Honnan és hogyan szerezzünk pénzt?

A finanszírozáshoz jutás lehetőségei rendkívül korlátozottak, a jelenlegi helyzetben a szinte egyetlen kapaszkodót továbbra is a gazdaságösztönzésbe bevont uniós források jelentik a vállalatok számára. Még az alapvetően bíztató kilátásokkal rendelkező közepes vállalkozások is eleshetnek az így elérhető forrásoktól, ha képtelenek hiteles pénzügyi terveket bemutatni a finanszírozásban részt vevő bankoknak. Ez olyan luxus, amit a jelenlegi környezetben csak kevesen engedhetnek meg maguknak - hívják fel a figyelmet a Deloitte szakértői.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

„Továbbra is nehézkes a banki hitelhez jutás a feltörekvő középvállalatok (közepes méretű 2-22 milliárd forintos éves árbevételű, döntően hazai központú vállalatok) számára, amelyek a gazdasági válság kirobbanása előtt piacképes termékeikre és szolgáltatásaikra építve még komoly fejlődési tervekkel számoltak" - jelentette ki Bodor Kornél, a Deloitte Magyarország Feltörekvő Középvállalatok csoportjának vezetője. Szerinte még a jól nyomon követhető előélettel, ellenőrizhető múltbéli teljesítménnyel rendelkező középvállalatoknál is a tőkéhez, hitelhez jutás jelenti a legnagyobb gondot, miközben a fiatal, vagy expanziót tervező cégek mozgástere végképp nagyon limitált. A bankok szigorúbb hitelezési gyakorlata, alaposabb kockázatelemzése válaszlépéseket követel a vállalkozásoktól - ha meg akarnak felelni az elvárásoknak, a transzparensebb működés mellett azt is bizonyítaniuk kell, hogy több lehetséges, jól átgondolt forgatókönyvvel terveznek a jövőre nézve. 

Mi a minimum, amit meg kell tenni?

 „Ha hosszú távon szeretnék biztosítani a működésükhöz szükséges finanszírozást, a közepes méretű vállalatoknak már ma sem elég bázis-alapon tervezniük" - közölte a témával kapcsolatban Kovács Domonkos, a Deloitte Zrt. Vállalatértékelés és Pénzügyi modellezés üzletágának igazgatója. „Mivel a hitelezők továbbra is kerülik a bizonytalanságot, ezeknek a cégeknek a komoly, megbízható pénzügyi beszámoló mellett olyan megalapozott, működő üzleti tervre is szüksége van, amelyből kiderül, hogy a fejlődésüket befolyásoló paraméterek változására külön-külön is fel vannak készülve, ezek modellezését elvégezték, tehát az előre látható veszélyek kezelésére kész stratégiájuk van." Éppen ezért nélkülözhetetlen minimummá vált a finanszírozók szemében, hogy a vállalatok növekedési elképzeléseik mellett a gazdasági realitásokat is figyelembe vegyék, és mindezt az üzleti terveik is tükrözzék.

„Fontos, hogy ez valóban csak a minimumkövetelmény, alapnak elengedhetetlen, ám messze nem jelent garanciát arra, hogy a vállalkozás - megfelelő ingatlanfedezet, vagy a banki oldalon jelenleg fenntartásokkal kezelt részvényfedezet híján - valóban hitelhez, finanszírozáshoz jusson" - hangsúlyozta a szakember. Szerinte a középvállalatok tőkéhez jutásának lehetőségeit számba véve, a kockázati és magántőke-kihelyezések tömeges megjelenése előreláthatóan jó ideig várat még magára Magyarországon. Ezt a folyamatot támogathatja viszont, ha a kockázatitőke-alapok feltöltésére létrehozott JEREMIE program - hamarosan megjelenő - újbóli, eredetileg 35 milliárd forintot meghaladó keretről szóló kiírása eredményesen zárul.

Ne mondjuk le a forrásokról

A finanszírozási gondokkal küzdő vállalkozások számára a szinte kizárólagos kapaszkodót addig is a gazdaságfejlesztésben rendelkezésre álló, a piaci szereplők bevonásával, kezességgel és garanciavállalással kombinálható uniós pályázati források jelentik. A vállalkozások ugyanakkor itt is sorra szembesülnek a szigorodó banki feltételekkel, például azzal, hogy a korábban megszokottnál magasabb önrészt kell igazolniuk a finanszírozás elnyeréséhez.

Hibát követnek el azok a vállalkozások, amelyek az esetleges kudarctól tartva, túl hamar mondanak le a megszerezhető forrásokról - emelte ki Kovács Domonkos. Az önrész előteremtésén túl ugyanis számos olyan akadály állhatja most a cégek útját, amelyek a megalapozottabb, dinamikus, többféle kimenetre felkészülő pénzügyi modellezéssel nagyrészt elháríthatóak, ebben pedig a cégek komplex problémáit jobban átlátó, tapasztalt külső segítők is támogathatják a vállalkozásokat, vagyis közreműködhetnek ezen források megmentésében.

„Jelenleg számos központi pályázati lehetőség célja az, hogy a kis- és középvállalatok a lehető legnagyobb számban maradjanak életben. Egy tavaly decemberi kormánydöntés értelmében például 2009-2010-ben 266 milliárd forintot csoportosítottak át az ÚMFT operatív programjai között elsősorban a Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP), illetve a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) javára" - közölte Dr. Márkus Csaba, a Deloitte Zrt. EU-tanácsadási üzletágának igazgatója. Az elsődleges cél ezzel a kis- és középvállalatok által biztosított munkahelyek megtartásának, illetve újabb munkahelyek teremtésének elősegítése. A GOP keretében ezen túlmenően beruházásokra, informatikai fejlesztésekre és informatikai eszközök vásárlására, valamint K+F és innovációs tevékenységekre nyerhetnek a kis- és közepes vállalatok vissza nem térítendő támogatást. Mivel az innovációnak napjainkban kiemelt szerepe van, erre a célra a GOP  1. prioritása is jelentős forrást - 71 milliárd forintot - biztosít a 2009-2010-es időszakban.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo