Az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zártkörűen Működő Részvénytársaság 2009 januárjában először jelent meg éven túli lejáratú hitelkonstrukcióval. A program forrásait részben a Bank forrásai képezték, részben - a Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt. (MV Zrt.) kezelésében álló - Közép-magyarországi Operatív Program 1.3. prioritásának, valamint a Gazdaságfejlesztési Operatív Program 4. prioritásának kedvezményes kamatozású refinanszírozási forrásaiból biztosították. A vállalkozások 1 millió és 200 millió forint közötti hitelösszeget igényelhetnek, kedvezményes kamattal és díjtalan előtörlesztéssel, amelyhez nem szükséges saját erőt biztosítani. A szokásos banki biztosítékok mellett a program lehetőséget nyújt az MV Zrt., a Garantiqa Hitelgarancia Zrt., vagy az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány gyorsított eljárású kezességvállalásának igénybevételére is.
„A tapasztalatok alapján és az igényekhez igazodva szükségesnek tartottuk a hitelprogram további bővítését, amelyben az MFB mellett a Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt. és a Gazdaságfejlesztési Operatív Program Irányító Hatóságaként az NFÜ is partner volt" - közölte Dr. Erős János, a Bank vezérigazgatója. „Így került sor a szélesebb körű igényeket is kielégítő változtatásokra. Az idő itt különösen fontos tényező, hiszen a működés fenntarthatóságával a vállalkozások munkahelymegőrző képessége ma a legnagyobb tét. A hazai foglalkoztatottak több mint 40 százaléka a kkv szektorban dolgozik, így a programhoz csatlakozott 25 refinanszírozó hitelintézetnek és a vállalkozóknak gyorsan kell döntetniük és együtt kell lépniük."
Mi változott?
Az MFB Új Magyarország Forgóeszköz Hitelprogram kezdetben csak a termelő vagy szolgáltató vállalkozásoknak nyújtott kedvező lehetőséget, a módosításnak köszönhetően ma már a kereskedelmi tevékenységet végző vállalkozások is forráshoz juthatnak a program keretében. A forrást biztosító intézmények úgy gondolták, hogy ez a lehetőség a hagyományos év végi forgalomnövekedéshez és az alkalmi foglalkoztatottak számának bővüléséhez mindenképpen hozzájárulhat.
Az igényelhető kölcsönök futamideje a korábbi 1 év 1 nap mellett már két év is lehet. A forrást biztosító szervezetek forrásösszetételének módosítása miatt, valamint az elmúlt hónapok kedvezőbb pénzpiaci feltételeinek köszönhetően a refinanszírozási kamat jelentősen csökkent, így lehetővé vált, hogy a vállalkozások is alacsonyabb kamattal jussanak forráshoz. Ez most legfeljebb 9%-os kamatot jelent, de ha tovább csökken a jegybanki alapkamat, természetesen ez is mérséklődik. A hitel kereskedelmi tevékenységre való kiterjesztése a vállalkozások több lábon állását is segíti, a tevékenység bővítésére is lehetőséget ad, ami jelen esetben az árbevétel növelésére irányuló üzleti aktivitás bővülését jelenti (pl. új piaci vagy új földrajzi terület). Ami változatlan, de lényeges könnyebbség, hogy saját erőt továbbra sem igényel a hitelfelvétel. A hitelt azonban állami vagy uniós támogatás előfinanszírozására nem lehet felhasználni, mivel a hitel beruházás finanszírozásra nem vehető igénybe.
További kedvező változás, hogy a kezdő vagy hitelfelvevői múlttal nem rendelkező vállalkozások könnyített feltételekkel vehetnek részt a Hitelprogramban. Ez azt jelenti, hogy amíg egy nem kezdő vállalkozásnak (amely teljes lezárt gazdasági évvel - 12 hónap - rendelkezik) tevékenységbővítést kell igazolnia, addig egy kezdő vállalkozásnak vagy egy olyannak, amely ugyan már nem minősül kezdőnek, de fennállása alatt még soha nem kötött hitel- vagy kölcsönszerződést semmilyen hitelintézettel, nincs ilyen jellegű kötelezettsége. A módosítás következtében jelentősen rövidül a refinanszírozási eljárás ideje is, így a vállalkozások gyorsabban juthatnak forráshoz, mint korábban. A hitelprogramban továbbra is elfogadható az az eljárás, amely szerint a meglévő forgóeszközhitel lejáratakor újabb hitelkihelyezés igényelhető, de ez nem használható fel a meglévő hitel törlesztésére.
A program igénybevételi határideje 2010. december 31-ig meghosszabbításra került. Az ügyfelek további egy évig pályázhatnak, illetve nyújthatják be igényeiket - kizárólag a kereskedelmi bankokhoz és takarékszövetkezetekhez - mindaddig, amíg a 100 milliárd forintos keret felhasználásra nem kerül.