Az új lakást vásárlók egyre tudatosabban vásárolnak, így ma már nemcsak a banki lakáshitelekkel kapcsolatos szerződéseket, vagy a tulajdonosi viszonyokat bizonyítandó papírokat nézik át részletesen, de az új ingatlan technikai jellegű paramétereit is leellenőrzik, mielőtt megvásárolják a lakást - állítja a szerkesztőségünkhöz eljutatott közleményében Dömötör Mónika, a Sasad Resort projekt marketing igazgatója.
Az egyik ilyen újdonság, hogy egyre gyakoribbak az energiafogyasztással kapcsolatos kérdések, ami az emelkedő energiaáraknak köszönhető. Ugyancsak érdeklődnek a vevők a környék biztonsága iránt, amiben segítséget nyújthat a legújabb fővárosi "bűntérkép". Ez alapján az V. kerület a legveszélyesebb, ott még a gyakran legrosszabb környéknek tartott Józsefvárosnál is több bűncselekményt követnek el. Általánosságként elmondható, hogy Budán kevesebb bűncselekmény a pesti oldalnál, hiszen az 1,2 millió lakosú Pesten tavaly 108 ezer, a félmilliós Budán 25 ezer esetben rendeltek el büntetőeljárást a hatóságok.
A "bűntérkép" rávilágíthat arra is, hogy érdemes Budán túl, a környező kistelepüléseken is lakóparkokat keresni, ahol biztonságosabb az élet a fővárosinál. Ilyen például a Bicskén, 75 milliárd forint beruházással épülő Budapest Gate projekt.
Ugyancsak befolyásolhatja a vásárlókat a döntéshozatalban a zajtérkép, mivel a szakember szerint a túl zajos lakásokat nem szívesen vásárolják, aminek következménye lehet, hogy hamarosan lemennek a négyzetméterárak ott, ahol az erős zaj lakóházakat, kórházakat, iskolákat is terhel. Eddig csak szubjektív megérzései alapján tudta eldönteni a vevő, hogy zajos-e a környék vagy sem, ám a nemrég elkészült zajtérkép ebben is segítségre lehet - áll a közleményben.