A gazdasági tárca vezetői, az ITDH, a Magyar Fejlesztési Bank, a Beszállítói Befektető Zrt. valamint a Regionális Támogatás Közvetítő Kht. szakemberei az igénybe vehető állami támogatásokról, a kedvezményes beszállítói beruházói hitelről, a GKM kamattámogatási programjáról, a fejlesztési tőkéről és a faktoringról tartottak előadást a jelenlévő szakmai szervezetek és beszállítói tevékenységet folytató hazai vállalatok részére. Az előadásokat követően konzultációra is sor került.
Vápár József előadásában kiemelte: a vállalkozásfejlesztési hitelprogram keretében 25 milliárd forint áll rendelkezésre beszállítói és beruházói hitelcélként. A felvehető hitel összege 5 millió forinttól 1 milliárd forintig terjed, a futamidő 15 év. A hitel kamata az EURIBOR +4 százalék. A hitelhez a GKM 1,5 százalékos kamattámogatást nyújt a türelmi időre, az első két évre. A 2006 végéig igényelhető hitelt csak kis- és középvállalatok vehetik fel.
Spányik Péter, az ITDH üzletfejlesztési igazgatója a rendezvény előtt tartott sajtótájékoztatón elmondta: szeretnénk, hogy a program ne legyen Budapest-központú, ezért Magyarország gazdasági központjaiban road-show keretében ismertetik a program elemeit. Az igazgató kiemelte, hogy a programon belül új elem a képzés és a tanácsadás. Ennek keretében a közeljövőben kézikönyvet jelentetnek meg arról, hogy milyen feltételekkel kell rendelkeznie egy cégnek ahhoz, hogy beszállítóvá váljon.
A Beszállítói Klub évi négy alkalommal biztosít majd konzultációs lehetőséget a vállalatok számára. A tematikus rendezvényeken lehetőség lesz az aktuális kérdések megvitatására, tapasztalatcserére a hazai nagyvállalatok, integrátorok és a kis- és közepes beszállítók között.
A rendezvények megfelelő fórumot biztosítanak a beszállítókkal szemben támasztott általános követelmények ismertetésére, az adott témakörben nélkülözhetetlen ismeretek közvetítésére, az aktuális problémákra és kihívásokra való hatékony reagálás megalapozására, a legjobb gyakorlatok bemutatására.
Az előadások tematikáját közérdeklődésre számot tartó kérdések (finanszírozási lehetőségek; vámkérdések; minőségbiztosítás; logisztika; képzési lehetőségek, stb.) ölelik majd fel, az adott témakörben jártas szakértők (szakmai szövetségek, VPOP, Beszállítói Befektető Rt., nagyvállalatok képviselői) meghívásával és aktív részvételével.
A Beszállítói Program
Erős beszállítói ipar kialakítása, a hazai mikro-, kis- és közepes vállalkozások versenyképességének növelése, technológiai színvonaluk, beszállítói képességük javítása, és ezek eredményeként a hazánkban letelepedett nemzetközi nagyvállalatoknak a magyar gazdaságba történő beintegrálása kiemelt gazdaságpolitikai célkitűzés.
A fentiek miatt döntött 2005-ben a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium vezetése egy új Beszállítói Program kidolgozásáról. A Program fontosságát jelzi, a végrehajtás felelősségét növeli, hogy 2005 decemberében a Beszállítói Program is része lett a kormány 100 lépés program Kisvállalkozás fejlesztési csomagjának.
A Beszállítói Program célja, hogy azoknak az első és második körbe tartozó hazai beszállítóknak a termékfejlesztéséhez, technológiaváltásához, beruházásaihoz biztosítson megfelelő finanszírozási és szolgáltatási hátteret, amelyek a régióban működő feldolgozóipari nagyvállalatok és beszállítói integrátorok reális igényeire épülő fejlesztéseket kívánnak végrehajtani. A szándékok szerint a Program elő fogja segíteni a hazai Kkv-k regionális terjeszkedését, határokon átnyúló beszállítói kapcsolatok kialakítását is.
A Beszállítói Program három modulra épül, ezek a FINANSZÍROZÁSI, a HÁLÓZATÉPÍTÉSI, a SZOLGÁLTATÁSI modulok.
A Beszállítói Program szolgáltatásai, beleértve a Klub rendezvényeit is, minden Magyarországon bejegyzett beszállítói tevékenységet végző Kkv számára elérhetőek, tekintet nélkül arra, hogy mely országban működő nagyvállalatnak szállítanak alkatrészeket, részegységeket.
A Beszállítói Program működtetésével kapcsolatos koordinációs, szervezési, kapcsolattartási feladatokat az ITDH Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht. látja el. A befektetési ügynökség ezen túl aktívan részt vesz a konkrét projektek kidolgozásában, a további programelemek kialakításában, a Program továbbfejlesztésében.