Múlt héten megjelent cikkünkben Vadász György, a Magyar Iparszövetség elnöke csodálkozásának adott hangot, hogy - a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) adatait idézve - Budapesten mindössze 12 kedvezményes mikrohitel került kihelyezésre. Akkor a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium azt közölte, nem áll rendelkezésükre a Mikrohitel program adatainak megyei megoszlása és a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítványt javasolta, mint információforrást.
Ugyan az MVA azóta sem válaszolt megkeresésünkre, a Budapesti Vállalkozás-fejlesztési Közalapítvány adatait megküldve pontosítást kért. Katona Ágnes hitelezési igazgató levelében azt írja, hogy 2006-ban Budapesten 303 kérelmezőből (akik a Mikrohitel, a Mikrohitel Plusz és a Budapest Kisvállalkozói Hitel iránt kérelmet nyújtottak be) 155 hitelkérelme lett jóváhagyva, összesen 1,37 milliárd forint értékben.
A megoszlás (a forgóeszköz-finanszírozásra is felhasználható két hiteltípus, a Mikrohitel és a Budapest Kisvállalkozói Hitel kérelmeinek száma negyven, amelyből a Közalapítvány huszonötöt hagyott jóvá) magyarázatában a hitelezési igazgató a GKM ügymenetének lassúságára hivatkozik:
1. Az Országos Mikrohitel Programon keresztül történő hitelkihelyezést központi intézkedések hiánya, illetve az alábbi körülmények akadályozták.
- a gazdasági és közlekedési miniszter 2005-ben adta ki az utasítást a közreműködő pénzintézet kiiktatására, viszont az ehhez szükséges dokumentumokat 2007 februárjában kapta kézheza BVK.
- a közreműködő pénzintézet bürokratikus, időigényes közreműködése sok esetben meghiúsította a hitelkérelmek benyújtását, illetve a jóváhagyott kérelmeket az ügyfelek visszavonták.
- a mikrohitel program korszerűsítése, amelyet a BVK évek óta kér, nem történt meg.
2. Budapest Kisvállalkozói Hitelprogram több éve sikeres programja a BVK-nak, amely nem csak a vállalkozások körében volt népszerű, nemzetközi és hazai díjat is nyert a vállalkozásfejlesztési konstrukciók versenyében. Korszerűsítésére vonatkozó javaslatunkat 2006 februárjában juttatta el a BVK a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumhoz, amely jóváhagyása a mai napig nem történt meg. A korszerűsítés vonatkozik az adminisztrációs és költségterhek csökkentésére, a gyorsabb, rugalmasabb ügyintézésre. A jóváhagyás egyik akadálya, hogy a GKM nem érti, hogy a Hitelgrancia Rt. miért csökkenti kezességvállalási díját, valamint azt, hogy a BVK miért vállalja át ennek a díjnak a megfizetését. A jóváhagyás késedelme kb. 5 milliárd Ft kárt okoz a budapesti vállalkozások számára. - írja levelében a BVK hiteligazgatója.
A Mikrohitel Plusz Program (amely hiteléért 236 vállalkozás pályázatott és végül 155 kérelmet fogadott el a BVK) 2006 év sikerprogramja, amely eljárási rendjét és feltételrendszerét a Magyar Fejlesztési Bank Rt. és a BVK közösen dolgozta ki. Az újonnan bevezetett program sikerességét bizonyítja, hogy közel 1,3 milliárd Ft hitelösszeg került jóváhagyásra a BVK ügyfelei körében, amelyből közel 1 milliárd Ft kifolyósítása is megtörtént.