A lízingpiac mérséklődő növekedését egyértelműen az autófinanszírozás csökkenése okozza - mutatott rá Báti Balázs, a szövetség elnöke szerdai sajtótájékoztatóján. Hozzátette: a megszorító intézkedések hatására a harmadik negyedévben már 12 százalékos csökkenés mutatkozott az első félév átlagához képest. A jövő év egészében 10 százalék alatti visszaeséssel számolnak a szakértők.
A háromnegyedévi adatok alapján a szövetség tagjai 700 milliárd forint értékben mintegy 900 milliárd forint értékű eszközt finanszíroztak, és ezzel a hazai lízingpiac 88 százalékát birtokolták. (Rajtuk kívül egyetlen nagy szereplő van még, 11 százalékos piaci részesedéssel a Merkantil Bank.) A szövetségben továbbra is az univerzális banki hátterű lízingcégek a meghatározóak.
A lízingelt eszközök területén 58,1 százalék személygépkocsi, 16 százalék tehergépjármű, 12,6 százalék gép- és berendezés, 11,2 százalék ingatlan és 1,4 százalék műszer-, elektronikai-, illetve IT-eszközök. A személygépkocsi lízing aránya az összes lízingen belül 8 százalékponttal mérséklődött 58,1 százalékra, és értéke 403 milliárd forintot tett ki a háromnegyedév végén.
Robbanás az ingatlanpiacon
Míg a személygépkocsi lízing az első háromnegyedévben éves összehasonlításban mindössze egy százalékkal növekedett, addig az ingatlanlízing piac jelentős bővülést, 150 százalékos éves gyarapodást mutatott. A harmadik negyedévi növekedési ütem már mérsékeltebb volt, 50 százalékot tett ki. Az ingatlanlízing értéke a harmadik negyedév végére elérte a 78 milliárd forintot, de ebből csak néhány milliárd forinttal részesedett a lakáslízing. A finanszírozott projektek átlagértéke mintegy 170 millió forint volt, azaz a többmilliárd forintos beruházások jelentős súllyal képviseltetik magukat. Báti Balázs szerint - a gép- és gépjárműfinanszírozás tapasztalataiból kiindulva még legalább négy-öt éven keresztül fejlődhet ilyen lendületesen az ingatlanpiaci lízingtevékenység.
A haszongépjármű-lízing összes értéke 111 milliárd forint volt szeptember végén, ami 15 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest. A harmadik negyedévben a bővülés elérte a 20 százalékot a Waberer's csoport előrehozott beszerzései miatt. A gépek, berendezések és IT-eszközök lízingjének összértéke meghaladta a 96 milliárd forintot, de ez lényegében stagnálást jelent, részben a mezőgazdasági gépek szezonalítása miatt - magyarázta az elnök.