Nemzetközi hírek
USA: Az amerikai piacok múlt hét pénteken zárva voltak a Függetlenség Napi ünnepek miatt. A csődbíróság elfogadta a General Motors kérelmét, mely szerint a korábbi tervekkel összhangban eladja eszközeit az amerikai pénzügyminisztériumhoz kötődő vevőnek. Ezt az autógyártó újrastrukturálása követi, melynek során felszámolják a nem profitabilis egységeket. Emlékeztetőül az USA 50 milliárd dollár tőkejuttatásért cserébe 60% tulajdonhányadot kap az új vállalatban, mely a hírek szerint 2010-ben kerülhet tőzsdére, nyilvános részvénykibocsátás (IPO) útján. Ezen felül a szakszervezet 17,5%-os részesedést kap a nyugdíj és egészségpénztári követelésekért cserébe, a kanadai állam pedig 11,7%-ot. A kötvénytulajdonosok az új vállalat 10%-át fogják birtokolni, valamint 7,4 milliárd dollár értékű warrantot is kapnak.
Olaj és arany: A kőolaj ára pénteken jelentős mértékben esett, elérve a 66,5 dolláros szintet. Ma egy réssel nyitott lent és jelenleg 65,3 dolláron kereskednek a fekete arany hordójával. Az esés hátterében a dollár múlt hét második felében tapasztalt erősödése áll, az USA elhúzódó recessziójától való félelem mellett. A piacokat a nigériai harcok nem igazán hatják meg. A hétvégén egy militáns csoport az afrikai országban felrobbantott egy Chevron által üzemeltetett vezetéket, komoly fennakadásokat okozva ezzel a szállításokban. Az arany ára némileg csökkent a csütörtöki jelentős árfolyamveszteség után. Jelenleg 930 dolláron kereskednek az arany unciájával.
Makrogazdaság: Ma délután kapunk információt az USA ISM beszerzési menedzser indexének júniusi alakulásáról. A várakozások szerint értéke jobb lesz, mint a májusban. A tízéves amerikai államkötvényekkel 3,48%-on kereskednek.
Távol-Kelet: Továbbra is esik a japán tőzsde, Hong-Kong, Kína és Korea azonban pluszban tartózkodik (Nikkei -1,47%; Hang Seng +0,1%; Shanghai +0,87%; Kospi +0,54%). Japánban 4%-kal csökkent a szállítmányozás nagykereskedelmi ára, ami komoly árfolyamveszteségeket okozott a szállítási vállalatok árfolyamában. Az erősödő jen az exportőrök profitját helyezi nyomás alá. A Nissan Motors árfolyama 2,5%-ot esett a mai kereskedésben. A Samsung árfolyama 6,5%-ot emelkedett Szöulban, miután a vártnál jobb eredményt helyezett kilátásba (1,7-2 milliárd dollár).
Devizák: Erősödött a dollár az euróval szemben, az EUR/USD keresztárfolyam 1,4 alá süllyedt. A jen is folytatta az erősödést a dollárral szemben, és ismét 95 felé vette az irányt az USD/JPY kurzusa. A forintban továbbra is dúl a múlt heti jelentős árfolyamerősödés utáni korrekció. Az EUR/HUF árfolyam 272-273 között tartózkodik.
Határidős piacok: A határidős indexek Amerikában a negatív tartományban tartózkodnak.
Erste Kommentár: Úgy tűnik, kifulladóban van az a befektetői lendület, mely az utóbbi hetekben-hónapokban lendületet adott a globális és a régiós tőkepiacoknak. A javuló bizalom és a folyamatosan helyreállni látszó likviditás még támogathatja a piacokat egy ideig a nyár során. Ennek ellenére azonban a legtöbb befektető most már fundamentális alátámasztásra vár ahhoz, hogy további látványos vásárlásokba kezdjen. Most elsősorban a reálgazdaságnak kell bizonyítékokat szolgáltatnia arra vonatkozóan, hogy a világ tényleg "kifenekelte-e" már a válságot.
MOL: Interjú Hernádi Zsolt elnök vezérigazgatóval
MOL elnök vezérigazgatója, Hernádi Zsolt interjút adott a szombati Magyar Nemzetnek. A főbb pontok a következők:
- A gazdasági válság miatt a MOL-nak át kell vizsgálnia portfolióját és szűkítenie kell azt. Ezen kívül a beruházások is felülvizsgálatra szorulnak. Arra azonban nem derült fény, a portfolió mely részeitől válna meg a vállalat.
- Az INA feletti kontrol megszerzésével a MOL újrapozícionálta magát. Közép-Európában ennél nagyobb pozíciót önállóan már nem fog tudni elérni, ezért eljött az ideje az együttműködésnek.
- A kooperáció egyik legígéretesebb terepe a regionális gázpiac, ahol további fejlesztésekre és infrastrukturális beruházásokra van szükség.
- A MOL-nak újra kell definiálnia a kapcsolatát Lengyelországgal. Ők eddig északon építkeztek, a MOL délen, de külön-külön.
- Hernádi ismét hangsúlyozta, hogy a Surgutneftegasra mint pénzügyi befektetőre tekintenek.
Árfolyamhatásra nem számítunk. Hat hónap haladékot kapott a MOL és a Rusneft közös vállalata, hogy helyreállítsák a szabálytalanságokat a ZMB mezőn. (Az illetékes hatóság az engedély visszavonásával fenyegetőzött, mivel nem hasznosították az olajkitermelés során melléktermékként keletkező gáz 95%-át.) A moratórium jó hír a MOL-nak, azonban az orosz helyzet (a Rosneft és a Rusneft csatája, az orosz kormány által támogatott Surgutneftegas MOL elleni pere) továbbra is bizonytalan.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.