Kínában újra a fékre lépett a kormányzat, a vagyonkezelésnek bizonyos körülmények között többlet tartalékképzési kötelezettséget írt elő. A kormányzat amúgy is aggódik a túlzott hitelezés miatt, így be is adták a bankokat, és a kínai, meg persze az európai események rányomták bélyegüket az ázsiai kereskedésre. A DAX tegnap a negatív olasz kormányalakítási hírekre beesett a 30 napos mozgóátlag alá, és tesztelte a rést, amelynek az alja 7.709 pontnál van. Így ma kis emelkedés jöhet a támasz szintről, de a 30 ás 20 napos mozgóátlagok is ellenállásként viselkednek most már. Ezek 7.828 és 7.911 pontnál vannak. A BUX perces bontásban harmadszorra érkezett a 7.900 pontnál levő támaszra. Innen újra próbálkozhat az emelkedéssel, de ha negyedszerre is teszteli a szintet, akkor valószínűleg már megnézi a 7.500 pontnál levő támaszt.
USA
- Oldalazást láthattunk tegnap a vezető tengerentúli piacokon (Dow -0,23%, Nasdaq 0,14%, S&P500, - 0,05%).
- A függőben lévő lakásértékesítések a vártnál kicsivel rosszabb lett februárban, az elemzői konszenzus -0,3% volt, a tényadat pedig -0,4% lett.
- A Cliffs Natural Resources bányavállalat volt tegnap a legnagyobb vesztes az S&P500 index tagjai közül. 14%-os eséssel zárt a részvény, miután a Morgan Stanley eladásra minősítette le a részvényeket.- Ma délután Chicago-i beszerzési menedzser index márciusi értékét publikálják, illetve a szokásos heti munkanélküliségi kérelmek is ma jelennek meg, de lesz végleges negyedik negyedéves GDP adat is.
Európa
- Eséssel zártak tegnap a vezető nyugat-európai börzék (FTSE100 -0,18%, DAX -1,15%, CAC40 -0,98%).
- A Moody’s éjszaka bejelentette, hogy „Caa2” szintre, mélyen a spekulatív kategóriába vágta vissza Ciprus adósbesorolását. A hitelminősítő azzal indokolta a lépést, hogy növekszik annak kockázata, hogy az ország távozni készül az euró övezetből.
- A ciprusi bankok ma délben nyitnak, és hat óráig tartanak nyitva, a bankszámlákról legfeljebb napi 300 eurót lehet majd felvenni.
- A Standard and Poor’s hitelminősítő a korábbi „BB” minősítés után „BB+”-ra javította Törökország hosszúlejáratú államadósság besorolását.
- A vártnak megfelelően közel 7 milliárd euró összegben értékesített 5 és 10 éves kötvényt Olaszország. A hosszabb kötvényeknél hozamcsökkenés, a rövidebbeknél pedig emelkedés volt.
Olaj, arany
- Az amerikai könnyű kőolaj, a WTI ára 96,8 dollárra nőtt ma reggel hordónként köszönhetően a növekvő finomítói aktivitásnak, míg az arany 1,604 dollár volt ma reggel, ami kismértékű emelkedés. Az aranyra továbbra is a ciprusi helyzet hat leginkább.
Devizák
- Tegnap több negatív európai hír is napvilágot látott. Ismét nőtt az aggodalom az olasz kormányalakítással kapcsolatban, míg a ciprusi bankok esetében a korábban jelzettnél is nagyobb mértékű, akár 80%-os betétleírásra is sor kerülhet a 100ezer euró fölötti betétek esetében. A BOE szerint pedig az angol bankrendszerben akár 38 milliárd eurós tőkehiány is lehet. Ezek együttes hatására az euró tovább gyengült a dollárral szemben, az EUR/USD árfolyam 1,2861-ről 1,2786-ra csökkent.
- A tegnapi negatív hangulat ellenére folytatta kedden megkezdett erősödését a forint, és az EUR/HUF árfolyama 304,40-ről 303,53-ra mérséklődött.
Távol-Kelet
- Shanghai index 2,84%-ot veszített értékéből. Az esést a pénzügyi papírok vezették, a szektor 4,5%-ot csökkent az új szabályok hatására. A Hang Seng index 0,93%-ot, míg a Nikkei 1,26%-ot csökkent.
- Több ázsiai tőzsdén is a mai volt a negyedév utolsó kereskedési napja, ugyanis Európához és Amerikához hasonlóan Ausztrália, Hong Kong, India és Szingapúr is zárva tart holnap.
- A China Daily értesülései szerint a kínai bankfelügyelet felhívta a bankok figyelmét arra, hogy a kiemelt hitelkockázatokat jelentő iparágak (mint amilyen az ingatlanpiac, a vas- és acélipar illetve a napenergia gyártás) számára csak különös figyelemmel nyújtsanak hitelt, és kilátásba helyezte, hogy ennek érdekében akár hitelkorlátozást is bevezet. Minderre azért van szükség, mert az említett iparágak súlyosan eladósodottak, ami veszélyt jelenthet a bankrendszer számára is.
- A kínai bankfelügyelet tegnap zárás után új szabály bevezetését jelentette be, ami szigorúbb szabályozást írna elő a vagyonkezelési termékekkel szemben. Azoknál a termékeknél, melyek nem felelnek meg az előírásoknak, a bankoknak céltartalékot kell képeznie, ami rontja a bankok eredményét. Az előírás elsősorban azokat a kisebb bankokat érinti, amelyeknél arányaiban viszonylag magas a vagyonkezelésből származó bevétel.
- A februári japán kiskereskedelmi forgalom év/év alapon a várt 1,8% helyett 2,3%-kal csökkent.
Határidős piacok
- A határidős piacok többsége a negatív tartományban van ma reggel.
Vállalati hírek
- A MOL 3 éves hitelkeret megállapodást kötött 480 millió dollár értékben. A cég nem közölte a hitel felárát. A hitelt egy banki konzorcium adta az Erste Bank vezetésével. A hír nem fog a részvényárra hatni.