A hazai villamos energia versenypiac árainak alakulásában komoly szerepet játszanak az import források árai, amelyek ármozgása a német, illetve a szomszédos országok árampiacainak trendjeit követi. A 2006. évben ezeken az árampiacokon az árak fokozatosan emelkedtek, jelenleg 57,7 EUR/MWh szinten mozognak, ami 15 Ft/kWh-nak felel meg. Az áremelkedés egyik legfőbb oka az, hogy a régióban a piacra vihető források csökkenése várható, mivel Szlovákiában, Csehországban és Bulgáriában is több erőművi blokk közeli jövőben történő leállítását tervezik. A hazai közüzemi értékesítési ár mintegy 13 Ft/kWh, így ésszerű a versenypiaci fogyasztók magatartása, hogy vissza kívánnak térni a kedvezőbb árat kínáló közüzemi piacra.
Az MVM VK ellátási kötelezettség terheli a magyarországi közüzemi fogyasztók felé, ezért a rendelkezésére álló forrásokból mindenkor csak olyan mennyiségben tud felelősen kapacitást felajánlani a versenypiac számára, ami az ellátási kötelezettségét az imént említett visszaáramlás mellett sem veszélyezteti. Legutóbb 2006. november 9-én tartott kapacitás aukciót, amelyen összesen több mint 300 MW kapacitást vitt piacra. Az aukción kialakult árak meghaladták a 15 Ft/kWh átlagárat.
Mindez azt a tényt is bizonyította, hogy a magyar villamos energia versenypiac árai is felzárkóztak a német, illetve a régiós piaci árakhoz. Egyre inkább nyilvánvaló az is, hogy Magyarországon gyorsuló ütemben nyílik az olló a versenypiaci és az árhatóság által szabályozott közüzemi nagykereskedelmi ár között. Ez okozza azt az anomáliát, hogy - a teljes piacnyitást alig több mint fél évvel megelőzően - a szakértők jelentős, közüzembe történő visszalépési hullámmal számolnak. A hosszú távú szerződések árszintjéből adott portfolió alapján megszabott közüzemi hatósági ár számos fogyasztói kategóriában versenyképesebb, mint a versenypiaci ajánlatok. Szó sincs tehát arról, hogy a közüzemi nagykereskedő szűkös kínálata okozná a magas árakat, azok egyszerűen az európai ártrendekkel együtt mozognak. Önmagában is furcsa jelenség, hogy Európa közepén a hatósági árszabályozás alacsonyabb árakat tesz lehetővé, mint amit a versenypiac eredményez.