A tavaly novemberben meghirdetett kormányzati válságkezelő és gazdaságélénkítő csomag a következő két évben több mint 1400 milliárd forintnyi forrást juttat közvetlenül a vállalkozásoknak. A pénz egy részét a hazai kereskedelmi bankok helyezik ki kedvezményes hitelek formájában. Elsőként decemberben az Új Magyarország KKV Hitelprogram és az Új Magyarország Mikrohitel Program nyílt meg. A devizahitelekhez hasonló kedvező kamatozás mellett, ám forintalapon, a gazdasági válság körülményeihez igazított feltételrendszerrel - például növekedés helyett munkahelymegtartás vállalására - kínált refinaszírozott hitelekre volt bank, amely gyorsan lecsapott, de a többségnél lassabban váltak, válnak a rendszer részévé. Február elején a kormányzat szóvá is tette: a pénzek nem jutnak el elég gyorsan a gazdaság szereplőihez.
- A bankok a jelenlegi helyzetben szűkös forrásaikat a válságban nem, vagy kevéssé érintett szektorokra igyekeznek koncentrálni. A válságtól erősen sújtott ágazatokban a hitelezés felfutása a gazdasági helyzet alakulásától függ, egyre több elemző gondolja úgy, hogy akár két-három éves válságperiódus is jöhet - véli Németh László, a K&H Bank kkv-marketing-főosztályának igazgatója.
Forrás van...
A kkv-k tehát elsősorban a refinanszírozott és támogatott hitelek között válogathatnak, a bankok saját termékeiket is igyekeznek becsatornázni a kedvezményes konstrukciókba. A devizahitel forrásköltségének emelkedése és a hazai gazdaság szereplőinek megnövekedett hitelkockázata egyaránt indokolja ezt a banki stratégiát.
A kormány és a Magyar Fejlesztési Bank válaszul sorozatban fejleszti refinanszírozott termékeit, így elvileg nem beszélhetünk forrásszűkéről.
A legkisebbeknek - évi maximum 200 millió forint nettó árbevételű vagy kezdő vállalkozásoknak - a Mikrohitel Program jelenthet megoldást ingatlanfedezet és a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. készfizető kezességvállalása mellett. A forintban igényelhető hitel összege minimálisan egy-, maximálisan 10 millió forint lehet, legfeljebb tízéves futamidővel. A törlesztés időpontja a hitel folyósításához képest maximum 6 hónappal elhalasztható. Az OTP február elején kiadott közleménye szerint például a hitel BUBOR plusz 2 százalék évi kamattól érhető el, a hitelkeretbeállítási-jutalék 50 ezer forint, kezelési költséget nem kell fizetni, az elő- és végtörlesztés pedig díjmentes. A hitelhez szükséges önerő a beruházás költségének 20 százaléka, és nem kell üzleti tervet készíteni. Azonban csak az a vállalkozás veheti igénybe, amelynek a hiteligénylést megelőző egy hónapban nem volt - forgóeszközhitel kivételével - hiteltartozása.
Az Új Magyarország Kis- és Középvállalkozói Hitel a mikro-, kis- és középvállalkozások számára nyújt kedvező finanszírozási megoldást. Van bank, amelyik itt sem számít fel kezelési költséget, illetve előtörlesztési díjat, csak egyszeri díjként a projektvizsgálatot és a folyósítási jutalékot. A hitel törlesztésének időpontja a szerződéskötéstől számított legfeljebb 2 évig elhalasztható, és árazása referenciakamathoz - 3 havi EURIBOR plusz/mínusz 0,75 százalék - kötötten plusz legfeljebb 5 százalék.
A teljes cikk a Piac és Profit Magazin februári-márciusi számában olvasható.