Mikor nem kell egészségügyi hozzájárulást fizetni?

A közelmúltban a parlament megszavazta, hogy a megtakarításainkat ezek után nemcsak a 16 százalékos kamatadó, hanem 6 százalékos egészségügyi hozzájárulás (EHO) is terheli. A Piac&Profit szakértője, Szopper Zsófia abban segít, hogyan lehet ezt megtakarítani.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép: SXC

Amennyiben valaki elhelyez évi 100 ezer forintot 5 százalékos kamatra, akkor a kamat 5 ezer forint, a kamatadó, 800, az EHO  300 forint lesz. Így végül 3900 forintot hoz egy év alatt a megtakarítás. Ezt az összeget azonban még egyéb tételek is terhelik: a tranzakciós adó, a kezelési költségek, számlavezetési díjak. Ezek bankonként és konstrukciónként eltérhetnek. Sok esetben azonban még az is előfordulhat, hogy kevesebb pénzt kapunk vissza, mint amennyit eredetileg elhelyeztünk a bankban.

A példa jól érzékelteti, hogy milyen helyzettel szembesülnek a magánszemélyek az új szabályokból eredően. (A vállalkozói megtakarításokat, lekötéseket a kamatadó nem terheli.)

Természetesen vannak olyan konstrukciók, amelyek után nem kell megfizetni az újonnan bevezetett adót. Ezek közé tartozik a TBSZ, vagyis a tartós befektetési számla, és a NYESZ, azaz nyugdíj-előtakarékossági számla, továbbá az államkötvények. A probléma a TBSZ-el és a NYESZ-el, hogy rugalmatlan konstrukciók, több évre is le kell mondani úgy a pénzről, hogy csak akkor tudunk a megtakarításokhoz hozzájutni, ha az időközben be nem fizetett adót lerójuk (ez a szabály a TBSZ-re vonatkozóan), vagy (a NYESZ-nél) a korábban igénybe vett kedvezményeket növelt értéken kell visszafizetni.

Öngondoskodni kell, segítenek az adókedvezmények
Az öngondoskodás ma már nem csak valamikori terveinkben szerepel: aki csak teheti, tudatosan tervezi jövőjét, s a célok elérésének fedezetére megtakarít. Ennek során értelemszerűen mindenki szívesen él az adókedvezményekkel, egyebek mellett a tartós befektetési számlák (TBSZ) révén kínált lehetőségekkel. De akár bukhatunk is az üzleten, tehát számlanyitás előtt érdemes alaposan tájékozódni.
Közép, illetve hosszú távon gondolkodóknak mindkét lehetőséget érdemes végiggondolni. A TBSZ nyitásánál ugyanis, ha ki tudjuk várni a 3 vagy 5 évet, akkor sem a kamatadót, sem az EHO-t nem kell megfizetni. Erre azonban csak az augusztus 1- ig megkötött szerződések eseteben van lehetőség.

A NYESZ-en elhelyezett megtakarításokhoz csak a nyugdíjas korhatár elérését követően lehet az adókedvezmények megtartása mellett hozzáférni, így ebben az esetben hosszabb időszakra kell vállalni azt, hogy az adott összeg a számlán marad. Itt vonzó lehet ugyanakkor, hogy 30% állami támogatást is igénybe vehetünk. (A hosszú távú, úgynevezett unit-linked biztosításokkal kapcsolatban sok a felmerülő kérdés, ezért jelenleg a minisztériumi állásfoglalásra vár a biztosítási piac.)

Szopper Zsófia www.penzugyitanacsadas.com

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo