Hogyan vásárol lakást a magyar?

Bár október elsejétől a korábbiaknál jóval szigorúbb feltételek mellett újra elérhetőek lesznek az állami támogatás mellett nyújtott lakáshitelek, a lakáslízing továbbra is őrzi majd egyedülálló előnyeit új lakás vásárlása esetén. Az OTP szerint a lízing konstrukció ezentúl is lényegesen olcsóbb lesz a lakáshitelhez képest, segítségével továbbra is alacsonyabb önerővel lehet lakáshoz jutni.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Mint azt Dr. Dunavölgyi Mária, a hazai lakáslízing állományból több mint 50 százalékos piaci részesedéssel rendelkező OTP Lakáslízing Zrt. vezérigazgatója elmondta, a lakáslízing olcsósága annak köszönhető, hogy az újépítésű lakásoknál (nyílt végű pénzügyi lízing esetén) a lízingelt összeg 25%-át kitevő ÁFÁ-t kamatmentesen, a futamidő során kis részletekben fizeti ki az ügyfél. Az OTP Lakáslízing Zrt. ráadásul október végéig rendkívüli akciót hirdet mind a lakossági ügyfelek, mind a beruházók felé.

A lakáslízing jelentősége nemcsak az ügyfelek, de az ingatlanfejlesztők számára is felértékelődött: 2009-ben, a válság következményeként, megnövekedett az eladásra váró újépítésű ingatlanok száma, megnőtt az értékesítéshez szükséges idő. Az OTP Lakáslízing Zrt. saját felmérése szerint jelenleg országosan legalább kb. 13 800 db értékesítésre váró újépítésű ingatlan van. A régiós elosztás az alábbi ábrán látható:

Bár a válság hatására kevesebb ingatlanfejlesztés indult, mint korábban, a válság előtt megkezdett fejlesztések hatására - a KSH 2009. 1. féléves gyorsjelentése alapján - 2009 első félévében még mindig 13 ezer lakás kapott használatbavételi engedélyt. A legnagyobb lakásépítő továbbra is a főváros, ahol a használatba vett lakások száma ebben az időszakban még mindig több mint egyharmadával nőtt, s ezzel országon belüli részesedése 32%-ra emelkedett. A lízingpiac számára kiemelt jelentőségű, építőipari vállalkozások által kivitelezett beruházások szerepe tovább erősödött, ezzel szemben a lakosság saját beruházásában megvalósított építkezések száma negyedével csökkent az egy évvel ezelőtti szinthez képest.

Az ECOSTAT INGATLANBarométer 2009. II. negyedéves jelentése szerint a nagyobb kiadással járó beruházások, vásárlások megvalósítását fontolgató háztartások 9 százaléka jelezte hitel felvételi szándékát, ami 3 százalékponttal alacsonyabb, mint az első negyedévben és 8 százalékponttal marad el a 2008 év végi hitelfelvételi tervektől. A hitelfelvétel legerősebb motivációja továbbra is a lakóingatlan vásárlás.

A hitelfelvételi szándékok megoszlásából következik, hogy a lakóingatlant vásárlók jelentős többsége csak külső finanszírozás igénybevételével képes házat vagy lakást vásárolni. A piac bizonyos mértékig telítődött, miközben az alacsonyabb megtakarítással rendelkező csoportok lakásigénye nincs kielégítve, ők ingatlan vásárlásakor jelentős összegű külső forrás (hitel vagy lízing) bevonására kényszerülnek.

A háztartások 6 százaléka tervezi egy éven belül lakóingatlan (ház vagy lakás) vásárlását vagy építését. Akik lakásbefektetésben gondolkodnak, inkább készen vesznek ingatlant (4%) és csak kisebb arányban építik, vagy építtetik azt (1%).

A tervezett ingatlanvásárlás általában saját lakásszükséglet kielégítését célozza. Az első önálló lakás megszerzésének szándéka az érintettek 25 százaléka (negyedéve 51%) számára motiváló tényező. A családok 33 százaléka hivatkozott a régi lakás kinövésére (három hónapja 27%). A megkérdezettek 26 százaléka túl naggyá vált lakóingatlanát cserélné kisebbre (három hónapja 25%). A vevők 26 százalékát (negyedéve 25%) a területi mobilitás készteti új ingatlan vásárlására. Befektetési céllal ház, vagy lakás vételét a családoknak 6 százaléka tervezi (előző negyedévben 9%).

A lakáslízing
a lakásfinanszírozás azon formája, ahol a finanszírozó a tulajdonjogot a vételár teljes kifizetéséig fenntartja magának. A lízingcég adásvételi szerződéssel megvásárolja a lakást az eladótól és lízingszerződéssel lízingbe adja a lízingbevevőnek. Míg a hitel esetében az ingatlanra bejegyzett elidegenítési és terhelési tilalom a finanszírozó fedezete, addig a lízingnél a jogi tulajdonlás, amiből a lízingbevevő számára számos előny adódik. A törlesztés megtörténtével – a hitelhez hasonlóan - az ügyfélnek tehermentes saját tulajdona lesz az ingatlan. Minden más szempontból a lakáslízing a lakáshitellel teljesen megegyező, az ügyfelet ugyanazok a jogok és kötelezettségek illetik meg, mint a lakáshitelnél. Tehát: a lakás bérbe adható; lízingdíj átvállalással többször is eladható. Fontos előny a hitelhez képest, hogy ilyenkor nem kell vagyonátruházási illetéket fizetni, ami a hitellel szemben az ingatlan értékétől függően akár 5% megtakarítást is jelenthet; elő- és végtörlesztési lehetőség van; nem fizetés esetén az ügylet kezelése ugyanúgy történik, mint a lakáshitelnél: amennyiben nincs mód átütemezésre, a lakás lízingdíj átvállalással vagy anélkül értékesíthető, utóbbi esetben a lízingcég a befolyt összegből a tőketartozásra tart igényt, az efölötti rész az ügyfelet illeti. Az ügyfél által addig befizetett pénz tehát nem vész el, ugyanúgy, mint a lakáshitelnél a befizetett lízingdíjak tőkerésze az ügyfél tőketartozását a futamidő alatt folyamatosan csökkenti.

Véleményvezér

Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo