A magánnyugdíjról és magánnyugdíjakról szóló törvény 2009. január 1-jei hatállyal valamennyi magánnyugdíjpénztár számára kötelezővé teszi az ún. választható portfoliós rendszer bevezetését, amely a tagok számára az eddigi egységes befektetési stratégia helyett három, egymástól eltérő kockázatú lehetőséget kínál fel. Az OTP Magánnyugdíjpénztár a kötelező törvényi előírást megelőzően egy évvel korábban, 2008. január 1-jével bevezeti a többportfoliós rendszert.
"A nemzetközi tapasztalat azt mutatja, hogy eredményesebb a vagyonkezelés, ha a pénztár a befektetéseket a pénztártagok életpályájához, hozamelvárásához és kockázatvállalási hajlandóságához igazítja. Éppen ezért mindent megtettünk annak érdekében, hogy a tagok számára kedvező új rendszert minél hamarabb bevezessük.
A szükséges előkészítéseket követően végül idén májusban döntöttünk úgy, hogy jövő év elejétől elindítjuk a választható portfoliós rendszert." - tette hozzá Nagy Csaba, az OTP Magánnyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója. Elképzelésünk szerint az OTP MNYP indulása megmozgatja a piacot, és hamarosan több magánnyugdíjpénztár is elindítja a több portfoliós rendszert, a korábbinál nagyobb versenyt indukálva ezzel a magánnyugdíjpénztári piacon."
Háromból
A nyugdíjpénztárak által alkalmazható vagyonkezelési elvek vonatkozásában a jogszabályok meghatározzák az egyes vásárolható értékpapír fajták körét, valamint az egyes értékpapírfajták portfolión belüli összetételi arányaira vonatkozó alsó és felső korlátokat is. Ez a pénztártagok vagyonának védelmét szolgálja, elkerülendő azt, hogy a minél nagyobb hozamok elérése érdekében túlzottan kockázatos portfoliót alakítson ki bármelyik vagyonkezeléssel foglalkozó intézmény.
Az OTP MNYP tagjai a törvényi előírásoknak megfelelően három befektetési csomag közül választhatnak. A legfeljebb tízszázalékos részvényarányt tartalmazó "Klasszikus" portfolió azoknak ajánlható, akik öt éven belül mennek nyugdíjba. Akiknek a nyugdíjazásáig tizenöt évnél kevesebb van hátra, azoknak a 10-40 százalék közötti részvényarányos "Kiegyensúlyozott" csomag javasolt. A fiatalok számára kialakított ún. Növekedési portfolió a legdinamikusabb, ahol negyven százalék feletti a részvények aránya.