Még drágább lesz!

A nemzetközi pénzpiaci környezet számunkra kedvezőtlenül változik, az emelkedő kamatszint csökkenti a kamatelőnyt - szögezi le aktuális elemzésében az Ecostat.

Az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet értékelése szerint az egyensúly helyreállításához hiteles intézkedéssorozat meghirdetésére van szükség. Az EU tagállamai között, amelyek túllépik a három százalékos államháztartási hiányt, Magyarországon a legmagasabb az államháztartási deficit és a folyó fizetési mérleg hiánya. Két külső gazdasági körülmény lesz meghatározó 2006-ban. Egyrészt mennyiben befolyásolja az emelkedő olajár  a világgazdaság egészére érvényes, előző évinél némileg kedvezőbb konjunktúrális kilátásokat. Másrészt az emelkedő nemzetközi kamatszint milyen gyors és drasztikus változásokat idéz elő a hazai pénzpiacon, azaz kikényszerít-e kamatemelést, vagy a kedvezőtlen folyamat megelőzhető-e egy hiteles költségvetési korrekcióval.

A világgazdaság átlagos növekedési ütemét alapvetően az ázsiai országok gazdasága húzza felfelé. Az Egyesült Államokban az előző évi 3,5 százalékos GDP bővüléssel lehet számolni. A magyar gazdaság számára meghatározó Európai Unióban ellentmondásos kép alakult ki. Míg a vállalati felmérések, bizalmi indexek a gazdasági szereplők egyre nagyobb optimizmusát tükrözik, a gazdaság fundamentumai nem támasztják alá a dinamikus növekedésre vonatkozó várakozásokat. Az olaj világpiaci ára az elmúlt hetekben ismét rekord szintet ért el. Bár az elmúlt évek tapasztalatai alapján az áremelkedés növekedésre gyakorolt hatása minimális, a nyersanyag árának további emelkedése már kockázatokat hordoz magában. Az inflációs veszély további kamatemelésre késztetheti a jegybankokat, amely lassíthatja a növekedést.

A magyarországi államháztartás hiány az Eurostat közlése alapján 2005-ben a GDP 6,1 százaléka volt nyugdíjkorrekció figyelembevételével szemben a konvergencia programban benyújtott 3,6 százalékkal szemben. A folyó fizetési mérleg a GDP 7-8 százaléka körül mozog, ami rendkívül magas a régióban. A külföldi befektetői nyomás a devizapiacon érezhető volt az elmúlt hónapokban, a forint gyengült. A nemzetközi pénzpiaci környezet számunkra kedvezőtlenül változik, az emelkedő kamatszint csökkenti a kamatelőnyt. Az államháztartás elmúlt évi folyamatait vizsgálva az alábbi három terület járult hozzá jelentős mértékben a hiány növekedéséhez: költségvetési szervek és fejezetek, TB alapok (gyógyszerár-támogatás) valamint az áfa-bevételek "elolvadása". Ahhoz, hogy az idei évre kitűzött államháztartási cél teljesüljön, jelentős megtakarításokra van szükség. Az intézkedéssorozat végrehajtásához konszenzusra van szükség. A felső áfa-kulcs év eleji csökkentése miatt az idei infláció 2,3 százalék körül alakulhat. A forint gyengülése elsősorban a következő évi áremelkedést befolyásolja. Az olaj drágulása és a hazai valuta dollárral szembeni gyengülése rövid távon is emeli az inflációt.

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo