Előző cikkünkben a kockázatvállalási hajlandóságról kérdeztük a szakértők véleményét.
Hajdu Egon, a CIB Alapkezelő befektetési igazgatója:
„Amennyiben a kezelt vagyon a mércéje a trendiségnek, akkor a pénzpiaci alapok, amennyiben az elmúlt évek növekedési ütemét nézzük, a tőkevédett és az abszolút hozamú befektetési alapok. A következő időszakban várhatóan újból a tőkevédett és az abszolút hozamú alapok kapják meg a trendi jelzőt: a tőkevédett a kockázatkerülőbb, az abszolút hozamú a kockázatvállalóbb ügyfelek terméke.”
Pillár Zsolt, az Equilor Alapkezelő elnök-vezérigazgatója:
„ Magyarországon az alacsony kockázatvállalás dominál, és ennek megfelelően a pénzpiaci és a kötvényalapok képezik a befektetési alapok állományának több mint 50 százalékát. Idén a kötvényalapok népszerűsége kirobbanó, hiszen – sajnos – a befektetők többsége a múltbeli teljesítményre alapozva hozza meg a jelenlegi befektetési döntéseit. A kötvényalapok 2012. évi teljesítménye pedig megközelítette az éves 20 százalékos hozamot. A 2013-as év viszont ennél lényegesen alacsonyabb hozammal kecsegtet, ami majd év vége felé okozhat problémákat az ilyen típusú alapokból történő tőkekiáramlást illetően. Az abszolút hozamú alapok is népszerűek, és véleményem szerint ezek népszerűsége tovább fog nőni. Ez a stratégia adja az alapkezelők számára a legnagyobb szabadságot, és ennek megfelelően a legnagyobb hozzáadott érték lehetőségét is, befektetői oldalról azonban lényeges kérdés a bizalom.”
„A magyar kötvényalapok azért kedveltek, mert nem bonyolult termékek, másrészt pedig még mindig pozitív reálhozamot várunk tőlük. A visszatekintő hozamok is meggyőzőek, így ezek igen stabil befektetést jelentenek az ügyfeleknek. Ennél viszont izgalmasabbak a portfólió-szemléletű alapok. Közepes kockázattal járó termékekről van szó. A portfólióban több eszközosztály megtalálható, az Erste esetében például a pénzpiaci eszközök mellett kötvényalap, ingatlanalap és hazairészvény-alap is.”
Parádi-Varga Tamás, az SPB vezérigazgatója:
„Nálunk sokkal inkább jellemző az egyedi instrumentumokon alapuló portfóliók kialakítása. A kötvényoldal slágerei a banki és biztosítói hosszú kötvények. Hazai szereplők oldaláról az OTP Perpetual és Opus, külföldi vállalati kötvények oldaláról a BNP, Societe Generale, Groupama, Unicredit, Generali stb. Az elmúlt évben ez a kötvényportfólió 15–20 százalékos hozamot volt képes elérni euróalapon. Nyilván ebben jelentős szerepet játszott a konszolidáció. Befektetési alapok oldaláról pedig egyértelműen az abszolút hozamú alapok térnyerése látható.”