Az uniós források ötöde még kiosztásra vár a régióban

A 2007–2013-as ciklusban a strukturális alapokon keresztül elérhető uniós források ma már a közép-kelet-európai országok éves GDP-jének közel 3 százalékát teszik ki. A tíz uniós tagállam forrásfelhasználását vizsgáló KPMG-tanulmány szerint Magyarország tavaly év végén a középmezőnyben állt a szerződéskötések és a kifizetések terén is, az azóta felgyorsult folyamat révén viszont idén várhatóan javul a pozíciónk mindkét területen.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A 2007–2013-as uniós költségvetési ciklusban a vizsgált tíz közép-kelet-európai országnak 180,9 milliárd euró támogatási keret jutott gazdasági és szociális kohéziójuk fejlesztésére – állapítja meg a KPMG „EU Funds in Central and Eastern Europe” című felmérése, amely a tíz legújabb tagállam forrásfelhasználását vizsgálta a 2007 és 2012 közötti időszakban.

Lemaradásban a régiós átlagtól Magyarország

A rendelkezésre álló keretből az induló projektek kedvezményezettjei 149 milliárd eurót – vagyis a rendelkezésre álló összeg több mint 80 százalékát – lekötöttek az uniós társfinanszírozásban. A kifizetések üteme egyelőre elmarad a szerződéskötésektől, hiszen 2012 végére a leszerződött források alig több mint felét, 79,4 milliárd eurót fizettek ki a kedvezményezettek részére.

A szerződéskötések terén Bulgária áll az élen: ők teljes egészében lekötötték a rendelkezésükre álló összeget. A kifizetések ugyanakkor lassan haladnak: az uniós finanszírozás 34 százaléka jutott el eddig a kedvezményezettekhez Bulgáriában. A legtöbb uniós forrást Csehországnak sikerült lehívnia, ők 97 százalékos szerződéskötés mellett 62 százalékos kifizetési rátát mondhatnak magukénak. Magyarország mindkét tekintetben a középmezőnyben áll: a szerződéskötés és a kifizetés terén is néhány százalékkal marad el a régiós átlagtól.

Felgyorsultak a kifizetések az idén
„A felmérés 2012 év végén zárult, azóta a kormány további intézkedéseket tett a támogatások lekötése és kifizetése terén. A legutóbbi kormányzati információk szerint múlt év végére a kifizetések jelentősen felgyorsultak: tavaly 1043 milliárd forint támogatást juttattak el a kedvezményezetteknek, idén 1500 milliárd forint, 2014-ben és 2015-ben évi 1700 milliárd forint kifizetésével számolnak” – tette hozzá Nestor Andrea, a KPMG igazgatója.
Amiben jók vagyunk

Magyarország élen jár a pénzügyi eszközök tekintetében európai uniós összehasonlításban is. 2012 végéig a hiteltermékeken keresztül 86,2 milliárd forint visszatérítendő támogatás jutott a kedvezményezettekhez. Ezt kiegészíti a garanciaprogram 12,3 milliárd forintnyi kezességvállalása, valamint a kockázati tőkealapokon keresztül kihelyezett 16,9 milliárd forint uniós forrás – az új alapok indulásával utóbbi esetében ráadásul kiemelkedő forráskínálat várható még a program zárásáig.

Lehet készülni a következő ciklusra

„A 2007–2013-as programozási időszak végéhez érkezve kiváló lehetőség nyílik arra, hogy értékeljük, az egyes közép-kelet-európai országok mennyire voltak képesek hozzáférni az Unió strukturális és kohéziós forrásaihoz, és milyen hatékonyan használták fel őket. Ezekkel a tanulságokkal felvértezve az országok jobban felkészülhetnek a 2014–2020-as programozási időszakra, a későbbiekben gyorsabban haladhatnak, és elkerülhetik a buktatókat” – fűzte hozzá a tanulmány eredményeihez Mirosław Proppé, a KPMG „kormányzati szektornak nyújtott tanácsadási szolgáltatások” regionális vezetője.

Már most érdemes készülni a 2014-es pályázatokra
A magyar GDP 13 százalékának megfelelő összegű uniós forrás áll majd rendelkezésre gazdaságfejlesztésre a következő költségvetési ciklusban. Pályázni ugyan csak 2014-től lehet, szakértőnk, dr. Szabó Bence, az EURO Pályázat Kft. ügyvezető igazgatója felhívta a figyelmet arra, hogy a siker érdekében már most érdemes néhány kérdést szem előtt tartani.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo