A világ piacain zajló felvásárlások több mint negyede (25,6%) energetikai, bányászati és közműcégeket érintett, ezen cégek körében 3,6 százalékkal volt magasabb a tranzakciók összértéke, mint 2010-ben. Ezt követi az iparcikkeket és vegyipari termékeket előállító cégek kategóriája 16,8 százalékkal, miközben a pénzügyi szolgáltatással foglalkozó cégek felvásárlása a teljes piaci aktivitás 12,4 százalékát tette ki. (Volt, aki 30 százalékos növekedést sem tartott kizártnak.)
A bejelentett vállalatfelvásárlások összértékének több mint 40 százaléka Észak-Amerikában, míg 32 százaléka Európában zajlott. Az összes akvizíció 41,5 százaléka határokon átnyúló (cross-border) ügylet volt.
„Az igazán nagy, több milliárd USD értékű tranzakciókra alapvetően a befektetési bankok specializálódtak. A nagy könyvvizsgáló/tanácsadó cégek számára különösen a mid-market M&A piac a jelentős, hiszen e cégek tanácsadó csapatai alapvetően ilyen méretű tranzakciókban vesznek részt - mondta Boross Ákos, a BDO pénzügyi tanácsadás üzletágának partnere. (Mennyit ér a márkanév?)
Európában a bizonytalanság az úr
Összhangban a globális trendekkel, Európában is jelentősen visszaesett a vállalatfelvásárlási aktivitás. Bár az M&A ügyletek piaci értéke (697,9 milliárd dollár) a teljes évre vetítve 4,8 százalékkal magasabb volt, mint 2010-ben (665,9 milliárd dollár), a második félév eredménye 33,2 százalékkal múlta alul az első féléves szintet. A visszaesés mértéke jóval meghaladta a többi nagy régióét, melynek egyik nyilvánvaló oka az időszakot jellemző, euróval szembeni bizonytalanság erőteljes fokozódása volt.
Az öreg kontinensen az utolsó negyedévben 28,7 százalékkal alacsonyabb volt az akvizíciók összértéke (116,3 milliárd dollár), mint a harmadik negyedév során. Számos országban (így például az Egyesült Királyságban, Írországban vagy Spanyolországban) várható volt a jelentősebb visszaesés, ugyanakkor Németország (-48,5%), Oroszország (-31,3%) vagy Lengyelország (-26,3%) esetében ez negatív meglepetést jelentett.
Hazai trendek
A hazai piacon nem csökkent jelentősen a felvásárlások száma, habár az ügyek értéke kisebb lett. Ez részben annak köszönhető, hogy az előző negyedévben a MOL deal miatt nagyobb volt a bázis is - közölte Posztl András, a Horváth & Partners DLA Piper ügyvezető partnere. Itthon a legnagyobb érdeklődés az IT cégeik iránt mutatkozott, elsősorban a Jeremie-pályázaton forráshoz jutott kockázati tőkebefektetők részéről. (A magyarországi cégekre irányuló felvásárlások összértéke az előző év hasonló időszakához képest 193 százalékkal, több mint 3,5 milliárd euróra nőtt 2011 első félévében - közölte tavaly nyáron a DLA Piper jogi iroda.)
- A magyar piacon egyre jellemzőbb ügylettípus a felszámolás közeli helyzetbe került cégek átstrukturálása, részleges értékesítése. Ezen ügyletek további növekedésének komoly akadálya, hogy a magyar csődjog jelenleg nem igazán alkalmas arra, hogy felszámolás közeli helyzetben lévő cégeket az üzletmenet folytonosságának elve alapján lehessen értékesíteni - tette hozzá Posztl András. A várakozások szerint az M&A piacon Európában és Magyarországon is további lassulás fog bekövetkezni, a befektetők inkább továbbra is kivárnak, habár egyes szektorokban - pénzügyi, energetikai - felgyorsulhat a konszolidáció. A következő időszakban a nagyobb kockázatvállalási hajlandósággal rendelkező befektetők jelentősen a piaci ár alatt vásárolhatnak cégeket.
A 2012-től viszont változnak a veszteséges vállalatok felvásárlására, illetve beolvasztására vonatkozó adószabályok. A beolvasztott cég tevékenységét legalább két évig folytatni kell, vagy a tevékenységből legalább árbevételt kell elérni ahhoz, hogy a veszteséget figyelembe lehessen venni. A felvásárlást is szigorították: csak abban az esetben vehető figyelembe a megvásárolt cég vesztesége, ha a megvásárló magánszemély a jogelőd társaságban legalább két évig tag volt.