A fejlődő országokból eredő pozitív globális kínálat-oldali, illetve az ezzel párhuzamosan jelentkező észak-amerikai keresleti sokk vezette gyors növekedés és alacsony infláció korszaka lassan véget ér - jósolta két előadó, a K&H Bank vezető közgazdásza, Barcza György és a hitelintézet vezető elemzője, Tordai Péter. A két szakember a Budapesti Értéktőzsde rendezvényén adott elő, ahol kifejtették az általuk felvázolt nemzetközi folyamatokról: a jelenlegi globális ciklus is "a jegybanki szigorítást követően megindult likviditás-szűkülés mentén mehet végbe". A növekedés lassulása valószínűleg széles körű és fokozatos lesz, de nem zárható ki egy "kemény landolás" lehetősége sem.
A szakértők szerint 2000-ben az Egyesült Államokban a Fed felhagyott a pénzmennyiségi célok követésével, később pedig a pénzmennyiségre vonatkozó adatok egy részének gyűjtésével is. Az azonban ismeretes, hogy a jelzáloghitelek megújításából a lakosság évi 6-8% jövedelem-többletet realizált az egyéb jövedelmein felül az elmúlt 10 évben.
Most, 2007 közepén tehát, amikor a világ arra figyel, miként nyilvánul meg egy ígért előadásában a Fed elnöke, érdemes visszautalni a két magyar elemező szavai alapján is arra, hogy az amerikai jelzálogpiaci válság hatására a kockázatvállalási hajlandóság meredeken csökkent. A relatíve kockázatos hedge fundok-ból történő tőkekivonás jelentős eladási hullámot vált ki a részvénypiacokon. A globális kockázat megemelkedése miatt - s ez Európában is komolyan visszaköszön - a feltörekvő piacokon a helyi valuták veszítenek értékükből a dollárral szemben, a külföldi befektetők kerülik a kockázatos instrumentumokat. S bár a Fed igyekszik elkerülni a kockázati spirál kialakulását, a befektetők kockázatvállalási hajlandósága várhatóan csak fokozatosan épül vissza, így a piacok volatilitása - hangzott a szakértők előrejelzése - magas maradhat.