A pénzpiaci források befagyásának szorításából szabaduló hitelintézetek jó része a szakember szerint továbbra is rendkívül óvatosan közelít majd a hazai vállalkozói körhöz, más hitelintézetek számára ugyanakkor újra fontossá válhat a kkv-szektor. A vállalkozások figyelme azon bankok felé fordulhat, amelyek újra felvállalják a szektor finanszírozását, ám emellett teljes szolgáltatási körben és pénzügyi menedzsmentben is segítik partnereiket.
Az ügyfelekért folytatott versenyben bizonyosan előnyt élveznek majd azok a hitelintézetek, amelyek 2009-ben sem állították le a hitelkihelyezéseiket, hiszen nem telik el idő a korábban felfüggesztett folyamatok újraindításával, illetve nem sérült az ügyfelek bizalma a bank irányában.
Nem az idő, hanem az odafigyelés számít
Különösen fontos lesz a megfelelően rugalmas, a korábbi kockázati mutatók átalakítását esetenként meghaladó értékelések alkalmazása, hiszen az elmúlt év gazdasági lassulása miatt a vállalkozások éves mérlegbeszámolói meglehetősen sötét képet festenek majd - kellő tapasztalattal a hátunk mögött könnyebben észrevesszük azokat az értékeket és számszaki összefüggéseket, amelyek arra utalnak, hogy az adott vállalat jövőbeni hatékony működése biztosított - vélekedik Lovas Emese.
„A kis- és középvállalkozások támogatásának sarkalatos pontjai: a kockázat csökkentése, a gyors hitelkihelyezés, hitelbírálat és a jó hitelcél meghatározása. Komplett beruházási projektek esetében nem az idő, hanem a teljes körű tanácsadás és a tudatos odafigyelés számít"- emeli ki Lovas Emese.
A partner „ismerete", a kölcsönös bizalom mind a bank, mind az ügyfél számára kiszámíthatóvá teszi a kapcsolatot, amely kockázatcsökkentő tényezőként, cégre szabott feltételekben jelentkezik egy finanszírozási ügylet kapcsán. „Ennek egyik legjobb példája az elmúlt időszakból: ha az adott cég a bank szakértőivel együttműködött, akkor az árfolyammozgásoknak érzékenyebben kitett ügyfeleink jelentős részénél sikerült időben kockázatcsökkentő megoldást találni például fedezeti ügyletek alkalmazásával. Pénzben is mérhető eredményről van itt szó, hiszen ebből kifolyólag e cégeknek most nem kell veszteséget elkönyvelniük"- mondta a Commerzbank üzletfejlesztési igazgatója. A gyors hitelbírálat és -kihelyezés jelentősen növeli a kis- és középvállalkozások esélyét ahhoz, hogy időben megragadjanak egy-egy kínálkozó üzleti lehetőséget, vagy - forgóeszközhitelkeret révén - felgyorsíthassák a pénzforgalmat a vállalkozáson belül. A Commerzbank tavaly ősszel bevezette a „zöldfolyosós" hitelbírálatot is, melynek során a bank megfelelő minősítésű ügyfeleinek legfeljebb 500 millió forintos hitelkérelmeit 5 munkanapon belül elbírálja.