Mihez kezdjenek a TBSZ-esek?

December 31-én lejárnak az első tartós befektetési számlák, aki nem figyel, most sokat veszíthet. Mutatjuk, mit kell tudni a lejáró tbsz-ekről és hogyan lehet megtartani az adókedvezményt.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

2010-től használjuk a hosszú távú megtakarításokat ösztönző tartós befektetési számlát. Idén azonban a gyűjtőévet és az ötéves tartási időszakot követően lejárnak ezek a számlák, függetlenül attól, hogy a rajta lévő megtakarításra éppen szükségünk van-e, avagy sem. A tbsz kétségtelenül megérte a befektetők részére, hiszen a kezdetben 20, majd időközben 16%-ra mérsékelt kamatadó, illetve a hozzácsapott 6% EHO megspórolható vele. Ebben az évben lejárnak az első, öt éves futamidejű Tartós Befektetési Számlák (TBSZ), így érdemes időben dönteni a folytatásról.

„Aki viszont most nem figyel, sokat veszíthet. Miért? Mert a számlák automatikusan megszűnnek, és átkerülnek normál értékpapírszámlára, ahol 2016. január 1. után keletkező hozamokra újra érvényes a kamatadó és az EHO, ami együttesen a hozam 22%-át jelenti” - hívta fel a figyelmet Zobor Zsuzsanna, a K&H Alapkezelő vezérigazgató. A legfontosabb kérdés tehát: szükség van-e a tbsz-en lévő megtakarításra?

„Ahhoz, hogy lehetőségünk legyen továbbra is igénybe venni a kamatadó, illetve EHO-mentességet, még idén lépnünk kell! Ahhoz, hogy megmaradjon az adókedvezmény folytonossága, a most lejáró tbsz számla helyébe egy újat kell nyitni. Emellett további fontos előny, hogy ezzel a tbsz számlák első, úgynevezett gyűjtőévét megspóroljuk, és januártól már közvetlenül az ötéves megtakarítási ciklus kezdődik” - tanácsolja a szakember.

Ami nagyon jó a TBSZ-ben
A TBSZ legfőbb vonzerejét az elérhető adókedvezmények jelentik. A szabályozás pedig nem túlságosan bonyolult: ha az ügyfél a TBSZ számlára befizetett összeget legalább a számla megnyitásának évét követő 3. év végéig a számlán tartja és csak a nyitást követő negyedik, illetve ötödik évben kívánja kivenni, úgy a fizetendő adó mértéke 16 százalék kamatadó + 6 százalék EHO helyett 10 százalékra csökken. Ha pedig a pénzét a számla megnyitását követő ötödik év végéig nem terheli meg, úgy az ötödik év végén a számlán lévő összeg után kapott kamatra teljes adómentességet élvez. Ez azt jelenti, hogy ha valaki ezt a befektetési formát választja, akkor a befektetett összeg gyarapodása mellett megtakarítható a kamatadó, a kamatjövedelem után fizetendő EHO, az árfolyamnyereség adója és az osztalékadó egyaránt.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo