Íme, egy kedvezményes hitel!

Az állandó forráshiánnyal küzdő mezőgazdasági termelőket segítené a kormány a csütörtöktől beinduló Agrár Széchenyi Kártyával. A konstrukcióval könnyebb lesz extra pénzekhez jutni.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A szeptember elsejétől elérhető Agrár Széchenyi Kártya egy új hitellehetőséget teremt a mezőgazdasági termékek előállításával, feldolgozásával és forgalmazásával, erdő-, vad- és halgazdálkodással foglalkozó mezőgazdasági őstermelők, családi gazdálkodók, egyéni vállalkozók, illetve társas vállalkozásként működő kis- és középvállalkozások számára. A kormányzat deklarált célja, hogy a piaci kondícióknál jóval előnyösebb feltételekkel jussanak szabad felhasználású folyószámlahitelhez ezek a cégek.


Minta János után már a kkv-k is igényelhetnek Agrár Széchenyi Kártyát

A KA-VOSZ Zrt. által koordinált konstrukció a mezőgazdasági szektor azon vállalkozásaik számára érhető el, amelyeknek nincs késedelmes hitel-, ill. köztartozása és rendelkezik MVH regisztrációs számmal. Az igénylőnek legalább egy éves lezárt gazdálkodási múltat kell felmutatnia ahhoz, hogy 15 millió forintig terjedő hitelösszegre legyen jogosult. E feletti hitelösszeg igénylése esetén két lezárt éves gazdálkodói múlt szükséges. A gazdálkodói múltba a jogelőd tevékenységi ideje is beleszámít.

Egy teljes lezárt gazdálkodási évvel nem rendelkező, fiatal mezőgazdasági termelő - fiatal gazda - is jogosult az Agrár Széchenyi Kártya igénylésére - hívta fel a figyelmet a Magyar Agrárkamara. Igaz, speciális feltételekkel és az eredeti konstrukciónál kisebb, maximum 10 millió forint hitelösszegig. Ugyancsak fontos tudnivaló, hogy családi gazdaság nevében csak a családi gazdaság vezetője nyújthat be hiteligénylést. (Az önellátó családi gazdaságok támogatását, az energia- és környezettudatosság szélesebb körű terjesztését, valamint tájjellegű vidékfejlesztési programok elindítását szorgalmazza a Lehet Más a Politika.)

A pénzügyi feltételek

A hitel összege félmillió és 25 millió forint között változhat, amely a gazdálkodó előző évi bevételének meghatározott százalékáig terjedhet, futamideje pedig egy, kettő vagy három év lehet.


Új hitelkonstrukciót kaptak a mezőgazdasági termelők

Az Agrár Széchenyi Kártya révén elérhető, szabad felhasználású folyószámlahitel kamatához az állam évi 2 százalék kamattámogatást biztosít, és a kezességi díjtámogatás révén az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AVHGA) készfizető kezességvállalásának az éves díja is kedvezményes mértékű (általános díjon 0,95 százalék). A hitel biztosítéka 15 millió forintig az előírt magánszemély készfizető kezességvállalása, 15 millió forint felett a hitelnyújtó és az AVHGA által elfogadott egyéb fedezet ingatlan, vagy ingóság bevonása is szükséges.

A hitel futamideje alatt az igénybe vett kölcsön összege után 1 havi BUBOR kamatbázison számolt, és 4 százalék kamatfelárral növelt ügyleti kamatot, valamint 0,8 százalék kezelési költséget is kell fizetni. A hitel visszafizetése a futamidő végén, lejáratkor, egy összegben esedékes. A hitelnyújtó a hitelkeret igénybevétele érdekében egy MasterCard Standard típusú, bankkártyát bocsájt ki a termelők számára, amivel a hitelkeret a szokásos módokon igénybe vehető, banki vagy ATM-ből történő készpénzfelvétel, átutalás, formában is. A hitelkeret megnyitásakor a hitelkeret nagyságától függő „kártyadíj" és a garanciadíj állami támogatáson felüli részének megfizetése esedékes. A „kártyadíj" minden induló költséget tartalmaz, bírálati, keretnyitási, díjak nincsenek. (Fontos tudnivaló, hogy a területi agrárkamarák tagjai - a területi agrárkamara által kiállított tagsági igazolás alapján - a hitelkérelem benyújtásakor a regisztrációs irodában fizetendő „regisztrációs díj"-ból 50 százalék mértékű kedvezményre jogosultak. A hitelkérelemhez szükséges nyomtatványok a területi agrárkamaráknál is elérhetők, így érdemes lehet a gazdálkodóknak itt kezdeniük a hiteligénylést.)

A csütörtöktől igényelhető kártyák forgalmazását első körben az OTP Bank és a Volksbank kezdi meg, ám a pénzintézetek köre folyamatosan bővülni fog. A Takarékszövetkezeti hálózat az informatikai fejlesztések befejezése után a tervek szerint azonnal megkezdi a Konstrukció értékesítését, várhatóan már október végétől. (Közel háromszorosára, a jelenlegi 120 ezer hektárról 320 ezer hektárra nőhet az ökológiai gazdálkodásba vont termőterületek aránya Magyarországon.)

Vélemények az agrárkártyáról

"Jeles nap a magyar agrárium történetében a mai, hiszen új korszak kezdődik azzal, hogy a mezőgazdászok olyan új hitellehetőséggel gazdagodnak, amely segít visszaállítani a vidék régi erejét" - mondta el dr. Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter az Agrár Széchenyi Kártya budapesti bemutatóján. Szerinte régi igény volt az agrárium részéről, hogy elérhető legyen az a lehetőség, amely a gazdaság többi szereplője számára már 2002. óta rendelkezésre áll.

A Vidékfejlesztési Minisztérium agrárgazdaságért felelős államtitkára, dr. Feldman Zsolt szerint az elmúlt években megváltozott banki finanszírozás igényli az állami szerepvállalást. Ma is számos hitelintézet nyújt az agráriumnak különböző finanszírozási konstrukciókat, ám mindemellett a kormányzat fontosnak tartotta az állami jelenléttel megerősíteni a lehetőséget, amely révén egy kifejezetten versenyképes konstrukció jött létre.

Krisán László, a KA-VOSZ Zrt. vezérigazgatója ehhez kapcsolódóan elmondta, hogy a hónapok óta tartó kemény munka révén a Résztvevő Szervezetekkel (köztük a forgalmazó hitelintézetekkel, az AVHGA-val, a támogatások lebonyolításában közreműködő Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatallal) olyan konstrukciót sikerült kialakítaniuk, amely révén a bankszektor szívesebben ad hitelt az igénylő vállalkozásoknak.

dr. Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke bizakodó volt a kártyával kapcsolatban, valamitn valószínűsítette azt is, hogy a közeljövőben újabb, akár az agráriumhoz kapcsolódó konstrukciókat mutathatnak be a program keretében.

A VOSZ képviseletében jelenlévő dr. Dávid Ferenc elmondta: a Széchenyi Kártya Program egyik tapasztalata az, hogy a kezdeményezés direkt munkahelyteremtő képességgel bír. Miért lenne ez másként az Agrár Széchenyi Kártya esetében? - tette fel a kérdést a főtitkár.

Dr. Herczegh András, az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány ügyvezető igazgatója pedig azt mondta, hogy a tapasztalataik szerint az agrárágazatban a bukási arány jóval alacsonyabb más ágazatoknál, amely szintén a program sikerét valószínűsíti, és egyben lehetővé teszi az Agrár Széchenyi Kártya kiemelten kedvező feltételeit.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo