitott tbsz-ekkel?

„Az első tbsz tulajdonosok most komoly döntés előtt állnak, mivel 2015. december 31-én lejárnak az első ilyen számlák, így még az év végéig határozniuk kell az ezeken elhelyezett megtakarítások sorsáról. Dönthetnek úgy, hogy meghosszabbítják a szerződést, és továbbviszik a teljes összeget, amely így 2016. január 1-jétől egy új ötéves periódust kezd, megspórolva a gyűjtőévet. A folyamat azonban nem automatikus, így ehhez a tulajdonosok nyilatkozatára mindenképpen szükség lesz. Amennyiben a tulajdonosok nem nyilatkoznak a számla folytatásáról, úgy a 2010-es tbsz automatikusan lejár, és az eddig ott nyilvántartott pénz és értékpapírok december 31-ét követően átkerülnek normál értékpapírszámlára” – tájékoztatott Zobor Zsuzsanna, a K&H Alapkezelő vezérigazgatója.

Egyelőre abban még nincs egységes álláspont a szolgáltatók körében, hogy az ötéves ciklus végén lehetőség van-e a részleges kivételre. Ezzel kapcsolatban a jogszabályok pontosítása várható.

TBSZ-szabályok
  • Egy személy egy adott évben ugyanannál a szolgáltatónál csak egy számlát nyithat, de lehet több számlája több pénzintézetnél.
  • Az első, a felhalmozási év alatt annyi pénzt fizethet be a számlájára, amennyit szeretne, ám ennek leteltével erre már nincs lehetőség.
  • Ha az ügyfél három év után veszi ki a pénzét, mentesül a 6 százalékos eho alól, és kedvezményes, 10 százalékos kamatadót kell fizetnie.
  • Öt év után mentesül a kamatadó-fizetési kötelezettség alól is.
  • Évente egyszer új szolgáltatóhoz viheti át a számláját.
Az első 5 év után igénybe vett adómentességet követően újabb 5 évig tbsz-en tartva a megtakarítást ismét kihasználhatóak az ezzel járó adókedvezmények, míg ha időközben fel kell bontani, úgy a megtakarítás a normál értékpapírszámlán tartott megtakarítások szerint adózik” – javasolja a befektetési szakember.

Természetesen, ha valaki idén már nyitott tbsz számlát, és azon gyűjti megtakarításait, akkor a nyilatkozattétel után a lejáró tbsz számláról az új tbsz-re kerül át a korábbi megtakarítás, tehát a két állomány összevonásra kerül. Fontos tudni, hogy akár lejár, akár meghosszabbításra kerül a tbsz, a számlán lévő értékpapírok új bekerülési árat kapnak.

Ha máshova vinnénk

Fontos tudni, hogy tavaly óta megszűnt a befektetők röghöz kötése, vagyis 2014-től átvihetők lettek a tartós befektetési számlák egyik pénzintézettől a másikhoz. Ettől kezdve nem szakítjuk meg akkor sem a többéves megtakarítási periódust, ha a számlán lévő pénzt évente egy alkalommal másik szolgáltatóhoz visszük át.

Mit válasszunk a TBSZ befektetéshez?

Nincs rövid időtartamra szóló befektetés, akkor inkább maradjunk a bankbetétnél! Ahhoz különösebb tudásra sincs szükség, és foglalkozni sem kell a befektetésünkkel.

A bankbetéthez ragaszkodók számára egyértelműen a hosszú, 3, vagy 5 éves futamidejű bankbetétek ajánlhatók - mondják a Bankmonitor szakértői. Maga a tbsz egyébként is egy hosszú távú gondolkodást igényel, a 3 és 5 éves bankbetétek pedig érzékelhetően magasabb kamatot fizetnek, mint az egy éves, vagy rövidebb futamidejű társaik.

Azok számára, akik hajlandóak elszakadni a bankbetéttől az egyik legkézenfekvőbb alternatíva a befektetési alap lehet, ahol különböző kategóriákból válogathatunk annak függvényében, hogy milyen kockázatot szeretnénk (és vagyunk képesek) elviselni. Az egészen minimális kockázattól az egészen magas kockázatig teljes a skála.
A szolgáltató váltás lehetősége különösen fontossá válhat a brókerbotrányok farvizén, hiszen így „kimenekítheti” megtakarításait, ha nem bízik jelenlegi szolgáltatójában.  A Befektetővédelmi Alap egyébként a tbsz-számlát ugyanúgy biztosítja, mint bármilyen más értékpapír-, letéti-vagy ügyfélszámlát, vagyis baj esetén számlatulajdonosként és szolgáltatóként 1 millió forintig az összeg 100 százalékát, 20 ezer euróig pedig az 1 millió feletti rész 90 százalékát kártalanításként megkapnánk.

Ha mégis váltanánk, akkor nyitni kell a már meglevő tbsz-számla évével azonos évjáratú tbsz-számlát a kiválasztott új szolgáltatónál, majd meg kell kérni a jelenlegit, hogy küldje el a tbsz-igazolást a választott új szolgáltatóhoz. Ez az igazolás megérkezésekor könyveli az áthordozott portfóliót az új tbsz-számlára.

Átutalás esetén az átadó befektetési szolgáltató igazolást ad a számlatulajdonosnak arról, hogy mikor és mennyi pénzt tett a tbsz-re a tulajdonos. Igazolást állít ki még az átutalt pénzről, pénzügyi eszközökről, az eltranszferált pénzügyi eszközök megszerzésére fordított összegekről és az átutalás napjáról. Ezzel nem törik meg az adókedvezmény elnyeréséhez szükséges időszak, vagyis a megtakarítás áthelyezése miatt sem adót, sem egészségügyi hozzájárulást nem kell fizetni.

A számlát áthelyezni viszont csak egy az egyben lehet, ráadásul bankonként eltérő díja is van a transzfernek (nagyságrendileg 1000 és 10.000 forint közötti összeg).

Tízből hét nyugdíjas megbánta, hogy nem tett félre
A mostani nyugdíjasok 70 százaléka már megbánta, hogy nem tett félre a visszavonulását követő évekre. Ezen tapasztalatok és a nyugdíjrendszer várható változásai miatt is egyre fontosabb, hogy gondoskodjunk jövőnkről.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo