Fél évig még reménykedhetünk

Egyre több céget érint létében is fenyegetően, hogy tartoznak neki, kintlévőségei időben és mennyiségben is mind kiterjedtebbek A hazai cégek hatvanöt százalékának van lejárt kintlévősége, valamint egy harmadának kintlévőségeinek mértéke meghaladja az ötven millió forintot - áll a Coface Hungary legfrissebb elemzésében. A tapasztalatok szerint egy fél éve lejárt adósságnak már csak igen kis százalékát látják viszont a hitelezők.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 

A lakosság sincs jobb helyzetben
Magyarországon 2008 vége óta duplájára - 2 százalékról mintegy 4 százalékra - nőtt a hitelük törlesztésével 90 napon túl késedelemben lévők aránya, s további emelkedés várható, de a helyzet kezelhető marad – közölte a KPMG. A hitelezésben a nem fizetők és a fedezetek aránya alapján 1,5-2 százalék nettó veszteséggel kell számolni, az év végére azonban elérheti a 3,5-4 százalékot is, mivel a 90 napon túl nem fizető hitelek aránya 2009 végére 6-7 százalékra nőhet, s a fedezetek értéke romlik. A minőségromlás az értékvesztés emelkedését hozhatja magával, ami tovább csökkenti a bankok jövedelmezőségét, ez azonban még a kezelhető tartományban lesz, a bankok tőkeellátottsága megfelelő marad.

Bár a kintlévőségek pedig még jobban sebezhetővé teszik a hazai kkv szektort, a cégek közel tíz százalékának fogalma sincs arról milyen mértékű kintlévőséggel rendelkeznek. „Azoknak a cégeknek, akiknek nincs megbízható nyilvántartása a vevőállományáról azokat sokszorosan sújthatja a vevőállomány minőségének romlása, márpedig, mint azt az elmúlt hónapok mutatják olyanok is elbukhatnak, akikről azt soha nem feltételeztük" - véli Dercze Zoltán, a Coface országigazgatója. Az ésszerűtlen magatartás életveszélyes: a kkv-k működőképességét akár egyetlen ügyfél késedelmes fizetése is veszélybe sodorhatja, egy-egy behajthatatlan követelés pedig a csőd szélére is taszíthatja a hitelezőt.

A felmérés résztvevőinek hatvanöt százalékénak van egy évnél idősebb követelése, pedig statisztikai tény, hogy minél több idő telik el a követelés lejárta után, annál kisebb az esélye annak megtérülésére. Tapasztalatok szerint egy fél éve lejárt adósságnak már csak igen kis százalékát látják viszont a hitelezők. A megkérdezettek hetven százaléka a körbetartozás okát látja a késedelmes fizetésben, valamint az egyre súlysodó pénzügyi helyzetet okolják a nemfizetésért.

Akkor is szállítanak, ha tartozik az ügyfél

A kis- és középvállalatok helyzete, gazdasági mozgástere a válság mélyülésével egyre kedvezőtlenebbé válik, miközben e társaságok többsége még mindig  saját maguk próbálnak lépéseket tenni a kintlévőségeik behajtásában és csupán a cégek kevesebb, mint egyharmada fordul külső követeléskezelő céghez.

Ennek okát Dercze abban látja, sok esetben nem indítanak behajtási eljárást attól félve, hogy elvesztik az ügyfeleiket. Ennél már csak egy nagyobb hiba van, amikor a lejárt követelések, túllépett türelmi idő ellenére is szállítanak vevőiknek a vállalkozók. Mivel Magyarországon nagyon rossz a fizetési morál Dercze úgy véli, érdemes lenne a kezdetektől nagyobb figyelmet fordítani a kinnlevőségekre. Egy vállalkozónak tudni kell a számlák lejáratát, hogy azokat fizetik vagy sem a vevői. Bőven elég ugyanis, ha a követelésnek "csupán" tíz százalékát nem tudják behajtani a vállalatok, mert egy ekkora összeg elviheti az éves eredmény jelentős részét.

Az sem segíti a kiscégek helyzetét, hogy az elmúlt évben megugrottak a tőkeköltségek: nem csupán a hitelkamatok nőttek, a forráshoz jutás költségei is emelkedtek a vállalkozások számára, hiszen ma a korábbiaknál alaposabban kidolgozott üzleti tervre és megfelelő fedezetre van szükség. Bár pontos statisztikák nincsenek, a kis- és középvállalatok érezhetően nehezebben jutnak hitelhez. A kormány által támogatott konstrukciók bevezetése és a bizakodó világgazdasági környezet reményt ad arra, hogy mindez változik, de a hitelezés újraéledése érdekében a cégeknek is reagálniuk kell a megváltozott piaci helyzetre.

Európa legrosszabbjai között Magyarország

A romló fizetési morál és várhatóan emelkedő csődhányad nemcsak Magyarországra, hanem az egész közép-kelet-európai térségre jellemző lesz 2009-ben. Magyarországon 2005-06 óta folyamatosan nő a fizetésképtelenségi eljárások száma, így az EU-tagországok között évek óta az élbolyban állunk ezen a területen. Dercze úgy véli, hogy az idei és a 2010-es év is mindenképpen problémás lesz a magyar vállalkozások szempontjából, hiszen csökken a világpiaci növekedés. A magyar export domináns része az EU-országokba irányul, azon belül is Németország a legnagyobb felvevőpiaca a magyar termékeknek. Ez további problémákat okoz, gyárak állnak le vagy csökkentik kapacitásukat, ami tovább gyűrűzik a beszállítóknál és hasonló folyamatot eredményez.

A Coface úgy látja, hogy a jelenlegi válság lefutási idejét nem lehet megjósolni. Az mindenesetre biztos, hogy a szakemberek a jelenlegi gazdasági helyzet legnagyobb veszteseinek a kkv-kat tartják. Az pedig hogy egy adott kkv-t milyen mértékben érint a válság, főként azon múlik, hogy melyik szektorban működik, milyen piacra dolgozik, (export vagy belföld), milyen vevői vannak, és természetesen, hogy milyen pénzügyi tartalékokkal rendelkezik. „Azok vannak a legnagyobb bajban, akik már jelentősen eladósodva futnak neki a következő időszaknak - fűzi hozzá Dercze.

Egyre több a felszámolás
Tovább romlott a magyar cégek helyzete áprilisban - közölte az Opten . A negyedik hónapban 1328 céggel szemben indult felszámolási eljárás, ami 319-cel, vagyis 32 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Ez abszolút rekordnak számít, hiszen ha csak három felszámolással is, de meghaladja az idén januári csúcsot. Az Opten adatai szerint az év első négy hónapjában 4856 céggel szemben indult felszámolási eljárás, míg egy évvel korábban 3904 társas vállalkozás jutott erre a sorsra. „A felszámolások száma májusban feltehetőleg meghaladja a tavalyi összes felszámolás felét, és valamikor szeptemberben vagy októberben elérhetjük a tavalyi 11500-as szintet" - állítja Csorbai Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója. Az igazgató szerint nagyon sok kisebb céget most ér csak el a válság, amikor a nagyobb kereskedelmi, illetve építőipari alvállalkozói láncok csúcsain álló cégek is megjelennek a fizetésképtelenségi listákon.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo