Mihez kezdjünk a megtakarításainkkal?

Kína preferált piac marad jövőre is, ám az OTP részvények okos vásárlásával is megduplázhatjuk tőkénket. A kisebb papírokat is érdemes figyelni.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

"2009 mindenképpen egy nehéz év lehet a globális tőkepiacokon, így az év elején még változatlanul a nem túl magas kockázatvállalási hajlandóság lehet kifizetődő. A részvényportfólió allokációk azt mutatják, hogy az intézményi befektetők a magas osztalékot fizető távközlési és közszolgáltató cégeket, valamint a recessziós időszakot kevésbé megsínylő gyógyszergyártó cégeket súlyozzák felül. A Generali szerint a vissza-visszatérő eladói hullámok során jövőre már érdemes lehet a túladottnak tűnő technológiai cégeket, ipar- és energiavállalatokat, nagyon szelektíven pedig a pénzügyi szektor bizonyos reprezentánsait preferálni" - írja elemzésében Pallag Róbert, a Generali Alapkezelő Részvényportfólió menedzsere.

A másfél-két évvel ezelőtt látott, nagyon magas értékeltségi szintekről a hosszabb távú növekedési kilátásokat egyértelműen alulbecslő, kimondottan olcsó piacoknak nevezhetőek a BRIC-országok (Brazília, Oroszország, India, Kína) piacai. Mindazonáltal érdemes szétválasztani ezen országokat a jelenleg látható kockázatok szempontjából: a hirtelen hatalmasat zuhanó olaj- és nyersanyagárak leginkább Oroszország és Brazília rövidtávú kilátásait érintették érzékenyen. A Generali szerint a preferált piac továbbra is Kína, méghozzá több ok miatt: vonzó értékeltség, erőteljes folyó fizetési mérleg többlet, devizastabilitás és a kilátásba helyezett, lakossági fogyasztást ösztönző gazdaságpolitikai lépések.

"Alapvetően egy mélyülő gazdasági krízis során nem a nyersanyagszektorban érdemes keresni a biztonságosnak tartott befektetést. A hirtelen ingadozásokat hozó, volatilis környezetben beválthatják a befektetők elvárt hozammal kapcsolatos várakozásait a jól menedzselt, historikusan kedvező adatsorral rendelkező abszolút hozamú alapok, amelyek esetében nem csak az emelkedő, de a csökkenő árfolyamokból eredő nyereség realizálására is lehetőség nyílik." - véli Pallag Róbert.

Hazai lehetőségek

Néhány hónapra előretekintve még nem látszik pozitív fordulat az energiaszektor megítélésében - áll az elemzésben. Az alacsony olajárak kézenfekvő módon nagyobb mértékben rontják a kitermelés-fókuszú cégek eredménykilátásait, de a finomítói marzsok szűkülésére és/vagy tartósan nyomott szinteken maradására is számítani lehet. A MOL szempontjából különösen hátrányos lehet, ha a 2008 során historikusan magas szinten tartózkodó dízel árrésekben komolyabb gyengülés következne be. Erre utaló jelek már vannak, és többek között ennek köszönhetőek a folyamatosan lefelé hozott elemzői célárak.

"Az OTP megítélésével kapcsolatban erőteljes a bizonytalanság, hiszen a jegybank határozott fellépése és az azonnal érkező külföldi segítség ellenére nehéz prognosztizálni hazánk jövőbeni megítélését és ezzel párhuzamosan a forint jövőbeni árfolyamát" - állítja elemzésében a szakember. Természetesen nem az OTP az egyetlen vesztese az egész szektorra kivetülő bizonytalanságnak a régióban. Elegendő csak az Erste Bank vagy a Raiffeisen International részvényeinek árfolyamára tekinteni, melyek menedzsmentje már bizonyított a feltörekvő piaci terjeszkedésben, miközben az OTP Oroszországban vagy Ukrajnában még csak a kezdeti lépéseket tette meg, és a jelenlegi környezetben előre nem várt nehézségekkel néz/nézhet szembe. Ez nem azt jelenti, hogy az OTP esetében a legrosszabb forgatókönyvet kellene árazni, így a befektetőknek a következő egy-másfél évben a lépcsőzetes portfólióépítés javasolt, akár a havi megtakarítások egy fix részének tudatos, e célra történő elkülönítésével.

A kisebb papírokban is van potenciál

"Nem érdemes teljesen figyelmen kívül hagyni a kisebb papírokat sem, hiszen ennyire drasztikus árfolyamhanyatlás során mindig akadnak olyan stratégiai befektetők, akik igyekeznek az eszközeikhez képest is jelentősen alulértékelt vállalatokban növelni befolyásukat. A meghatározó tulajdonos vásárlásait lehetett megfigyelni az Állami Nyomda, a Danubius, a Fotex vagy az FHB esetében, új tulajdonos jelent meg az Émászban, és a magas közkézhányad csökkenésével együtt módosulhat a tulajdonosi szerkezet a Rába esetében." - mutat rá Pallag Róbert

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo