A 19. Közép-európai Közjegyzői Kollokviumon a nemzetközi közjegyzői okiratok jogi szabályozásának aktuális kérdéseit vitatják meg a régió közjegyzői. A fórum lehetőséget teremt arra, hogy a résztvevők megismerkedjenek a vonatkozó európai uniós szabályokkal, illetve megvitassák a saját közjegyzői gyakorlatukból fakadó tapasztalatokat. Dr. Tóth Ádám, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara elnöke köszöntőjében kiemelte: "Örülünk annak, hogy a már hagyományosan Keszthelyen megrendezett szakmai fórumunk neves szakértőket vonzó rendezvénnyé nőtte ki magát. A kollokvium lehetőséget teremt arra, hogy a regionális sajátosságokat helyi szinten vitassuk meg, s érdekeinket közösen képviselhessük az Európai Unióban működő közjegyzőket összefogó tanács, a CNUE fórumán."
A fórum fő témája a határon átívelő okiratforgalom, melyet több szempontból is megvizsgálnak az előadók. A nemzetközi kereskedelmi forgalomban már napjainkban is nagy jelentőségű a nem vitatott külföldi követelések behajtása, de az Európai Igazságügyi Térség elmélyülése előreláthatóan tovább növeli a nemzetközi okiratforgalomban rejlő lehetőségeket.
Számos esetben előfordul, hogy egy másik tagállamban honos üzleti partner hónapokon keresztül késve fizet a magyar eladónak, ami sok esetben csődbe is viheti a vállalkozást. Fontos tudni azonban, hogy az Európai Unión belül mára már nem jelenthet akadályt a külföldi pénzügyi kintlévőségek behajtása. Két éve a követelésekhez rendszerint csak hosszú pereskedéssel, óriási költségek árán lehetett hozzájutni. 2005 októbere óta viszont a magyar jog is lehetővé teszi, hogy az EU-ban kiállított közokirat Magyarországon, illetve a Magyarországon kiállított közokirat az Unió egész területén érvényes, így közvetlenül végrehajtható legyen. (Egy exporthitel-biztosítás is jól jöhet...)
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a felek közötti szerződést, de legalább annak stratégiai, különösen a fizetés rendjével kapcsolatos részeit érdemes közjegyző előtt közokiratba foglalni. A lehetőséggel egyre több magyarországi vállalat él, elkerülve a hosszadalmas és költséges peres eljárást.
Dr. Tóth Ádám elmondta: "Bízom benne, hogy az uniós rendelkezés közvetlen hasznán túl befolyással lesz a magyar üzleti szemléletre is, és egyre többen biztosítják közokirattal a szerződéseik stratégiai - fizetési rendet, kezességet, zálogot érintő - részleteit. Ennek nemzetgazdasági szinten is meglenne a hozadéka."
(Az viszont magyar sajátosság, hogy Magyarországon nem lehet külföldi állampolgár közjegyző, ezért eljárás is indult Magyarország ellen.)