A GKM által a napokban benyújtott törvényjavaslat szerint a vállalkozót büntetik abban az esetben is, ha - általa meg nem akadályozható módon - az alkalmazottja jogsértő magatartást követett el a közutakon - nyilatkozta a Piac és Profitnak Peredi Péter, a Fuvarozó Vállalkozók Országos Szövetségének főtitkára. Ilyen lehet az, ha a sofőr túl gyorsan hajt, vagy akár átmegy egy piros lámpán és ezt a rendőrség rögzíteni tudja. Ez azonban a szövetség álláspontja szerint sem alkotmányossági, sem jogalkotási, sem erkölcsi szempontból nem indokolt, ráadásul így jelentős hátrány is érheti az adott vállalkozót.
Ilyenkor ugyanis a hatóságok a munkaadó ellen kezdik meg az eljárást, ő csak később tudja esetleg bebizonyítani, hogy nem ő, hanem az alkalmazottja követte el a jogsértést. Ez hátrány lehet akkor, ha valaki külföldre akar árut szállítani, ilyenkor ugyanis külön engedélyt kell kérnie, ám ezt nem kaphatja meg, ha eljárás folyik ellene - magyarázta Peredi Péter. Így, ha elfogadják a törvényjavaslatot, akkor elképzelhető, hogy egy vállalkozó az önhibáján kívül kerül olyan helyzetbe, ami által jelentősen csökken a versenyképessége.
Felmentik a sofőröket
További probléma a főtitkár szerint, hogy ezzel szinte felmentik a gépjárművek vezetőit, hiszen a gyakran több százezres büntetést valószínűleg nem tudják majd behajtani az alkalmazottakon, akik lehet, hogy a büntetés befizetése helyett inkább kilépnek a cégtől.
Éppen ezért a Fuvarozó Vállalkozók Országos Szövetsége és a Magánvállalkozók Nemzetközi Fuvarozó Ipartestülete nyílt levélben fordul az országgyűlési képviselőkhöz, hogy csak akkor fogadják el a törvényjavaslatot, ha az mentesíti az üzemben tartót a felelősség alól, amennyiben a szabálysértést elkövető gépkocsivezető személyét a hatóság részére igazolja.
(Korábban a GKM az útdíjfizetési rendszer kiterjesztéséről folytatott egyeztetést a fuvarozói érdekképviseleti szervezetekkel.)