A hazai befektetések erőteljes preferálása világszerte jellemző a kisbefektetőkre. Hasonló tapasztalatok vannak az USA-beli brókercégeknél és a KBC csoporton belül is. Az értékpapír-szolgáltatók forgalma, illetve az ügyfélállományuk átlagosan mintegy 50 százalékban hazai befektetésekből áll, s a másik 50 százalékot teszik ki a világ összes többi részéről származó eszközök. A hazai lakossági ügyfelek befektetési szokásairól készült felmérés szerint az ügyfelek 80 százaléka leginkább a magyar piac iránt érdeklődik, habár egyre kedveltebbek a külföldi részvények is. Minden második megkérdezett ugyanis jelezte, hogy belátható időn belül tervezi a befektetést a külföldi eszközökbe, emelte ki Takács Szabolcs, a KBC Equitas üzletfejlesztési igazgatója.
Az érdeklődést magyarázza, hogy a szezonális és ciklikus okok miatt a külföldi tőzsdéken is csökken a forgalom, ám ezek a piacok forgalmuk alapján még mindig összehasonlíthatatlanul más nagyságrendet jelentenek a BÉT-hez képest. Amíg a BÉT napi forgalma 3-8 milliárd forint között ingadozik, addig csupán egyetlen cég, a Gazprom Londonban forgó papírjaival 80 milliárd forintos forgalmat bonyolítanak le egyetlen nap alatt.
A megkérdezettek jóval kevésbé érdeklődnek az online devizakereskedés iránt, mint két évvel ezelőtt. Ebben Takács Szabolcs szerint közrejátszhat, hogy ezen a piacon a hektikus és sokkal kevésbé kiszámítható mozgások, illetve a túlzó tőkeáttétel miatt nagyon sok kisbefektető villámgyorsan elveszíti az összes befektetésre szánt tőkéjét. Mindemellett ez a piac túlzottan telítetté vált, szinte minden nap alakul egy-egy korábban sohasem hallott cég, amely újonnan kezd forex-szolgáltatásba. „A piac fenntarthatatlan állapotba kezd kerülni, s ezt átlátják ügyfeleink is" - mondta az igazgató.
Ahhoz, hogy a lakossági befektetők biztonságban érezhessék magukat a nemzetközi tőzsdéken, oktatásra és elemzői támogatásra van szükségük, derült ki a KBC Equitas által végzett felmérésből.