Egyre kevésbé mernek cégekbe fektetni

2.178 milliárd dollárt tett ki 2011-ben a vállalatfelvásárlások (M&A) összértéke a világon, ami bár az utóbbi három év legmagasabb értékét jelenti, de immár negyedik negyedéve újabb lecsúszásnak lehetünk tanúi, ráadásul az év negyedik negyedévében (432 milliárd dollár) nem kevesebb, mint 22,5 százalékkal volt alacsonyabb az akvizíciók összértéke, mint az ezt megelőző három hónapban - közölte a mergermarket.com adataira hivatkozva a BDO International.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A világ piacain zajló felvásárlások több mint negyede (25,6%) energetikai, bányászati és közműcégeket érintett, ezen cégek körében 3,6 százalékkal volt magasabb a tranzakciók összértéke, mint 2010-ben. Ezt követi az iparcikkeket és vegyipari termékeket előállító cégek kategóriája 16,8 százalékkal, miközben a pénzügyi szolgáltatással foglalkozó cégek felvásárlása a teljes piaci aktivitás 12,4 százalékát tette ki. (Volt, aki 30 százalékos növekedést sem tartott kizártnak.)

A bejelentett vállalatfelvásárlások összértékének több mint 40 százaléka Észak-Amerikában, míg 32 százaléka Európában zajlott. Az összes akvizíció 41,5 százaléka határokon átnyúló (cross-border) ügylet volt.

„Az igazán nagy, több milliárd USD értékű tranzakciókra alapvetően a befektetési bankok specializálódtak. A nagy könyvvizsgáló/tanácsadó cégek számára különösen a mid-market M&A piac a jelentős, hiszen e cégek tanácsadó csapatai alapvetően ilyen méretű tranzakciókban vesznek részt - mondta Boross Ákos, a BDO pénzügyi tanácsadás üzletágának partnere. (Mennyit ér a márkanév?)

Európában a bizonytalanság az úr

Összhangban a globális trendekkel, Európában is jelentősen visszaesett a vállalatfelvásárlási aktivitás. Bár az M&A ügyletek piaci értéke (697,9 milliárd dollár) a teljes évre vetítve 4,8 százalékkal magasabb volt, mint 2010-ben (665,9 milliárd dollár), a második félév eredménye 33,2 százalékkal múlta alul az első féléves szintet. A visszaesés mértéke jóval meghaladta a többi nagy régióét, melynek egyik nyilvánvaló oka az időszakot jellemző, euróval szembeni bizonytalanság erőteljes fokozódása volt.

Az öreg kontinensen az utolsó negyedévben 28,7 százalékkal alacsonyabb volt az akvizíciók összértéke (116,3 milliárd dollár), mint a harmadik negyedév során. Számos országban (így például az Egyesült Királyságban, Írországban vagy Spanyolországban) várható volt a jelentősebb visszaesés, ugyanakkor Németország (-48,5%), Oroszország (-31,3%) vagy Lengyelország (-26,3%) esetében ez negatív meglepetést jelentett.

Hazai trendek

A hazai piacon nem csökkent jelentősen a felvásárlások száma, habár az ügyek értéke kisebb lett. Ez részben annak köszönhető, hogy az előző negyedévben a MOL deal miatt nagyobb volt a bázis is - közölte Posztl András, a Horváth & Partners DLA Piper ügyvezető partnere. Itthon a legnagyobb érdeklődés az IT cégeik iránt mutatkozott, elsősorban a Jeremie-pályázaton forráshoz jutott kockázati tőkebefektetők részéről. (A magyarországi cégekre irányuló felvásárlások összértéke az előző év hasonló időszakához képest 193 százalékkal, több mint 3,5 milliárd euróra nőtt 2011 első félévében - közölte tavaly nyáron a DLA Piper jogi iroda.)

- A magyar piacon egyre jellemzőbb ügylettípus a felszámolás közeli helyzetbe került cégek átstrukturálása, részleges értékesítése. Ezen ügyletek további növekedésének komoly akadálya, hogy a magyar csődjog jelenleg nem igazán alkalmas arra, hogy felszámolás közeli helyzetben lévő cégeket az üzletmenet folytonosságának elve alapján lehessen értékesíteni - tette hozzá Posztl András. A várakozások szerint az M&A piacon Európában és Magyarországon is további lassulás fog bekövetkezni, a befektetők inkább továbbra is kivárnak, habár egyes szektorokban - pénzügyi, energetikai - felgyorsulhat a konszolidáció. A következő időszakban a nagyobb kockázatvállalási hajlandósággal rendelkező befektetők jelentősen a piaci ár alatt vásárolhatnak cégeket.

A 2012-től viszont változnak a veszteséges vállalatok felvásárlására, illetve beolvasztására vonatkozó adószabályok. A beolvasztott cég tevékenységét legalább két évig folytatni kell, vagy a tevékenységből legalább árbevételt kell elérni ahhoz, hogy a veszteséget figyelembe lehessen venni. A felvásárlást is szigorították: csak abban az esetben vehető figyelembe a megvásárolt cég vesztesége, ha a megvásárló magánszemély a jogelőd társaságban legalább két évig tag volt.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo