A kínai kormány történelmi bejelentést tett: engedélyezi kínai magánszemélyek jüanjának devizára történő konvertálását és a hongkongi részvénypiacon történő befektetését. Móró Tamás, a Concorde részvénystratégája szerint noha a bejelentés csak tesztjellegű, valószínűleg nem fogják visszavonni.
Bár Kína az elmúlt időszakban sok lépést tett a gazdasági liberalizáció útján, a szabad devizaváltás nem tartozott ezek közé, belföldiek nem vehettek devizát és külföldi értékpapírt sem. A devizahivatal bejelentése szerint azonban hamarosan, ráadásul limit nélkül engedélyezik azt, hogy kínai magánszemélyek jüan devizára váltsanak és abból hongkongi részvényeket vegyenek.
A közlemény szerint az intézkedés célja a fizetési mérleg stabilizálása, a devizapiaci reformok továbbvitele és a kínai állampolgárok deviza-befektetéseken elért hozamának növelése.
Móró Tamás szerint a hír igen pozitív hatással lehet a Hongkongban forgó kínai, úgynevezett H-részvények piacára. Rengeteg cégnek forog részvénye ugyanolyan szavazati és osztalékjoggal Hongkongban és Sanghajban is, csupán az előbbi 35-40%-kal olcsóbb. A H-részvények nagyjából 19, míg az A részvények 34-es 2007-es várt P/E mutatóval forognak. Ennek hatására középtávon a H-részvények jelentős felértékelődése következhet be, még akkor is, ha a vad spekuláció még rövidebb távon nem is indul meg.
Ennek oka Móró Tamás elmondása szerint, hogy egyrészt nem tudni, pontosan mikortól lép életbe az intézkedés, másrészt először csak a Bank of China tiencsini speciális gazdasági zónában lévő fiókjában lehet számlát nyitni ilyen célból. A Concorde munkatársa szerint kérdés, hogy a jelenlegi piaci infrastruktúra mennyire támogatja a várhatóan megnövekvő forgalmat és további érdekesség, hogy a bejelentés szerint csak "teszt" jellegű lépésről van szó, bár vélhetően utána már nem lesz visszalépés.
Összességében azonban a diszkont árazás, a kínai játékszenvedély és a hatalmas kínai megtakarítás-állomány miatt középtávon jó vétel lehet Móró Tamás szerint a H-részvények piaca. A teljes H-részvény kapitalizáció 700 milliárd dollár, míg a kínai magánszemélyek 2300 milliárd dollár megtakarítással rendelkeznek.