Hogyan fizessük be a sárga csekket késedelmi kamat nélkül?

Először is senkit ne zavarjon meg, hogy ma már a sárga csekk sem mindig sárga. Időközben ugyanis megszületett a fehér csekk is. Míg a sárga csekk hivatalos neve a „készpénzátutalási megbízás”, addig a fehér csekket „postai számlabefizetési megbízás” névre keresztelték. Ettől azonban még ugyanaz a szabály vonatkozik rájuk, már ami a befizetést illeti. Az egyszerűség kedvéért továbbra is sárga csekként emlegetem majd e mindenki számára ismerős papír darabot, és kérem, hogy ez alatt a fehér színű példányokat is tessék érteni. A sárga csekk néha becsapós lehet… De miért is? Mire figyeljünk, ha sárga csekken fizetjük a gázt, villanyt, vizet, vagy akár a telefont?

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hogyan működik a sárga csekk?

Ahhoz, hogy valamilyen negatív hatást, hátrányt elkerüljünk, mindig ismernünk kell az adott terület működését. Így van ez a sárga csekkek esetén is. Mi a folyamat, ha sárga csekken fizetünk? Anélkül, hogy részletes és bonyolult leírásba kezdenék, csak a lényegre szorítkozom, arra, ami fogyasztói szempontból fontos. Amikor a postán befizetjük a sárga csekket, akkor azt a posta megfelelő rendszerben nyilvántartja, továbbítja és végül a szolgáltató részére kerül megfizetésre az az összeg, amit fogyasztóként kifizettünk. Így van ez a fehér csekk esetében is, bár a két rendszer nem teljesen ugyanaz. A csekket befizető szempontjából azonban nincs eltérés, a lényeg, hogy amit a postán befizetünk, a posta szabályzata alapján 2 munkanap múlva landol a szolgáltatónál. És ez a lényeg, amire figyelnünk kell, ha nem akarunk többet fizetni a villanyért, amint amennyibe az ténylegesen kerül. (A sárga és fehér csekk jellegzetességeiről itt olvashat bővebben.)

A késedelmi kamat mindenkinek jár

Azt talán mindenki tudja, hogy ha egy fizetési kötelezettség késve kerül teljesítésre, akkor a törvény alapján késedelmi kamat terheli a késve fizetőt. A késedelmi kamat mindenképpen jogszerűen jár, nem függ attól, hogy tehetünk a késésről, vagy teljesen vétlenek voltunk benne. Így tehát nem az a kérdés, hogy miért késik valaki a fizetéssel, hanem az, hogy mikortól, mennyit és mindezért mennyi késedelmi kamatot kell megfizetnie?

A trükkös fizetési határidő

A fizetési határidő minden számlán szerepel, így az sem kérdés, hogy mikorra kell teljesíteni a fizetést. A kérdés az, hogy mi számít a fizetés teljesítésének: amikor a postán befizetjük a csekket, vagy amikor a befizetett csekk alapján a pénz a szolgáltatónál megjelenik?

Bár már nem új a szabály, mégsem biztos, hogy mindenki előtt ismert, még inkább az nem biztos, hogy mindenki az új szabály alapján gondolja végig fizetendő csekkjeinek optimális idejét. 2010. május 1-től a jogszabályi előírás szerint egy csekk befizetésével akkor tekinthető jogi értelemben is teljesítettnek a díjfizetés, amikor a szolgáltatóhoz megérkezik a pénz. Vagyis nem az számít, hogy mikor adjuk fel a csekket a postán. Bár van már olyan csekk, melyen a postai feladás dátumát is feltüntetik, még mindig akad olyan is, ahol a csekken a fizetési határidő megjelölése szerepel. Márpedig, ha a fizetési határidőt vesszük figyelembe és csak aznap ballagunk el a postára befizetni a csekket, akkor bizony már elkéstünk, és a késedelmi kamat jogszerűen követelhető rajtunk.

Meddig lehet a késedelmi kamatot követelni?

Gondolhatnánk, hogy ugyan már mi az a két nap? Ki az, aki két napi késedelmi kamatot követel majd, ami mondjuk 10-20 forint? Igen, egy-egy csekk esetén lehet, hogy csak néhány forint késedelmi kamat jár majd a szolgáltatónak, ám a havi néhány forint évek alatt bizony már érezhető összeggé cseperedhet. A késedelmi kamat követelés pedig 5 évre visszamenőleg minden gond nélkül érvényesíthető, így bizony mi fogunk a legjobban meglepődni, amikor váratlanul több száz, vagy ezer forinttal nő meg az egyik számla összege. Ezt elkerülhetjük, ha a csekket nem a feltüntetett fizetési határidő napján, hanem azt 2-3 nappal előbb fizetjük ki. Nekünk kell hát fejben átkódolni a fizetendők határidejét. Egy idő után a lényeg ugyanaz lesz, persze könnyebb lenne, ha a feltüntetett fizetési határidő tényleg a fizetés határidejére vonatkozna.

Dr. Kocsis Ildikó ügyvéd http://megbizhatougyvediiroda.hu

Véleményvezér

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo