Az év első tíz hónapjában 8,1 százalékkal emelkedtek az árak, míg idén szeptemberben 0,7 százalékkal kellett többet fizetnünk augusztushoz képest, ez 6,4 százalékos növekedés az egy évvel korábbi szinthez képest. Tavaly októberben a havi infláció 0,5 százalék, a 12 havi 6,3 százalék volt. Az elemzők idén októberre 6,4 százalék körüli tizenkét havi drágulást vártak.
A KSH közlése szerint egy hónap alatt két százalékkal emelkedtek az élelmiszerárak, ennél nagyobb mértékben a liszt 7,3 százalékkal, a kenyér 2,9 százalékkal, a tej és a tojás 4,6-4,6 százalékkal, illetve 7,7 százalékkal az étolaj ára nőtt. Az idényáras élelmiszerek - burgonya, friss zöldség, gyümölcs - nélkül számítva az élelmiszerek szeptemberhez képest 1,7 százalékkal drágultak.
Tavaly októberhez képest az élelmiszerek ára az átlagosnál nagyobb mértékben, 11,6 százalékkal emelkedett, de néhány terméknél nagyobb volt a drágulás, ilyen a liszt (54,6 százalék), az idényáras élelmiszerek (36,7 százalék), a tojás (21,2 százalék), a kenyér (20,4 százalék), a péksütemény (19,2 százalék), az étolaj (17,8 százalék) és a baromfihús (15,4 százalék). (Hiába drágultak az árak, egykorábbi felmérés szerint szeretünk ötcsillagos szállodában lakni.)
Többet költünk az egészségünkre is
A szokásosnak megfelelően októberben - a szezonváltás miatt - a ruházkodási cikkek az átlagosnál nagyobb mértékben, négy százalékkal drágultak egy hónap alatt. A szeszes italok, dohányáruk esetében átlag alatti, 0,2 százalékos volt az áremelkedés. Ugyancsak 0,2 százalékkal drágult a háztartási energia.
Az egyéb cikkek esetében a drágulás átlaghoz közeli, 0,7 százalék volt, ezen belül a gyógyszerárak 2,7 százalékkal nőttek. Az üzemanyagok ára 0,4 százalékkal emelkedett egy hónap alatt, a szolgáltatásoké pedig 0,1 százalékkal. A tartós fogyasztási cikkek ára viszont 0,2 százalékkal mérséklődött októberben szeptemberhez képet.
Dráguló közszolgáltatások
A háztartási energia átlag feletti 10,7 százalékos áremelkedésén belül a távfűtés ára 36,4 százalékkal, a vezetékes gázé 11,1 százalékkal nőtt az elmúlt egy évben. A szolgáltatások átlaggal megegyező áremelkedésén belül a csatornadíj 11,8, a szemétszállítási díj 10,7, a vízdíj 9,0 százalékkal drágult.
Átlag alatt, 5,3 százalékkal emelkedett viszont a szeszes italok, dohányáruk ára, és átlag alatti volt az egyéb cikkek áremelkedése is, de ezen beül a gyógyszerárak egy év alatt 19,6 százalékkal emelkedtek. A ruházkodási cikkek ára 0,5 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál, míg a tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 1,5 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint tavaly októberben. (Júliusban tovább folytatódott a hazai kiskereskedelmi forgalom mértékének csökkenése.)